Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
 1. Udane IX Święto Powiśla w Bolesławiu!

Udane IX Święto Powiśla w Bolesławiu!

Udane IX Święto Powiśla w Bolesławiu!

W niedzielę, 27 sierpnia br. w Bolesławiu odbyło się już po raz IX Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze, bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie dla każdego rolnika naszej „Małej Ojczyzny". Do Bolesławia zjechali się rolnicy, aby jak co roku świętować i podziękować za plony. Zaprezentowano również lokalne firmy i instytucje.

Jak podkreślił podczas niedzielnego świętowania Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski - dożynki to czas dziękczynienia Bogu za plony i rolnikom za ich trud, poświęcenie i za dbałość o gospodarstwa i środowisko naturalne. To dzięki pracy rolników i ich rodzin, na stołach w polskich domach mamy chleb i inne produkty. Dożynki, zwane też świętem plonów mają bogatą tradycję, która stanowi ważną część kultury polskiej. Ukazują koloryt naszych wsi, są skarbnicą obrzędów i zwyczajów przekazywanych od pokoleń.

I właśnie w naszym powiecie wciąż kultywuje się tę piękną tradycję. Każdego roku gospodarzem Święta Powiśla Dąbrowskiego jest inna gmina. Tegoroczne Święto odbyło się w gospodarnej i gościnnej gminie Bolesław.

Czas świętowania i dumy z zebranego plonu, po skończonym okresie ciężkiej pracy, rozpoczął się uroczystą Mszą Św. w bolesławskim kościele pw. św. Wojciecha BM. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą w Bolesławiu przeszedł na obiekt sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_8987.JPG

Święto Powiśla Dąbrowskiego to połączenie Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych. Zwyczaj dożynek należy do najpiękniejszych i najradośniejszych części naszej narodowej tradycji. W prezentowanych w niedzielę wieńcach dożynkowych, kryła się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za zbiory, ale przede wszystkim głębokie przywiązanie do narodowej tradycji.

Wzorem lat ubiegłych organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu. Gospodarzami tegorocznej edycji tej imprezy byli Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz Kazimierz Olearczyk wójt Gminy Bolesław.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_9010.JPG

Obecnością swą zaszczycili m.in. Zenon Kosiniak - Kamysz ambasador RP w Singapurze, dr Sándor Nedeczky konsul Generalny Węgier w Krakowie, Wiesław Krajewski poseł na Sejm RP, Stanisław Sorys, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dr Andrzej Kosiniak-Kamysz Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie, Bolesław Łączyński radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Marek Kopia wicestarosta oraz Barbara Pobiegło przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego. Obecni byli również burmistrzowie i wójtowie gmin z powiatu dąbrowskiego, dyrektorzy i kierownicy instytucji, radni powiatowi i gminni oraz sołtysi poszczególnych miejscowości, zaangażowani w przygotowania wieńców dożynkowych.

Na świętowanie w naszej „Małej Ojczyźnie" przybyli również przedstawiciele zagranicznych samorządów partnerskich powiatu dąbrowskiego: z XVIII dzielnicy Budapesztu na czele z burmistrzem Atilla Ughy, z miasta Bałta na Ukrainie na czele z wiceburmistrzem Walerij Żelichowski, z Rejonu Soroka z Mołdawii na czele z naczelnikiem wydziału pomocy socjalnej w Rejonie Soroka Svetlana Paunescu, miasta Golianovo na Słowacji na czele z burmistrzem Ľuboš Kolárik oraz z miasta Roding z Niemiec na czele z wiceburmistrzem Alfredem Reger.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_8995.JPG

Wielkie świętowanie Powiśla, tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Św. dziękczynną za tegoroczne plony oraz w intencji rolników i wszystkich mieszkańców powiatu dąbrowskiego, sprawowaną pod przewodnictwem Ks. prałata Józefa Radłowskiego proboszcza bolesławskiej parafii.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_8583.JPG

Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów były tradycyjne wieńce dożynkowe przyniesione podczas Mszy Świętej jako dar ołtarza. Tym gestem rolnicy naszego powiatu wyrazili wdzięczność za udane zbiory i dar chleba. Ich poświęcenia dokonał ks. prałat Józef Radłowski, natomiast niezwykle wymowną homilię wygłosił ks. kanonik Zygmunt Warzecha proboszcz Szczucińskiej parafii. Eucharystię uświetniła Gminna Orkiestra Dęta z Bolesławia pod batutą Grzegorza Olearczyka.

Ks. prałat Józef Radłowski złożył podziękowania staroście Tadeuszowi Kwiatkowskiemu, za udzielone od lat dotacje na prace konserwatorskie i remontowe w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha BM oraz życzliwą współpracę.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_8995.JPG

Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przeszedł na obiekt sportowy, gdzie zgromadzonych mieszkańców Powiśla oraz zaproszonych gości powitał Kazimierz Olearczyk wójt gminy Bolesławia, a okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Tadeusz Kwiatkowski.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_8901.JPG

Starosta podziękował rolnikom za ciężką i wytrwałą pracę. Za codzienny wysiłek i zaangażowanie przynoszące owoce, które znajdujemy na naszym polskim stole. Zwrócił się również do rzemieślników i przedsiębiorców życząc sukcesów w prowadzeniu codziennej, niezwykle trudnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz polskiego rzemiosła. Podziękował również wszystkim za udział w tym ważnym dla naszej „Małej Ojczyzny" wydarzeniu. Życzył wszystkim miło spędzonego czasu, niezapomnianych, przyjemnych wrażeń i udanej zabawy, a także by Święto Powiśla Dąbrowskiego było wspólną radością.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_8998.JPG

Wszystkim rolnikom bardzo serdecznie dziękuję za ciężką pracę w gospodarstwach przy uprawie roślin i chowie zwierząt. W tym miejscu pragnę przywołać słowa Świętego Jana Pawła II poświęcone rolnikom: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić". Stowarzyszeniom, Kołom Gospodyń Wiejskich, instytucjom kultury oraz samorządom wiejskim i gminnym, dziękuję za troskę o zachowanie oraz przekazanie tradycji obrzędów związanych z dożynkami. Jak powiedziałem na wstępie – dzisiejsze Święto to także Targi Gospodarcze. Na placu uroczystości mamy stoiska wystawowe gmin, instytucji, firm i organizacji. Wychodzą one z ofertą i informacją do mieszkańców i gości - mówił Starosta Dąbrowski.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_9204.JPG

Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście. Do licznie zgromadzonych, zwrócił się ambasador Zenon Kosiniak – Kamysz, który wyraził radość, z uczestnictwa w tak pięknym święcie plonów, w rodzinnych stronach. Podkreślił jak ważne jest zachowanie i kultywowanie dożynkowych tradycji i jak ważna jest praca ludzkich rąk. Pozdrowił również w językach: rosyjskim, słowackim i węgierskim delegacje zagranicznych samorządów partnerskich naszego powiatu, które przybyły na Święto Powiśla.

Głos zabrali również: poseł Wiesław Krajewski, wicemarszałek Stanisław Sorys, radny sejmiku Bolesław Łączyński, a także przedstawiciele zagranicznych delegacji.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_9305.JPG

Tradycyjnie starostowie dożynek: Joanna Gil i Sławomir Miłoś wręczyli gospodarzowi powiatu dąbrowskiego Tadeuszowi Kwiatkowskiemu chleb dożynkowy z życzeniami, aby podzielił go wśród wszystkich zgromadzonych. Jako starosta, chcę Państwa zapewnić, że samorząd naszego powiatu odpowiedzialnie i sprawiedliwie będzie dzielić dożynkowy bochen chleba, tak by nikomu i nigdy w naszym powiecie go nie zabrakło. Bardzo liczę na pomoc i współpracę ze strony wszystkich mieszkańców powiatu – mówił starosta Tadeusz Kwiatkowski.

Podczas uroczystości starosta Tadeusz Kwiatkowski, został uhonorowany wysokim węgierskim odznaczeniem państwowym. To docenienie jego pracy na rzecz rozwijania polsko – węgierskiej współpracy i przyjaznych stosunków, a także działania na rzecz środowiska węgierskiej Polonii. Atilla Ughy burmistrz XVIII dzielnicy Budapesztu, przekazując gospodarzowi naszego powiatu „Węgierski Złoty Krzyż Zasługi", pokreślił, że jest to nagroda za jego wkład w kontakty polsko-węgierskie oraz umacnianie węgierskiej kultury.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_9076.JPG

Nie zabrakło obrzędu dożynkowego w wykonaniu mieszkańców gminy Bolesław. Następnie rozpoczęło się tzw. „ośpiewanie wieńców", czyli prezentacje sceniczne delegacji wieńcowych z poszczególnych gmin. Każda z prezentacji była zgodna ze staropolską tradycją: piękna, żywiołowa, prezentowała przedstawienia, śpiewy, przyśpiewki i tańce. Zaprezentowano dawne i obecne zwyczaje dotyczące zbierania plonów oraz nasz regionalny folklor, będący obrazem dziedzictwa nadwiślańskiej wsi.

Jako pierwsza zaprezentowała się Gmina Bolesław z grupą Bolesławianie. Kolejno występowali:

 • Gmina Dąbrowa Tarnowska – Nieczajnianie,
 • Grupa wieńcowa z Gręboszowa,
 • Gmina Mędrzechów Uowiesek,
 • Gmina Olesno - grupa z Domu Malarek,
 • Gmina Radgoszcz – KGW Radgoszcz,
 • Gmina Szcucin – Wiślanie.

Na scenie prezentowano też dorobek kulturalny poszczególnych gmin powiaty dąbrowskiego wg następującego scenariusza:

 • Gmina Szczucin - Chór Clave „ De Sol '',
 • Gmina Radgoszcz - Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Radgoszczy - taniec towarzyski,
 • Gmina Olesno – wokalistka Kinga Kopyto,
 • Gmina Mędrzechów – Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej,
 • Gmina Gręboszów – Zespół Impresjon,
 • Gmina Dąbrowa Tarnowska – Nieczajnianie,
 • Gmina Bolesław – wokalistki - Małgorzata Buzon, Anna Kaczówka, Natalia Litwin, Klaudia Kochanek.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_9351.JPG

W tegorocznym Święcie Powiśla Dąbrowskiego zaprezentowało się łącznie 17 delegacji wieńcowych z wszystkich gmin powiatu dąbrowskiego, w tym 11 delegacji, które przygotowały wieniec tradycyjny i 6 delegacji, które wystawiły wieńce współczesne.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_9502.JPG

Podczas dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w kategorii tradycyjny i współczesny oraz konkurs na „ośpiewanie wieńca". Dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wręczali gospodarze tegorocznego świętowania: Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz Kazimierz Olearczyk wójt gminy Bolesław.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_9657.JPG

Wyniki konkursów przedstawiają się następująco:

Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec tradycyjny
I miejsce ex aequo – sołectwo Strojców (gm. Bolesław)
I miejsce ex aequo – gmina Radgoszcz
II miejsce ex aequo – gmina Bolesław
II miejsce ex aequo – sołectwo Zalipie (gm. Olesno)
III miejsce ex aequo – gmina Gręboszów
III miejsce ex aequo – sołectwo Laskówka Chorąska (gm. Dąbrowa Tarnowska)

Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec współczesny
I miejsce – sołectwo Suchy Grunt (gm. Szczucin)
II miejsce – sołectwo Brzezówka (gm. Szczucin)
III miejsce ex aequo – Grupa Wieńcowa Mędrzechów
III miejsce ex aequo – sołectwo Wola Mędrzechowska (gm. Mędrzechów)

Powiatowy Konkurs na „ośpiewanie wieńca dożynkowego":
I miejsce ex aequo – Gmina Gręboszów
I miejsce ex aequo – Gmina Mędrzechów
II miejsce – Gmina Dąbrowa Tarnowska (zespół „Nieczajnianie")
III miejsce ex aequo – Gmina Bolesław
III miejsce ex aequo – Gmina Szczucin
Wyróżnienia: Gmina Olesno i Gmina Radgoszcz

Zorganizowano również konkurs o „Nagrodę publiczności" na najładniejszy wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyła Grupa Wieńcowa z Gminy Mędrzechów. Wójt gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk ufundował nagrodę, która została rozlosowana wśród osób biorących udział w wyborze najładniejszego według publiczności, wieńca. Nagrodę otrzymał mieszkaniec Strojcowa Paweł Grądzki.

Dla wystawców odbył się konkurs na najciekawsze stoisko wystawowe firm. Zwycięzcami konkursu i laureatami pierwszego miejsca zostali ex aequo – Firma Radbet Krychniak oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie.

Pozostałe miejsca zajęli:

II miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Mędrzechowska oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad III miejsce ex aequo – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy (działający przy Stowarzyszeniu „Otwarte Serce" Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie) oraz Firma „Tarsmak" Gądek i Wspólnicy

Wyróżnienie natomiast otrzymali: Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej i Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Stanisław Chrabąszcz.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_9742.JPG

Targi Gospodarcze są największą imprezą tego typu na terenie Powiśla Dąbrowskiego. Zawsze cieszą się zainteresowaniem wystawców i odwiedza je co roku kilka tysięcy osób. W tym roku swoją ofertęhandlową i promocyjną zaprezentowało blisko 40 wystawców: firm, samorządów, instytucji i stowarzyszeń:

 • Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Delegacja zagraniczna Gminy Golianovo na Słowacji
 • Delegacja zagraniczna miasta Roding w Niemczech
 • Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Firma Dieta To Zdrowie
 • Gmina Dąbrowa Tarnowska
 • Dąbrowski Dom Kultury
 • Gmina Bolesław
 • Gmina Gręboszów
 • Gmina Mędrzechów
 • Gmina Olesno
 • Gmina Radgoszcz
 • Gmina Szczucin
 • Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Mędrzechowskiej
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu
 • Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie
 • Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy
 • Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy
 • Księgarnia BookBook
 • Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad
 • Firma Tarsmak
 • Firma RADBET
 • Zakład produkcyjno-handlowo-usługowy Stanisław Chrabąszcz
 • Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego
 • Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
 • Centrum Dietetyczne NaturHouse
 • Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie
 • Kredyt Studio
 • Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie „Przyjazny Świat"
 • Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie
 • Sołectwo Świebodzin
 • Bank Zachodni WBK

Delegacje z Słowacji i Niemiec również wystawiły swoje stoiska, gdzie każdy mógł skosztować zagranicznej kuchni. Przedstawiciele miasta Roding promowali specjalności i regionalne przysmaki regionu Leberkase. Swoją regionalną kuchnię promowali również Słowacy. Ich stoiska cieszyły się dużą popularnością.

Uczestnicy dożynek powiatowych mogli ciekawie i atrakcyjnie spędzić czas wolny, zapoznać się z ofertą firm, organizacji pozarządowych, instytucji, a także podziwiać dorobek artystyczny oraz kulturalny naszej „Małej Ojczyzny". Odwiedzający stoiska wystawowe mogli zasmakować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne i lokalnych przedsiębiorców.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/DSC_9783.JPG

Gwiazdą wieczoru był zakopiański zespół muzyczny „Krywań", który w ciągu ponad godzinnego występu zawojował bardzo liczną publicznością. Występowi muzyków towarzyszyły oklaski i wiwaty, a ich największe hity śpiewała publiczność. Po ich widowiskowym koncercie odbył się pokaz sztucznych ogni. Tegoroczne Święto Powiśla Dąbrowskiego – dożynki powiatowe i targi gospodarcze zakończyło się koncertem lokalnego zespołu „De facto" i zabawą taneczną.

Dla uczestników niedzielnej uroczystości listy gratulacyjne przesłali: Krzysztof Jurgiel minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który sprawował patronat honorowy nad imprezą, posłowie na Sejm RP: Władysław Kosiniak – Kamysz, Anna Czech oraz Marek Sowa.

Samorząd Powiatu Dąbrowskiego wspólnie z samorządami gminnymi już dziś zapraszają do udziału w X edycji Święta Powiśla Dąbrowskiego, które odbędzie się w gminie Gręboszów.

files/aktualnosci/2017/08_Sierpien/29_Udane_Swieto_Powisla_w_Boleslawiu/zz.jpg

Sponsorzy:

 • Bustour Mariola Gwóźdź
 • Piekarnia - Ciastkarnia "Sokołowski"
 • Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie Oddział w Bolesławiu
 • Bank Zachodni WBK S.A.
 • Marian Szajor, właściciel Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy
 • Ferma Drobiu Józefa i Jan Kubala - Kanna
 • Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie
 • Kompleksowe Utrzymanie Dróg Transport Drogowy Mariusz Biedroński
 • Graw-Projekt 2, Agnieszka Wrona-Łapa
 • Firma Remontowo Budowlana Efekt Jarosław Cygan
 • F.H.U. Gnsbud Krystian Gniewosz, Świebodzin

mags

W niedzielę, 27 sierpnia br. w Bolesławiu odbyło się już po raz IX Święto Powiśla Dąbrowskiego – Dożynki Powiatowe i Targi Gospodarcze, bez wątpienia wyjątkowe wydarzenie dla każdego rolnika naszej „Małej Ojczyzny". Do Bolesławia zjechali się rolnicy, aby jak co roku świętować i podziękować za plony. Zaprezentowano również lokalne firmy i instytucje. Jak podkreślił podczas niedzielnego świętowania Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski - dożynki to czas dziękczynienia Bogu za plony i rolnikom za ich trud, poświęcenie i za dbałość o gospodarstwa i środowisko naturalne. To dzięki pracy rolników i ich rodzin, na stołach w polskich domach mamy chleb i inne produkty. Dożynki, zwane też świętem plonów mają bogatą tradycję, która stanowi ważną część kultury polskiej. Ukazują koloryt naszych wsi, są skarbnicą obrzędów i zwyczajów przekazywanych od pokoleń. I właśnie w naszym powiecie wciąż kultywuje się tę piękną tradycję. Każdego roku gospodarzem Święta Powiśla Dąbrowskiego jest inna gmina. Tegoroczne Święto odbyło się w gospodarnej i gościnnej gminie Bolesław. Czas świętowania i dumy z zebranego plonu, po skończonym okresie ciężkiej pracy, rozpoczął się uroczystą Mszą Św. w bolesławskim kościele pw. św. Wojciecha BM. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy, prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą w Bolesławiu przeszedł na obiekt sportowy, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Święto Powiśla Dąbrowskiego to połączenie Dożynek Powiatowych i Targów Gospodarczych. Zwyczaj dożynek należy do najpiękniejszych i najradośniejszych części naszej narodowej tradycji. W prezentowanych w niedzielę wieńcach dożynkowych, kryła się nie tylko radość z pomyślnie zakończonych żniw i wdzięczność za zbiory, ale przede wszystkim głębokie przywiązanie do narodowej tradycji. Wzorem lat ubiegłych organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, skupiające samorząd powiatowy oraz wszystkie samorządy gminne z terenu naszego powiatu. Gospodarzami tegorocznej edycji tej imprezy byli Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz Kazimierz Olearczyk wójt Gminy Bolesław. Obecnością swą zaszczycili m.in. Zenon Kosiniak - Kamysz ambasador RP w Singapurze, dr Sándor Nedeczky konsul Generalny Węgier w Krakowie, Wiesław Krajewski poseł na Sejm RP, Stanisław Sorys, wicemarszałek Województwa Małopolskiego, dr Andrzej Kosiniak-Kamysz Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie, Bolesław Łączyński radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Marek Kopia wicestarosta oraz Barbara Pobiegło przewodnicząca Rady Powiatu Dąbrowskiego. Obecni byli również burmistrzowie i wójtowie gmin z powiatu dąbrowskiego, dyrektorzy i kierownicy instytucji, radni powiatowi i gminni oraz sołtysi poszczególnych miejscowości, zaangażowani w przygotowania wieńców dożynkowych. Na świętowanie w naszej „Małej Ojczyźnie" przybyli również przedstawiciele zagranicznych samorządów partnerskich powiatu dąbrowskiego: z XVIII dzielnicy Budapesztu na czele z burmistrzem Atilla Ughy, z miasta Bałta na Ukrainie na czele z wiceburmistrzem Walerij Żelichowski, z Rejonu Soroka z Mołdawii na czele z naczelnikiem wydziału pomocy socjalnej w Rejonie Soroka Svetlana Paunescu, miasta Golianovo na Słowacji na czele z burmistrzem Ľuboš Kolárik oraz z miasta Roding z Niemiec na czele z wiceburmistrzem Alfredem Reger. Wielkie świętowanie Powiśla, tradycyjnie rozpoczęło się Mszą Św. dziękczynną za tegoroczne plony oraz w intencji rolników i wszystkich mieszkańców powiatu dąbrowskiego, sprawowaną pod przewodnictwem Ks. prałata Józefa Radłowskiego proboszcza bolesławskiej parafii. Symbolicznym zwieńczeniem zebranych plonów były tradycyjne wieńce dożynkowe przyniesione podczas Mszy Świętej jako dar ołtarza. Tym gestem rolnicy naszego powiatu wyrazili wdzięczność za udane zbiory i dar chleba. Ich poświęcenia dokonał ks. prałat Józef Radłowski, natomiast niezwykle wymowną homilię wygłosił ks. kanonik Zygmunt Warzecha proboszcz Szczucińskiej parafii. Eucharystię uświetniła Gminna Orkiestra Dęta z Bolesławia pod batutą Grzegorza Olearczyka. Ks. prałat Józef Radłowski złożył podziękowania staroście Tadeuszowi Kwiatkowskiemu, za udzielone od lat dotacje na prace konserwatorskie i remontowe w kościele parafialnym pw. św. Wojciecha BM oraz życzliwą współpracę. Po nabożeństwie barwny korowód dożynkowy przeszedł na obiekt sportowy, gdzie zgromadzonych mieszkańców Powiśla oraz zaproszonych gości powitał Kazimierz Olearczyk wójt gminy Bolesławia, a okolicznościowe przemówienie wygłosił starosta Tadeusz Kwiatkowski. Starosta podziękował rolnikom za ciężką i wytrwałą pracę. Za codzienny wysiłek i zaangażowanie przynoszące owoce, które znajdujemy na naszym polskim stole. Zwrócił się również do rzemieślników i przedsiębiorców życząc sukcesów w prowadzeniu codziennej, niezwykle trudnej i odpowiedzialnej pracy na rzecz polskiego rzemiosła. Podziękował również wszystkim za udział w tym ważnym dla naszej „Małej Ojczyzny" wydarzeniu. Życzył wszystkim miło spędzonego czasu, niezapomnianych, przyjemnych wrażeń i udanej zabawy, a także by Święto Powiśla Dąbrowskiego było wspólną radością. Wszystkim rolnikom bardzo serdecznie dziękuję za ciężką pracę w gospodarstwach przy uprawie roślin i chowie zwierząt. W tym miejscu pragnę przywołać słowa Świętego Jana Pawła II poświęcone rolnikom: „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić". Stowarzyszeniom, Kołom Gospodyń Wiejskich, instytucjom kultury oraz samorządom wiejskim i gminnym, dziękuję za troskę o zachowanie oraz przekazanie tradycji obrzędów związanych z dożynkami. Jak powiedziałem na wstępie – dzisiejsze Święto to także Targi Gospodarcze. Na placu uroczystości mamy stoiska wystawowe gmin, instytucji, firm i organizacji. Wychodzą one z ofertą i informacją do mieszkańców i gości - mówił Starosta Dąbrowski. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście. Do licznie zgromadzonych, zwrócił się ambasador Zenon Kosiniak – Kamysz, który wyraził radość, z uczestnictwa w tak pięknym święcie plonów, w rodzinnych stronach. Podkreślił jak ważne jest zachowanie i kultywowanie dożynkowych tradycji i jak ważna jest praca ludzkich rąk. Pozdrowił również w językach: rosyjskim, słowackim i węgierskim delegacje zagranicznych samorządów partnerskich naszego powiatu, które przybyły na Święto Powiśla. Głos zabrali również: poseł Wiesław Krajewski, wicemarszałek Stanisław Sorys, radny sejmiku Bolesław Łączyński, a także przedstawiciele zagranicznych delegacji. Tradycyjnie starostowie dożynek: Joanna Gil i Sławomir Miłoś wręczyli gospodarzowi powiatu dąbrowskiego Tadeuszowi Kwiatkowskiemu chleb dożynkowy z życzeniami, aby podzielił go wśród wszystkich zgromadzonych. Jako starosta, chcę Państwa zapewnić, że samorząd naszego powiatu odpowiedzialnie i sprawiedliwie będzie dzielić dożynkowy bochen chleba, tak by nikomu i nigdy w naszym powiecie go nie zabrakło. Bardzo liczę na pomoc i współpracę ze strony wszystkich mieszkańców powiatu – mówił starosta Tadeusz Kwiatkowski. Podczas uroczystości starosta Tadeusz Kwiatkowski, został uhonorowany wysokim węgierskim odznaczeniem państwowym. To docenienie jego pracy na rzecz rozwijania polsko – węgierskiej współpracy i przyjaznych stosunków, a także działania na rzecz środowiska węgierskiej Polonii. Atilla Ughy burmistrz XVIII dzielnicy Budapesztu, przekazując gospodarzowi naszego powiatu „Węgierski Złoty Krzyż Zasługi", pokreślił, że jest to nagroda za jego wkład w kontakty polsko-węgierskie oraz umacnianie węgierskiej kultury. Nie zabrakło obrzędu dożynkowego w wykonaniu mieszkańców gminy Bolesław. Następnie rozpoczęło się tzw. „ośpiewanie wieńców", czyli prezentacje sceniczne delegacji wieńcowych z poszczególnych gmin. Każda z prezentacji była zgodna ze staropolską tradycją: piękna, żywiołowa, prezentowała przedstawienia, śpiewy, przyśpiewki i tańce. Zaprezentowano dawne i obecne zwyczaje dotyczące zbierania plonów oraz nasz regionalny folklor, będący obrazem dziedzictwa nadwiślańskiej wsi. Jako pierwsza zaprezentowała się Gmina Bolesław z grupą Bolesławianie. Kolejno występowali: Gmina Dąbrowa Tarnowska – Nieczajnianie, Grupa wieńcowa z Gręboszowa, Gmina Mędrzechów Uowiesek, Gmina Olesno - grupa z Domu Malarek, Gmina Radgoszcz – KGW Radgoszcz, Gmina Szcucin – Wiślanie. Na scenie prezentowano też dorobek kulturalny poszczególnych gmin powiaty dąbrowskiego wg następującego scenariusza: Gmina Szczucin - Chór Clave „ De Sol '', Gmina Radgoszcz - Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Radgoszczy - taniec towarzyski, Gmina Olesno – wokalistka Kinga Kopyto, Gmina Mędrzechów – Orkiestra Dęta z Woli Mędrzechowskiej, Gmina Gręboszów – Zespół Impresjon, Gmina Dąbrowa Tarnowska – Nieczajnianie, Gmina Bolesław – wokalistki - Małgorzata Buzon, Anna Kaczówka, Natalia Litwin, Klaudia Kochanek. W tegorocznym Święcie Powiśla Dąbrowskiego zaprezentowało się łącznie 17 delegacji wieńcowych z wszystkich gmin powiatu dąbrowskiego, w tym 11 delegacji, które przygotowały wieniec tradycyjny i 6 delegacji, które wystawiły wieńce współczesne. Podczas dożynek odbył się konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy w kategorii tradycyjny i współczesny oraz konkurs na „ośpiewanie wieńca". Dyplomy i nagrody finansowe ufundowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego wręczali gospodarze tegorocznego świętowania: Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski oraz Kazimierz Olearczyk wójt gminy Bolesław. Wyniki konkursów przedstawiają się następująco: Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec tradycyjnyI miejsce ex aequo – sołectwo Strojców (gm. Bolesław)I miejsce ex aequo – gmina RadgoszczII miejsce ex aequo – gmina BolesławII miejsce ex aequo – sołectwo Zalipie (gm. Olesno)III miejsce ex aequo – gmina GręboszówIII miejsce ex aequo – sołectwo Laskówka Chorąska (gm. Dąbrowa Tarnowska) Powiatowy Konkurs Wieńca Dożynkowego – kategoria: wieniec współczesnyI miejsce – sołectwo Suchy Grunt (gm. Szczucin)II miejsce – sołectwo Brzezówka (gm. Szczucin)III miejsce ex aequo – Grupa Wieńcowa MędrzechówIII miejsce ex aequo – sołectwo Wola Mędrzechowska (gm. Mędrzechów) Powiatowy Konkurs na „ośpiewanie wieńca dożynkowego":I miejsce ex aequo – Gmina GręboszówI miejsce ex aequo – Gmina MędrzechówII miejsce – Gmina Dąbrowa Tarnowska (zespół „Nieczajnianie")III miejsce ex aequo – Gmina BolesławIII miejsce ex aequo – Gmina SzczucinWyróżnienia: Gmina Olesno i Gmina Radgoszcz Zorganizowano również konkurs o „Nagrodę publiczności" na najładniejszy wieniec dożynkowy, w którym zwyciężyła Grupa Wieńcowa z Gminy Mędrzechów. Wójt gminy Bolesław Kazimierz Olearczyk ufundował nagrodę, która została rozlosowana wśród osób biorących udział w wyborze najładniejszego według publiczności, wieńca. Nagrodę otrzymał mieszkaniec Strojcowa Paweł Grądzki. Dla wystawców odbył się konkurs na najciekawsze stoisko wystawowe firm. Zwycięzcami konkursu i laureatami pierwszego miejsca zostali ex aequo – Firma Radbet Krychniak oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie. Pozostałe miejsca zajęli: II miejsce ex aequo – Koło Gospodyń Wiejskich Wola Mędrzechowska oraz Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad III miejsce ex aequo – Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy (działający przy Stowarzyszeniu „Otwarte Serce" Rodziców, Opiekunów i Przyjaciół na Rzecz Osób Niepełnosprawnych w Szczucinie) oraz Firma „Tarsmak" Gądek i Wspólnicy Wyróżnienie natomiast otrzymali: Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej i Zakład Produkcyjno Handlowo Usługowy Stanisław Chrabąszcz. Targi Gospodarcze są największą imprezą tego typu na terenie Powiśla Dąbrowskiego. Zawsze cieszą się zainteresowaniem wystawców i odwiedza je co roku kilka tysięcy osób. W tym roku swoją ofertęhandlową i promocyjną zaprezentowało blisko 40 wystawców: firm, samorządów, instytucji i stowarzyszeń: Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej Delegacja zagraniczna Gminy Golianovo na Słowacji Delegacja zagraniczna miasta Roding w Niemczech Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej Firma Dieta To Zdrowie Gmina Dąbrowa Tarnowska Dąbrowski Dom Kultury Gmina Bolesław Gmina Gręboszów Gmina Mędrzechów Gmina Olesno Gmina Radgoszcz Gmina Szczucin Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej Koło Gospodyń Wiejskich w Woli Mędrzechowskiej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu Powiatowe Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie Warsztaty Terapii Zajęciowej w Dąbrowie Tarnowskiej Środowiskowy Dom Samopomocy w Dąbrowicy Środowiskowy Dom Samopomocy w Oleśnicy Księgarnia BookBook Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Firma Tarsmak Firma RADBET Zakład produkcyjno-handlowo-usługowy Stanisław Chrabąszcz Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Centrum Dietetyczne NaturHouse Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Krakowie Kredyt Studio Stowarzyszenie Pomocy Dziecku i Rodzinie „Przyjazny Świat" Koło Gospodyń Wiejskich w Mędrzechowie Sołectwo Świebodzin Bank Zachodni WBK Delegacje z Słowacji i Niemiec również wystawiły swoje stoiska, gdzie każdy mógł skosztować zagranicznej kuchni. Przedstawiciele miasta Roding promowali specjalności i regionalne przysmaki regionu Leberkase. Swoją regionalną kuchnię promowali również Słowacy. Ich stoiska cieszyły się dużą popularnością. Uczestnicy dożynek powiatowych mogli ciekawie i atrakcyjnie spędzić czas wolny, zapoznać się z ofertą firm, organizacji pozarządowych, instytucji, a także podziwiać dorobek artystyczny oraz kulturalny naszej „Małej Ojczyzny". Odwiedzający stoiska wystawowe mogli zasmakować regionalnych potraw przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne i lokalnych przedsiębiorców. Gwiazdą wieczoru był zakopiański zespół muzyczny „Krywań", który w ciągu ponad godzinnego występu zawojował bardzo liczną publicznością. Występowi muzyków towarzyszyły oklaski i wiwaty, a ich największe hity śpiewała publiczność. Po ich widowiskowym koncercie odbył się pokaz sztucznych ogni. Tegoroczne Święto Powiśla Dąbrowskiego – dożynki powiatowe i targi gospodarcze zakończyło się koncertem lokalnego zespołu „De facto" i zabawą taneczną. Dla uczestników niedzielnej uroczystości listy gratulacyjne przesłali: Krzysztof Jurgiel minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który sprawował patronat honorowy nad imprezą, posłowie na Sejm RP: Władysław Kosiniak – Kamysz, Anna Czech oraz Marek Sowa. Samorząd Powiatu Dąbrowskiego wspólnie z samorządami gminnymi już dziś zapraszają do udziału w X edycji Święta Powiśla Dąbrowskiego, które odbędzie się w gminie Gręboszów. Sponsorzy: Bustour Mariola Gwóźdź Piekarnia - Ciastkarnia "Sokołowski" Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie Oddział w Bolesławiu Bank Zachodni WBK S.A. Marian Szajor, właściciel Okręgowych Stacji Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy Ferma Drobiu Józefa i Jan Kubala - Kanna Małopolska Izba Rolnicza w Krakowie Kompleksowe Utrzymanie Dróg Transport Drogowy Mariusz Biedroński Graw-Projekt 2, Agnieszka Wrona-Łapa Firma Remontowo Budowlana Efekt Jarosław Cygan F.H.U. Gnsbud Krystian Gniewosz, Świebodzin mags