Udany spektakl plenerowy pod Wieżycą
„Obudźmy w sobie ducha św. Franciszka z Asyżu" - pod takim tytułem w sobotę, 15 października miała miejsce ostatnia w tym roku, otwarta impreza historyczna pod Wieżycą we wsi Oleśnica. Jej realizację oparto na dofinansowaniu z programu FIO Małopolska Lokalnie.
W ramach tego projektu 28 września zrealizowano także prelekcję historyczną o czasach w których żył św. Franciszek, a teraz nadszedł czas na finał.
W pierwszej kolejności na nowo wybudowanej scenie plenerowej pojawiła się 20- osobowa grupa aktorów - amatorów. Przedstawili oni w formie pantomimy fragment „Kwiatków św. Franciszka" w przekładzie Leopolda Staffa i reżyserii Anety Dymon. Zgodnie z założeniami projektu trupa miała charakter integracyjny. Dzieciom z kółka teatralnego z Szkoły Podstawowej w Oleśnie towarzyszyła sołtys wsi Oleśnica Marta Kądzielawska oraz licznie zgromadzeni okoliczni mieszkańcy i rekonstruktorzy historyczni.
Oprócz gospodarzy z Pocztu Bagiennych wystąpili: Bracia Dobrzyńscy z Krakowa, Bractwo Świętego Jakuba z Rzuchowej i Joannici z Mielca. W rolę św. Franciszka wcielił się Kacper Juras, natomiast wilkiem została Marysia Woźniak. Akcja rozgrywała się na scenie i w pobliskim lesie, co nadało historii o świętym i cudownie oswojonym wilku dodatkowego realizmu.
Na spektakl przybył wójt gminy Olesno Witold Morawiec, ktyry podziękował organizatorom za ich trud wskazując, że to kolejny etap zacieśniania współpracy ze Szkoła Podstawową w Oleśnie, prowadzonej od wielu lat w formie warsztatów i prelekcji historycznych pod Wieżycą.
Po występach scenicznych milusińscy otrzymali od organizatorów pluszaki i dyplomy uznania za wkład w spektakl, po czym nastał czas ciepłego posiłku przygotowanego w epokowych naczyniach. Zgodnie z powszechną wiedzą o tym, że św. Franciszek jest patronem ekologów całemu spotkaniu towarzyszyły mini-targi żywności ekologicznej.
Po tych religijno-historycznych przezyciach organizatorzy zaproponowali młodzieży walki mieczami ćwiczebnymi i możliwość przymierzenia rycerskiego ekwipunku.
Kolejny punkt programu to pokaz prapremierowy filmu w reżyserii Marka Kołdrasa „Chrzest Południa". Przedstawia on teorie wcześniejszego datowania chrztu naszych terenów. Nieprzypadkowo odbył się pod Wieżycą. Tutaj bowiem zrealizowano część ujęć o charakterze ilustracji historycznej zdarzeń, a w większości pozostałych zdjęć wzięły udział bractwa obecne na spotkaniu. Gośćmi pokazu byli reżyser i kompozytor muzyki do filmu.
Wprzygotowaniu i przeprowadzeniu całości wzięło udział 21 rekonstruktorów historycznych. Wydarzeniu patronowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Poczet Bagiennych z Wieżycy organizacje wsparły Szkoła Podstawowa w Oleśnie i Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie, Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno oraz Zakład przetwórstwa owoców i warzyw - Stanisław Tracz. Urząd Gminy w Oleśnie, Zbud Sp. z o.o. i Tabak – Dąbrowa Tarnowska oraz INVEST – Nieruchomości Sp. z o.o. wsparli finansowo to przedsięwzięcie. Piekarnia „Sokołowski" dostarczyła pieczywo a przedsiębiorstwo HITPOL z Olesna soki dla uczestników. Plakat tradycyjne zaprojektowało i wykonało Akcent Studio.
.Poczet Bagiennych z Wieżycy/fot.: Agnieszka Mazgaj, Marcin Zając, Wojciech z Bagien/mags

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5