1. Uroczystości pogrzebowe Marii Zimowskiej – matki księdza biskupa Zygmunta Zimowskiego

24 listopada 2006r. w kościele parafialnym p.w. Królowej Polski w Mędrzechowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Marii Zimowskiej – zmarłej matki biskupa radomskiego Zygmunta Zimowskiego. Zmarła miała 95 lat. Mszy św. przewodniczył ksiądz Kardynał Franciszek Macharski. Uroczystość pogrzebowa zgromadziła wielu dostojników kościelnych i świeckich. Przybyło ponad trzystu duchownych z różnych regionów Polski a także goście z zagranicy – Litwy, Białorusi, Włoch i Niemiec. Wśród obecnych byli Metropolita Krakowski ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, kilkunastu biskupów: diecezji radomskiej – biskup Edward Materski i biskup Stefan Siczek, diecezji kieleckiej – biskup Kazimierz Gurda oraz Kazimierz Ryczan, diecezji zamojsko – lubaczowskiej - biskup Wacław Depo i sandomierskiej - biskup Andrzej Dzięga. Przybył arcybiskup Stanisław Nowak z Częstochowy i arcybiskup Władysław Ziółek z Łodzi. Diecezja tarnowska reprezentowana była przez biskupa Stanisława Budzika, który wygłosił homilię oraz biskupa Władysława Bobowskiego, który odczytał list kondolencyjny od biskupa Wiktora Skorca przebywającego w tym czasie w Rzymie. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli także Infułaci – Władysław Kostrzewa z diecezji tarnowskiej, Józef Wójcik i Jerzy Banaśkiewicz z diecezji radomskiej. Obecna była także delegacja KUL – u na czele z rektorem - prof. dr hab. Stanisławem Wilkiem. Na pogrzeb śp. Marii Zimowskiej przyjechał Rektor Wyższego Seminarium Duchownego – Jarosław Wojtkun, Przeor Jasnej Góry – Ojciec Sebastian Matecki, Prowincjał Ojców Trynitarzy – Mariusz Cywka z Krakowa. Obecne były zgromadzenia sióstr zakonnych z diecezji tarnowskiej, radomskiej, lubelskiej, sandomierskiej i Domu Radosnej Starości z Kupienina. Przybyły: Matka Generalna Sióstr Służek – Danuta Wróbel z Mosiówki, Matka Generalna Sióstr Betanek – Barbara Rodak (pochodząca z parafii Bolesław) oraz Matka Generalna Sióstr Michalitek z Miejsca Piastowego. Nie zabrakło przedstawicieli samorządowych, Komendy Policji w Radomiu, Powiatowej Policji i Straży Pożarnej. Samorząd Powiatu dąbrowskiego reprezentował Starosta Wiesław Krajewski, Wicestarosta Krzysztof Kaczmarski oraz Skarbnik Krzysztof Michalak. Obecny był także ksiądz prałat Józef Poremba – proboszcz parafii Dąbrowa Tarnowska oraz ksiądz prałat – Józef Przybycień – proboszcz parafii Szczucin. Samorząd diecezji radomskiej reprezentował Wiceprezydent Miasta Radomia - Krzysztof Gajewski. W homilii biskup tarnowski Stanisław Budzik przytoczył wiele faktów z życia zmarłej Marii Zimowskiej. – "Pochodziła ona z licznej rodziny, w której głęboka wiara i religijne wychowanie dzieci były rzeczywistością. Mając 7 lat straciła ojca i trójkę rodzeństwa, ale zawsze była blisko Boga i Kościoła" – mówił bp Budzik. Przypomniał również, że treścią życia zmarłej była zwyczajna codzienna praca i troska o dzieci, o religijne wychowanie i solidne wykształcenie oraz, że ostatnie lata zmarłej były naznaczone cierpieniem. Nad organizacją uroczystości czuwała Ochotnicza Straż Pożarna z terenu gminy Mędrzechów. Podczas uroczystości grała orkiestra z Woli Mędrzechowskiej i chór alumnów Wyższego Seminarium Duchowego z diecezji radomskiej pod batutą księdza prof. H. Ćwieka. Wyrazy współczucia i zapewnienie o pamięci i modlitwie przekazał w telegramie Benedykt XVI. Papież życzył też biskupowi i jego bliskim, aby „nigdy nie gasła w sercu ta nadzieja płynąca z głębokiej wiary". Natomiast nuncjusz apostolski, abp Józef Kowalczyk podkreślił w swoim liście, że „ śp. Maria całe swoje życie poświęciła w służbie Bogu realizując swoje powołanie rodzicielskie w małżeństwie, budując ten Kościół Domowy na trwałym fundamencie wartości chrześcijańskich". Kondolencje od Papieża Benedykta XVI i nuncjusza apostolskiego odczytał ksiądz prałat Krzysztof Nykiel – współpracownik biskupa Zygmunta Zimowskiego i jego następca w Kongregacji ds. Wiary Stolicy Apostolskiej. Kondolencje odczytał również ksiądz biskup Stefan Siczek, rektor KUL – prof. dr hab. Stanisław Wilk i proboszcz parafii Szczucin – ksiądz prałat Józef Przybycień. Po uroczystej Mszy św. ciało zmarłej zostało przeniesione i złożone na cmentarzu parafialnym w Mędrzechowie. Na zakończenie uroczystości pogrzebowych biskup Zygmunt Zimowski podziękował wszystkim zebranym za przybycie i modlitwę w intencji zmarłej mamy.