Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Uwaga na oszustów – seniorka straciła 71 tysięcy złotych

Uwaga na oszustów – seniorka straciła 71 tysięcy złotych

Uwaga na oszustów – seniorka straciła 71 tysięcy złotych

Przestępcy działający metodą „na wnuczka” wciąż oszukują seniorów. Wczoraj (23.01. br.) wyłudzili pieniądze od 88-letniej mieszkanki powiatu dąbrowskiego. Starsza kobieta, z którą skontaktował się oszust i przedstawił za siostrzeńca, straciła oszczędności swojego życia. Teraz sprawą zajmują się policjanci.

Jednym z najczęstszych przestępstw, dokonywanych na szkodę seniorów, są oszustwa metodą na „osobę z rodziny” lub „policjanta”. Przy tego rodzaju zdarzeniach, starsze osoby tracą zazwyczaj oszczędności całego życia. Pomimo licznych apeli oraz szeroko zakrojonych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, Policja każdego dnia odnotowuje przypadki takich przestępstw. Dlatego po raz kolejny przypominamy o zachowaniu ostrożności.

Schemat działania oszustów jest zwykle podobny. Dzwonią do przypadkowych osób pod numer telefonu stacjonarnego, wybieranego często z książki telefonicznej. Podczas rozmowy udają zdenerwowanie, które ma udzielić się starszej osobie i zmusić ją do natychmiastowego działania. Często oszust podaje się za krewnego, np. wnuczka, syna, córkę, kuzyna, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Na terenie powiatu dąbrowskiego oszuści rozdzwonili się wczoraj (23.01.br.) po godz. 20.00. używając legendy o członku rodziny, który spowodował lub uczestniczył w wypadku drogowym i potrzebuje pilnie pieniędzy w celu „polubownego załatwienia” sprawy lub wpłacenia kaucji dla uniknięcia aresztowania. Kolejno naciągacze udzielają instruktażu dotyczącego przekazania pieniędzy. Najczęściej informują, że po pieniądze zgłosi się jakiś znajomy. W przypadku 88-latki było podobnie. Kobieta zgodziła się, ufając, że pomaga bliskiemu i przekazała wskazanemu mężczyźnie 71 tysięcy złotych. Tym sposobem 88-latka straciła dorobek swojego życia. Sprawa trafiła na Policję.

Seniorze, jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za krewnego i informuje Cię, że:

  • jest w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje pieniędzy;
  • uczestniczyła w wypadku drogowym;
  • prosi o pomoc finansową.

Rozłącz się – to może być oszust!

Zapamiętaj, bądź ostrożny w kontakcie z obcą osobą:

  • nie działaj w pośpiechu!
  • upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny - zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim;
  • poinformuj Policję o takiej sytuacji, dzwoniąc na numer alarmowy 112.
(fot. i oprac. Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej)
Przestępcy działający metodą „na wnuczka” wciąż oszukują seniorów. Wczoraj (23.01. br.) wyłudzili pieniądze od 88-letniej mieszkanki powiatu dąbrowskiego. Starsza kobieta, z którą skontaktował się oszust i przedstawił za siostrzeńca, straciła oszczędności swojego życia. Teraz sprawą zajmują się policjanci. Jednym z najczęstszych przestępstw, dokonywanych na szkodę seniorów, są oszustwa metodą na „osobę z rodziny” lub „policjanta”. Przy tego rodzaju zdarzeniach, starsze osoby tracą zazwyczaj oszczędności całego życia. Pomimo licznych apeli oraz szeroko zakrojonych akcji profilaktyczno-edukacyjnych, Policja każdego dnia odnotowuje przypadki takich przestępstw. Dlatego po raz kolejny przypominamy o zachowaniu ostrożności. Schemat działania oszustów jest zwykle podobny. Dzwonią do przypadkowych osób pod numer telefonu stacjonarnego, wybieranego często z książki telefonicznej. Podczas rozmowy udają zdenerwowanie, które ma udzielić się starszej osobie i zmusić ją do natychmiastowego działania. Często oszust podaje się za krewnego, np. wnuczka, syna, córkę, kuzyna, który znalazł się w bardzo trudnej sytuacji życiowej. Na terenie powiatu dąbrowskiego oszuści rozdzwonili się wczoraj (23.01.br.) po godz. 20.00. używając legendy o członku rodziny, który spowodował lub uczestniczył w wypadku drogowym i potrzebuje pilnie pieniędzy w celu „polubownego załatwienia” sprawy lub wpłacenia kaucji dla uniknięcia aresztowania. Kolejno naciągacze udzielają instruktażu dotyczącego przekazania pieniędzy. Najczęściej informują, że po pieniądze zgłosi się jakiś znajomy. W przypadku 88-latki było podobnie. Kobieta zgodziła się, ufając, że pomaga bliskiemu i przekazała wskazanemu mężczyźnie 71 tysięcy złotych. Tym sposobem 88-latka straciła dorobek swojego życia. Sprawa trafiła na Policję. Seniorze, jeżeli dzwoni do Ciebie osoba podająca się za krewnego i informuje Cię, że: jest w trudnej sytuacji życiowej i potrzebuje pieniędzy; uczestniczyła w wypadku drogowym; prosi o pomoc finansową. Rozłącz się – to może być oszust! Zapamiętaj, bądź ostrożny w kontakcie z obcą osobą: nie działaj w pośpiechu! upewnij się, że dzwoniący to Twój krewny - zadzwoń pod numer jego telefonu i porozmawiaj z nim; poinformuj Policję o takiej sytuacji, dzwoniąc na numer alarmowy 112. (fot. i oprac. Komenda Powiatowa Policji w Dąbrowie Tarnowskiej)