Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Uroczyste otwarcie Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych

Uroczyste otwarcie Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych

Uroczyste otwarcie Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych

10 października odbyło się uroczyste otwarcie Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych stanowiącego jedną z największych i najważniejszych inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.

W wydarzeniu, którego organizatorami byli Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek i Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej Łukasz Węgrzyn uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, Senator prof. Kazimierz Wiatr, Dyrektor Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Bogacz reprezentująca Wojewodę Łukasza Kmitę, a także Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu naszego powiatu, radni powiatowi, prof. dr hab. Jan Chmura, a także personel dąbrowskiego szpitala.

Poświęcenia dokonał Kapelan Szpitala ks. Zbigniew Szewczyk.

Pomysł na budowę Centrum zrodził się po pandemii Covid-19, która wykazała, że szpitale nie są przystosowane do przyjmowania dużej liczby zakażonych pacjentów. Dąbrowska placówka była wówczas tzw. „szpitalem covidowym”, który w najbardziej kryzysowym momencie uruchamiał nawet 200 łóżek dla pacjentów z koronawirusem nie tylko z Małopolski, ale także z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.

Małopolskie Centrum Chorób Zakaźnych to ogromna inwestycja zrealizowana w niecały rok o wartości blisko 13 mln zł obejmująca budowę i wyposażenie nowego pawilonu, który został połączony z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Oddziałem Chorób Płuc. Dzięki temu szpital zyskał dodatkowych kilkaset metrów kwadratowych powierzchni na funkcjonowanie Centrum dysponującego łącznie 50 łóżkami. ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej na jej realizację otrzymał w 2022 roku rządowe dofinansowanie w wysokości aż 8 mln zł, jako jedyna placówka w województwie małopolskim. Otrzymane środki przeznaczono na dostosowanie zasobów infrastruktury ochrony zdrowia do aktualnych potrzeb w kontekście wspierania kryzysowych działań naprawczych z punktu widzenia COVID-19.

Centrum Chorób Zakaźnych zajmie się kompleksową diagnostyką i leczeniem pacjentów z chorobami zakaźnymi m.in. z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, boreliozą, osoby chore na różę, czy biegunki, stanowiące najczęstsze schorzenia, z którymi pacjenci trafiają na oddziały zakaźne. Ma także stanowić zabezpieczenie na ewentualny wypadek wybuchu kolejnej pandemii.

Poza tym powstanie Centrum umożliwi w przyszłości otwarcie Poradni Chorób Zakaźnych i Poradni Hepatologicznej, gdzie będzie prowadzone też leczenie przewlekłego zapalenia wątroby typu C. To zdecydowanie zwiększy komfort pacjentów, gdyż ww. leczenie będzie prowadzone ambulatoryjnie w poradni, a nie jak dotychczas w izbie przyjęć oddziału zakaźnego.

Wyposażenie Centrum w niezbędną aparaturę i sprzęt sprawiło, iż obiekt ten jest samowystarczalny -zarówno diagnostyka, jak i leczenie oraz hospitalizacja będzie odbywać się w tym jednym budynku, pacjenci z chorobami zakaźnymi nie będą mieli już kontaktu z pozostałą częścią szpitala.

10 października odbyło się uroczyste otwarcie Małopolskiego Centrum Chorób Zakaźnych stanowiącego jedną z największych i najważniejszych inwestycji zrealizowanych w ostatnim czasie przez Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej. W wydarzeniu, którego organizatorami byli Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek i Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej Łukasz Węgrzyn uczestniczyli m.in.: Poseł na Sejm RP Anna Pieczarka, Senator prof. Kazimierz Wiatr, Dyrektor Wydziału Zdrowia Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie Joanna Bogacz reprezentująca Wojewodę Łukasza Kmitę, a także Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk, wójtowie i burmistrzowie gmin z terenu naszego powiatu, radni powiatowi, prof. dr hab. Jan Chmura, a także personel dąbrowskiego szpitala. Poświęcenia dokonał Kapelan Szpitala ks. Zbigniew Szewczyk. Pomysł na budowę Centrum zrodził się po pandemii Covid-19, która wykazała, że szpitale nie są przystosowane do przyjmowania dużej liczby zakażonych pacjentów. Dąbrowska placówka była wówczas tzw. „szpitalem covidowym”, który w najbardziej kryzysowym momencie uruchamiał nawet 200 łóżek dla pacjentów z koronawirusem nie tylko z Małopolski, ale także z województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. Małopolskie Centrum Chorób Zakaźnych to ogromna inwestycja zrealizowana w niecały rok o wartości blisko 13 mln zł obejmująca budowę i wyposażenie nowego pawilonu, który został połączony z Oddziałem Obserwacyjno-Zakaźnym i Oddziałem Chorób Płuc. Dzięki temu szpital zyskał dodatkowych kilkaset metrów kwadratowych powierzchni na funkcjonowanie Centrum dysponującego łącznie 50 łóżkami. ZOZ w Dąbrowie Tarnowskiej na jej realizację otrzymał w 2022 roku rządowe dofinansowanie w wysokości aż 8 mln zł, jako jedyna placówka w województwie małopolskim. Otrzymane środki przeznaczono na dostosowanie zasobów infrastruktury ochrony zdrowia do aktualnych potrzeb w kontekście wspierania kryzysowych działań naprawczych z punktu widzenia COVID-19. Centrum Chorób Zakaźnych zajmie się kompleksową diagnostyką i leczeniem pacjentów z chorobami zakaźnymi m.in. z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, boreliozą, osoby chore na różę, czy biegunki, stanowiące najczęstsze schorzenia, z którymi pacjenci trafiają na oddziały zakaźne. Ma także stanowić zabezpieczenie na ewentualny wypadek wybuchu kolejnej pandemii. Poza tym powstanie Centrum umożliwi w przyszłości otwarcie Poradni Chorób Zakaźnych i Poradni Hepatologicznej, gdzie będzie prowadzone też leczenie przewlekłego zapalenia wątroby typu C. To zdecydowanie zwiększy komfort pacjentów, gdyż ww. leczenie będzie prowadzone ambulatoryjnie w poradni, a nie jak dotychczas w izbie przyjęć oddziału zakaźnego. Wyposażenie Centrum w niezbędną aparaturę i sprzęt sprawiło, iż obiekt ten jest samowystarczalny -zarówno diagnostyka, jak i leczenie oraz hospitalizacja będzie odbywać się w tym jednym budynku, pacjenci z chorobami zakaźnymi nie będą mieli już kontaktu z pozostałą częścią szpitala.