Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Uczniowie ZSP nr 1 w V sezonie Tarnowskiej Ligii Debatanckiej

Uczniowie ZSP nr 1 w V sezonie Tarnowskiej Ligii Debatanckiej

Uczniowie ZSP nr 1 w V sezonie Tarnowskiej Ligii Debatanckiej

W bieżącym roku szkolnym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej biorą udział w Turnieju Debat Oksfordzkich, których organizatorem jest Tarnowska Liga Debatancka. Celem tego projektu jest rozwijanie w uczestnikach kultury dyskutowania, umiejętności budowania strategii argumentacji, dostosowania się do reguł, przygotowania konkretnych wypowiedzi.

W skład drużyny wchodzą uczniowie klas pierwszych: Anna Zych, Aleksandra Zielińska, Dawid Sowa, Natalia Anuszewska, Karolina Kozaczka, Aleksandra Kułaga, Dawid Sowa, Wiktoria Łabuz, Wiktoria Stal, Gabriela Sas, Gabriela Leżoń, Justyna Toczek, Weronika Topór. Pierwszoklasistów wspierają starsi koledzy z klasy trzeciej, którzy mają doświadczenie w debatach oksfordzkich: Dawid Bysiek, Jan Sojka i Kamil Marnik. Do każdego pojedynku grupa wystawia 6 osób: 4 mówców głównych oraz 2 „doradców".

Składy walczą w systemie pucharowym:

files/aktualnosci/2016/12_Grudzien/12_Uczniowie_ZSP_nr_1_w_V_sezonie_Tarnowskiej_Ligii_Debatanckiej/wykres.jpg

Tematy poszczególnych debat losowane są przed rozpoczęciem danego pojedynku dwóch szkół z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Losowanie stron: Propozycja/Opozycja odbywa się godzinę przed pojedynkiem.

Zwycięzców pojedynków wskazuje „Loża Mędrców", która składa się z „działaczy społecznych", osób publicznych, autorytetów społeczności lokalnej, absolwentów TLD. W tegorocznym turnieju mówców bierze udział 16 drużyn z województwa małopolskiego i podkarpackiego. W skład jury weszła m.in. Natalia Szczepańska - Przybyło z Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej.

Uczniowie I LO najpierw przeszli dwudniowe szkolenie pod okiem specjalisty Marcina Lewandowskiego, a następnie 7 grudnia 2016 r. stoczyli pierwszy pojedynek na słowa. Bój był bardzo zaciekły, a przeciwnik zacny. Temat debaty brzmiał: „Musimy być niewolnikami praw, abyśmy byli wolni". Uczniowie I LO musieli bronić tej tezy natomiast przeciwnicy z ZSME w Tarnowie wykazywali argumentami że człowiek nie musi być niewolnikiem prawa. Już w styczniu 2017 r. licealistów czeka kolejne starcie z następną szkołą.

ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej/mags

W bieżącym roku szkolnym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej biorą udział w Turnieju Debat Oksfordzkich, których organizatorem jest Tarnowska Liga Debatancka. Celem tego projektu jest rozwijanie w uczestnikach kultury dyskutowania, umiejętności budowania strategii argumentacji, dostosowania się do reguł, przygotowania konkretnych wypowiedzi. W skład drużyny wchodzą uczniowie klas pierwszych: Anna Zych, Aleksandra Zielińska, Dawid Sowa, Natalia Anuszewska, Karolina Kozaczka, Aleksandra Kułaga, Dawid Sowa, Wiktoria Łabuz, Wiktoria Stal, Gabriela Sas, Gabriela Leżoń, Justyna Toczek, Weronika Topór. Pierwszoklasistów wspierają starsi koledzy z klasy trzeciej, którzy mają doświadczenie w debatach oksfordzkich: Dawid Bysiek, Jan Sojka i Kamil Marnik. Do każdego pojedynku grupa wystawia 6 osób: 4 mówców głównych oraz 2 „doradców". Składy walczą w systemie pucharowym: Tematy poszczególnych debat losowane są przed rozpoczęciem danego pojedynku dwóch szkół z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem. Losowanie stron: Propozycja/Opozycja odbywa się godzinę przed pojedynkiem. Zwycięzców pojedynków wskazuje „Loża Mędrców", która składa się z „działaczy społecznych", osób publicznych, autorytetów społeczności lokalnej, absolwentów TLD. W tegorocznym turnieju mówców bierze udział 16 drużyn z województwa małopolskiego i podkarpackiego. W skład jury weszła m.in. Natalia Szczepańska - Przybyło z Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej. Uczniowie I LO najpierw przeszli dwudniowe szkolenie pod okiem specjalisty Marcina Lewandowskiego, a następnie 7 grudnia 2016 r. stoczyli pierwszy pojedynek na słowa. Bój był bardzo zaciekły, a przeciwnik zacny. Temat debaty brzmiał: „Musimy być niewolnikami praw, abyśmy byli wolni". Uczniowie I LO musieli bronić tej tezy natomiast przeciwnicy z ZSME w Tarnowie wykazywali argumentami że człowiek nie musi być niewolnikiem prawa. Już w styczniu 2017 r. licealistów czeka kolejne starcie z następną szkołą. ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej/mags