1. Uczcili pamięć pomordowanych

Uczcili pamięć pomordowanych

W dniu dzisiejszym na cmentarzu wojennym w lasku Buczyna w Zbylitowskiej Górze delegacja ze Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej w imieniu Samorządu Powiatowego złożyła pod tablicą znicze oraz symboliczną wiązankę. Tablica ta upamiętnia rozstrzelanych w latach 1939-1945 Polaków, między innymi Synów Ziemi Powiśla Dąbrowskiego oraz Synów Ziemi Tarnowskiej i Tuchowskiej oraz Synów Ziemi Nowosądeckiej. Podczas II wojny światowej w lesie „Buczyna” w Zbylitowskiej Górze zostało rozstrzelanych około 10 tysięcy obywateli polskich i innych narodowości. Z dokumentów pozyskanych z zasobów Archiwum Państwowego w Krakowie oddział w Tarnowie wynika, że w tym lesie w grudniu 1939 roku rozstrzelanych zostało 34 mieszkańców Powiśla Dąbrowskiego, którym Niemcy zarzucili m.in. posiadanie broni.