Udana realizacja projektu w Środowiskowym Domu Samopomocy w Oleśnicy
W Środowiskowym Domu Samopomocy w Oleśnicy zakończono projekt, w ramach którego podopieczni domu wzięli udział w zajęciach z hipoterapii, dogoterapii i haloterapii. Realizacja projektu była możliwa dzięki dotacji Powiatu Dąbrowskiego udzielonej Stowarzyszeniu Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Pomocna Dłoń" w Dąbrowie Tarnowskiej na realizację zadania pn. „Działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi będącymi podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy”.
Głównym celem realizacji zadania była poprawa zdrowia psychicznego oraz społecznego funkcjonowania osób niepełnosprawnych, a także poprawa sprawności fizycznej 34 uczestników ŚDS objętych zadaniem.
W ramach dotowanego zadania podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy wzięli udział w cyklu zajęć z dogoterapii, które sprawiły podopiecznym wiele radości i były źródłem dobrej zabawy. „Bezpośredni kontakt uczestników zajęć z specjalnie wyszkolonym psem bardzo pozytywnie wpłynął na podopiecznych ŚDS, którzy byli nieśmiali, wycofani jak również uspokajająco na osoby, które były nadmiernie pobudzone. Zajęcia te pozwoliły dodatkowo przełamać ich lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulowały rozwój zmysłów i postrzegania, pozwalały oderwać się od otaczającej rzeczywistości.” – podsumowują pracownicy placówki.
Ponadto w ramach projektu zorganizowano wyjazdy do Ośrodka Opiekuńczo-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej Caritas Diecezji Tarnowskiej w Jadownikach Mokrych, gdzie w specjalnie urządzonej grocie solnej odbywały się zajęcia z haloterapii (forma leczenia, w której wykorzystywana jest sól w różnych postaciach), w których uczestniczyło 34 podopiecznych ŚDS. Podczas kuracji w pomieszczeniu terapeutycznym pokrytym płytami solnymi podopieczni korzystali również z psychoterapii, podczas której słuchali relaksacyjnej muzyki, odgłosów dzikiej natury (szumu fal, śpiewu ptaków itp.).
Pięciu podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy wzięło również udział w zajęciach z hipoterapii, które odbywały się cyklicznie w Centrum Sportów Konnych w Odporyszowie. Działania terapeutyczne z hipoterapii służyły poprawie funkcjonowania podopiecznych w sferze fizycznej, emocjonalnej, poznawczej, społecznej, podczas której, specjalnie przygotowany koń, stanowił integralną część procesu terapeutycznego.
„Realizacja zadania wpłynęła nie tylko na poprawę zdrowia psycho-fizycznego, ale również zmniejszyła poczucie dysfunkcji i ograniczenia związanego z niepełnosprawnością jego uczestników. Dzięki prowadzonym w ramach projektu działaniom staraliśmy się zmienić myślenie naszych podopiecznych i uświadomić im, że miejsce niepełnosprawnych jest pośród całego społeczeństwa” – podsumowuje efekty projektu Irena Kawa Dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy w Oleśnicy. „Wszystkie formy rehabilitacji wpłynęły korzystnie na zdrowie osób niepełnosprawnych. Nastąpiła poprawa wzrostu sprawności ruchowej, zwiększył się zakres ruchów, siła mięśni, rozładowano napięcia, nastąpiła poprawa kondycji sprawnościowej. Podopieczni zmienili styl życia, pobudziła się u nich aktywność ruchowa, a także podopieczni nabyli umiejętność rozpoznawania objawów chorobowych, zaobserwowano u nich utrzymanie stanu remisji, wyciszenie, uspokojenie” – dodaje.
Zadanie pn. „Działania na rzecz osób z zaburzeniami psychicznymi będącymi podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy” zgłoszone zostało do realizacji w ramach ogłoszonego w styczniu 2018 r., przez Zarząd Powiatu Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Dąbrowskiego w zakresie ochrony i promocji zdrowia.

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5