Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Uroczyste otwarcie nowoczesnego Domu Dziecka w Odporyszowie

Uroczyste otwarcie nowoczesnego Domu Dziecka w Odporyszowie

Uroczyste otwarcie nowoczesnego Domu Dziecka w Odporyszowie

  W niedzielę 21 grudnia br. w Odporyszowie Stowarzyszenie Siemacha uroczyście otworzyło Nowoczesny Dom Dziecka. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był gościem stowarzyszenia. Wizyta w Odporyszowie jest pierwszą wizytą Donalda Tuska w Polsce jako przewodniczącego Rady Europejskiej.

  Uroczystość zgromadziła wielu znakomitych gości. Obecni byli m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz, Minister Skarbu Włodzimierz Karpiński, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Marszałek Małopolski Marek Sowa, Wojewoda Jerzy Miller.

  Powiat Dąbrowski reprezentował Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.

  Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz podkreślał, że w Odporyszowie stworzono dobry klimat dla osób potrzebujących wsparcia. - W murach musi być życie, a ono tętni w tej pięknej wsi, na Powiślu Dąbrowskim. Ta placówka to jest moje podwórko, tym bardziej jestem dumny z tego, że powstała.

  Po części oficjalnej Donald Tusk, w towarzystwie wychowanków Siemachy, uroczyście przeciął wstęgę, otwierając tym samym Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie. Następnie goście zwiedzali placówkę, oprowadzani przez ks. Andrzeja Augustyńskiego.

  Dom Dziecka w Odporyszowie to jedyna placówka tego typu w Polsce, która została wybudowana od podstaw, dzięki darczyńcom i sponsorom. Łączy opiekę całodobową z warsztatami dziennymi oraz zapleczem sportowym, a wszystko to w nowych budynkach o powierzchni ok. 1500 m2. 

  W sierpniu tego roku w Odporyszowie zamieszkali podopieczni Siemachy z Krakowa i powiatu dąbrowskiego. Z opieki całodobowej korzysta 14 osób, z warsztatów dziennych ok. 100. Pływalnia i sala fitness są dostępne także dla klientów z zewnątrz i okolicznych mieszkańców. W tym Domu Dziecka nie ma zatrudnionych kucharzy czy sprzątaczek – wszystkie codzienne obowiązki wykonują sami wychowankowie. Budowa i wyposażenie placówki w Odporyszowie, adaptacja otoczenia, mała architektura, budowa boiska, kosztowały w sumie ok. 5 mln zł.

  W niedzielę 21 grudnia br. w Odporyszowie Stowarzyszenie Siemacha uroczyście otworzyło Nowoczesny Dom Dziecka. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk był gościem stowarzyszenia. Wizyta w Odporyszowie jest pierwszą wizytą Donalda Tuska w Polsce jako przewodniczącego Rady Europejskiej.   Uroczystość zgromadziła wielu znakomitych gości. Obecni byli m.in. Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak – Kamysz, Minister Skarbu Włodzimierz Karpiński, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak, Marszałek Małopolski Marek Sowa, Wojewoda Jerzy Miller.   Powiat Dąbrowski reprezentował Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski.   Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak - Kamysz podkreślał, że w Odporyszowie stworzono dobry klimat dla osób potrzebujących wsparcia. - W murach musi być życie, a ono tętni w tej pięknej wsi, na Powiślu Dąbrowskim. Ta placówka to jest moje podwórko, tym bardziej jestem dumny z tego, że powstała.   Po części oficjalnej Donald Tusk, w towarzystwie wychowanków Siemachy, uroczyście przeciął wstęgę, otwierając tym samym Nowoczesny Dom Dziecka w Odporyszowie. Następnie goście zwiedzali placówkę, oprowadzani przez ks. Andrzeja Augustyńskiego.   Dom Dziecka w Odporyszowie to jedyna placówka tego typu w Polsce, która została wybudowana od podstaw, dzięki darczyńcom i sponsorom. Łączy opiekę całodobową z warsztatami dziennymi oraz zapleczem sportowym, a wszystko to w nowych budynkach o powierzchni ok. 1500 m2.    W sierpniu tego roku w Odporyszowie zamieszkali podopieczni Siemachy z Krakowa i powiatu dąbrowskiego. Z opieki całodobowej korzysta 14 osób, z warsztatów dziennych ok. 100. Pływalnia i sala fitness są dostępne także dla klientów z zewnątrz i okolicznych mieszkańców. W tym Domu Dziecka nie ma zatrudnionych kucharzy czy sprzątaczek – wszystkie codzienne obowiązki wykonują sami wychowankowie. Budowa i wyposażenie placówki w Odporyszowie, adaptacja otoczenia, mała architektura, budowa boiska, kosztowały w sumie ok. 5 mln zł.