Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Uczcili pamięć pomordowanych w Katyniu

Uczcili pamięć pomordowanych w Katyniu

Uczcili pamięć pomordowanych w Katyniu

W dniu dzisiejszym, będącym Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, oddano hołd pomordowanym w 1940 roku przez NKWD - Polakom, którzy zostali uwięzieni w obozach jenieckich w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje.

Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego: Albina Basisty, Bolesława Berbeki, Stanisława Jurasa, Adama Malinowskiego, Józefa Paducha, Leszka Szpaka i Zygmunta Śliskiego.

Przed budynkiem Kaplicy Cmentarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie na ścianie frontowej umieszczona jest tablica pamiątkowa, zebrali się na uroczystym apelu przedstawiciele Samorządu Powiatowego i Gminnego, dąbrowskiej parafii, dyrektorzy szkół, instytucji i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i powiatu, przedstawiciel organizacji społecznych, nauczyciele i uczniowie oraz rodziny pomordowanych, aby oddać cześć naszym rodakom i złożyć wiązanki kwiatów.

Zgromadzonych przed Kaplicą Cmentarną powitał Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, który w swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny wydarzeń sprzed 70 lat przypominając jednocześnie o pomordowanych na ziemi katyńskiej mieszkańcach Dąbrowy Tarnowskiej. Następnie uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej przedstawili montaż słowno – muzyczny.

Podczas apelu ks. Prałat Stanisław Cyran wygłosił krótką homilię, a następnie przeprowadził modlitwę w intencji ofiar Katynia oraz wszystkich poległych w czasie II Wojny Światowej.

Po modlitwie wszystkie przybyłe delegacje złożyły pod Tablicą Katyńską znicze i wiązanki kwiatów.

Na zakończenie uroczystości głos zabrał Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który podziękował wszystkim delegacjom za przybycie. Zaprosił również wszystkich zgromadzonych na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej rozstrzelanym przez hitlerowców w grudniu 1939 roku Synom Ziemi Powiśla Dąbrowskiego, która odbędzie się 2 maja w Dniu Flagi Polskiej na cmentarzu wojennym w lesie „Buczyna" w Zbylitowskiej Górze.

W dniu dzisiejszym, będącym Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, oddano hołd pomordowanym w 1940 roku przez NKWD - Polakom, którzy zostali uwięzieni w obozach jenieckich w Katyniu, Kozielsku, Ostaszkowie, Charkowie i Miednoje. Wśród nich znaleźli się mieszkańcy Powiśla Dąbrowskiego: Albina Basisty, Bolesława Berbeki, Stanisława Jurasa, Adama Malinowskiego, Józefa Paducha, Leszka Szpaka i Zygmunta Śliskiego. Przed budynkiem Kaplicy Cmentarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, gdzie na ścianie frontowej umieszczona jest tablica pamiątkowa, zebrali się na uroczystym apelu przedstawiciele Samorządu Powiatowego i Gminnego, dąbrowskiej parafii, dyrektorzy szkół, instytucji i kierownicy jednostek organizacyjnych gminy i powiatu, przedstawiciel organizacji społecznych, nauczyciele i uczniowie oraz rodziny pomordowanych, aby oddać cześć naszym rodakom i złożyć wiązanki kwiatów. Zgromadzonych przed Kaplicą Cmentarną powitał Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Stanisław Początek, który w swoim wystąpieniu przedstawił rys historyczny wydarzeń sprzed 70 lat przypominając jednocześnie o pomordowanych na ziemi katyńskiej mieszkańcach Dąbrowy Tarnowskiej. Następnie uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej przedstawili montaż słowno – muzyczny. Podczas apelu ks. Prałat Stanisław Cyran wygłosił krótką homilię, a następnie przeprowadził modlitwę w intencji ofiar Katynia oraz wszystkich poległych w czasie II Wojny Światowej. Po modlitwie wszystkie przybyłe delegacje złożyły pod Tablicą Katyńską znicze i wiązanki kwiatów. Na zakończenie uroczystości głos zabrał Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski, który podziękował wszystkim delegacjom za przybycie. Zaprosił również wszystkich zgromadzonych na uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej rozstrzelanym przez hitlerowców w grudniu 1939 roku Synom Ziemi Powiśla Dąbrowskiego, która odbędzie się 2 maja w Dniu Flagi Polskiej na cmentarzu wojennym w lesie „Buczyna" w Zbylitowskiej Górze.