1. Uwaga na kradzieże "kieszonkowe"!

Uwaga na kradzieże "kieszonkowe"!

Uwaga na kradzieże

ZŁODZIEJE KIESZONKOWI:

Jak działają złodzieje kieszonkowi:

Sposoby ich działania to:

Jak się bronić:

Kobieta:

*      przechowuje niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach

*      w trakcie zakupów stara się nie prezentować zawartości portfela.

Mężczyzna:

JAK NIE DAĆ SIĘ OKRAŚĆ ?

*      trzymaj torebkę z przodu, zamknięciem do siebie.

*      nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu.

*      klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem.

*      nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki, czy spodni.

*      płacąc za zakupy nie pokazuj zawartości portfela.

*      nie odkładaj torebki na ladę czy podłogę.

Od początku roku 2014 na terenie jednego z największych placów targowych w woj. małopolskim znajdującego się w miejscowości Szczucin doszło do kilkunastu kradzieży „kieszonkowych”. Wobec eskalacji tego typu zjawiska Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności, żeby nie paść ofiarą kolejnych kradzieży „kieszonkowych”. W związku z powyższym poniżej prezentujemy kilka ważnych kwestii z tym związanych, aby skuteczniej zabezpieczyć się przed złodziejami. ZŁODZIEJE KIESZONKOWI: Kradzieże kieszonkowe stają się coraz częstszą plagą. Dokonywane są przede wszystkim w środkach komunikacji miejskiej, sklepach i placach targowych. Wykrywalność tych spraw jest wyjątkowo niska, co wynika z faktu, że "kieszonkowcy" nie zostawiają praktycznie żadnych śladów, a stosowane przez nich sposoby i rekwizyty skutecznie odwracają uwagę pokrzywdzonych i ewentualnych świadków. Kieszonkowcy działają przeważnie w grupach kilku osobowych, mogą wśród nich być dzieci lub kobiety, często elegancko ubrani. Szczególnie łatwo ofiarami złodziei kieszonkowych padają, mężczyźni trzymający portfele w tylnej kieszeni spodni oraz kobiety z torebkami przewieszonymi przez ramię. Jak działają złodzieje kieszonkowi:     *      najczęściej grupowo, często w duecie, kradzieży dokonuje jeden, pozostali odwracają uwagę, ubezpieczają, przechwytują łup,     *      "kieszonkowcem" może być każdy: młody mężczyzna, emeryt, bezradna staruszka, niewinnie wyglądające dziecko itp. Specjaliści tej "branży" starają się niczym nie wyróżniać.     *      nie mają krępującego ruchu bagażu, ale najczęściej typową torbę, reklamówkę lub przewieszony przez rękę płaszcz lub kurtkę     *      wykorzystują ścisk i tłum, aranżują wtedy "nieuważne" potrącenie lub otarcie się w wyniku potknięcia,     *      za upatrzoną ofiarą chodzić potrafią nawet kilka godzin, wybierając dogodną dla siebie sposobność,     *      skradzione portfele, saszetki są, po natychmiastowym przekazaniu ich obstawie, opróżniane z zawartości i wyrzucane,     *      skradzione dokumenty i klucze do domu mogą być wykorzystane do okradzenia domu ofiary. Sposoby ich działania to:     *      ”sztuczny tłok”- usypiają czujność ofiary popychając ją i aranżując ścisk wokół niej.     *      ”na kosę” - kradzież dokonywana jest przez przecięcie kieszeni, torebki czy siatki.     *      ”zza parawanu”- sprawca dla ukrycia swego działania posługuje się płaszczem przewieszonym przez rękę.     *      ”uwaga, złodzieje” - taki okrzyk sprawia, że każdy odruchowo sięga do portfela, wskazując miejsce, gdzie go ukrył, obserwującym go złodziejom. NIE LICZ NA TO ŻE ZŁAPIESZ KIESZONKOWCA, POSTARAJ SIĘ RACZEJ UDAREMNIĆ MU KRADZIEŻ !!! Jak się bronić: Kobieta:     *      przechowuje niewielkie kwoty pieniędzy w kilku miejscach     *      rzeczy wartościowych i portfela nie nosi w "reklamówkach" (łatwo je przeciąć)     *      w torebce pieniądze, dokumenty i klucze chowa w przegródce z dodatkowym zapięciem (plastikowy zamek błyskawiczny)     *      w miejscach o dużym natężeniu ruchu trzyma torebkę szczególnie mocno, aby nie zwisała swobodnie i znajdowała się z przodu.     *      w trakcie zakupów stara się nie prezentować zawartości portfela. Mężczyzna:     *      nie nosi portfela ani w tylnej kieszeni spodni, ani w bocznych kieszeniach marynarki lub płaszcza     *      ma dodatkową umieszczoną w nietypowym miejscu kieszeń przeznaczoną na pieniądze.     *      nie nosi portfela tak grubego, że widać go niezależnie od tego, w której jest kieszeni     *      nie nosi portfela w lewej wewnętrznej kieszeni marynarki (najlepiej przełożyć do prawej) w publicznych miejscach pamięta o zapięciu marynarki i płaszcza, szczególnie gdy obie ręce ma zajęte, zwracaj uwagę na ”sztuczny tłok”, również na osoby z odzieżą przewieszoną przez rękę, jest to element maskujący w czasie penetracji cudzej kieszeni. JAK NIE DAĆ SIĘ OKRAŚĆ ? Kieszonkowcy pracują zazwyczaj w grupie, wykorzystują zamieszanie i tłok, działają w autobusach, sklepach, placach targowych, na dworcach. W tych miejscach:     *      trzymaj torebkę z przodu, zamknięciem do siebie.     *      nie trzymaj pieniędzy w jednym miejscu.     *      klucze od mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem.     *      nie wkładaj wartościowych rzeczy do kieszeni kurtki, czy spodni.     *      płacąc za zakupy nie pokazuj zawartości portfela.     *      nie odkładaj torebki na ladę czy podłogę. Niezależnie od tego, czy jesteś ofiarą czy świadkiem przestępstwa, jak najszybciej staraj się zawiadomić Policję (telefon alarmowy 997). Prawdopodobieństwo ujęcia sprawcy zależy od czasu, jaki upłynął od zdarzenia do wezwania Policji. Dzwoniąc na Policję jako świadek masz prawo zachować anonimowość.