1. VI Dzień Pamięci dla uczczenia 65 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

VI Dzień Pamięci dla uczczenia 65 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim

Dnia 24 kwietnia odbyły się powiatowe obchody VI Dnia Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości pod patronatem Starosty Dąbrowskiego-Wiesława Krajewskiego zorganizowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury.Gości spotkania w osobach sekretarza Starostwa Powiatowego - Kazimierza Wójcika, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia –Marioli Smolorz , a także uczestników zgłoszonych do 6 konkursów, rekrutujących się spośród uczniów powiatu dąbrowskiego - 8 szkół gimnazjalnych ( nr1 i nr2 z D.T., Gruszowa Wielkiego, Szczucina, Olesna, Radgoszczy, Radwana, Podlipia) i 4 ponadgimnazjalnych (nr1 i nr2 z D.T. Szczucina i Brnia) wraz z opiekunami powitali -Jolanta Stelmach i Paweł Chojnowski. Otwarcia imprezy dokonał dyrektor ZSP nr2 w D.T. – Jan Kiljan. Łącznie ponad 170 osób rywalizowało w 6 kategoriach: recytacji, piosence, tańcu, przedstawieniu teatralnym, publicystyce i fotografii. Wszystkie te dyscypliny łączył jeden temat – Zagłada narodu żydowskiego na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Tegoroczny Dzień Pamięci miał szczególnie uroczysty charakter ze względu na 65 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Gościem specjalnym spotkania była dr Rela Bogucka-Wałęga, członek Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu", która ze wzruszeniem opowiadała o swoim dzieciństwie podczas okupacji. Zebrani obejrzeli ponadto film dokumentalny o Marku Edelmanie.Jury w składzie: Bożena Walus i Elżbieta Czosnyka ( ZSP nr2-współorganizatorki imprezy), Małgorzata Gibała (ZSP Szczucin), Katarzyna Fijał (PG Gruszów Wielki) oraz Małgorzata Brzeziak (PG Radwan) oceniło występy konkursowe.Najlepsi recytatorzy szkół ponadgimnazjalnych wyłonieni podczas przesłuchań to: Aneta Kogut- ZSP nr1, Ewelina Zbylut- ZSP nr2, Beata Kuźnia ZSP Szczucin, Justyna Bławat-ZSP Breń oraz Edyta Węc- ZSP nr2 i Natalia Ziętara- ZSP nr1. Spośród 24 recytacji stojących na bardzo wysokim poziomie artystycznym, zaprezentowanych przez uczniów gimnazjalnych najbardziej spodobali się: Justyna Pyzik- PG Gruszów Wielki, Tomasz Marek- PG nr2, Jakub Duda- PG Szczucin oraz Monika Pater- PG Radwan, Kinga Borek- PG nr1 i Paulina Fijał- PG Radgoszcz.Największe brawa publiczności i uznanie jury w kategorii przedstawienie teatralne o tematyce Holocaustu otrzymali młodzi aktorzy z ZSP nr 2, za spektakl pt. „W Auschwitz" na podstawie scenariusza ucz.klasy I LO-Kingi Krupy. Interesująco zaprezentowała się również grupa teatralna z PG w Oleśnie, która wystąpiła z przedstawieniem „Dzieci siostry Weroniki".Puchar za najlepszy taniec żydowski w kategorii szkół ponadgimnazjalych otrzymał zespół „Amaranth" z ZSP w Szczucinie , drugie miejsce- zespół taneczny z ZSP nr2, a trzecie miejsce grupa taneczna z ZSP Szczucin. Wśród tańców gimnazjalistów najwyżej oceniono występ zespołu z Radgoszczy i z Olesna.Joanna Wójcik i Katarzyna Cieplińska, uczennice ZSP w Szczucinie zdobyły I miejsce w kategorii piosenka żydowska, a kolejne miejsca : Sylwia Kostecka i Sylwia Gaweł z ZSP nr2.Wyróżnienia: Magdalena Data –ZSP Szczucin i Kamil Banaś-ZSPnr2. Za swój występ w 15 osobowym składzie zespół „Staccato" z PG w Radgoszczy otrzymał puchar, a Edyta Dymon z PG Olesno – wyróżnienie.Laureatów konkursu na najciekawszą fotografię judaiców oceniała komisja w składzie: Jarosław Gęza- prezes firmy „ Akcent Studio", Edmund Wilk i Stanisław Stroński- artyści-plastycy DDK. Przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca Bartoszowi Trędocie z ZSP nr2 i Annie Krok z ZSPnr1 ; drugie miejsca – Michałowi Janasowi- ZSP nr2 oraz Kamili Ryś i Lilianie Kijowskiej z ZSP w Szczucinie za artystycznie wykonany album, a III miejsce – Piotrowi Chojnowskiemu z PG nr2.Młodzież miała też możliwość wykazać się umiejętnościami literackimi w trudnej sztuce eseju na temat „Inny nie znaczy obcy". Jolanta Kramarska z ZSP nr 2 zajęła I miejsce, drugie przyznano Angelice Bardon- ZSP nr1 i Markowi Bigosowi-ZSP Breń, a trzecie- Ewie Wężowicz z ZSP nr2 . W kategorii szkół gimnazjalnych najwyżej oceniono esej Blanki Kotlorz z PG nr2, drugie miejsce przyznano Annie Lupie z PG Podlipie, a trzecie – Ewelinie Gmyr z PG Radwan.Uroczystego wręczenia nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, DDK i ZSP nr2 dokonali - Kazimierz Wójcik, Jan Kiljan i Paweł Chojnowski, reprezentujący te instytucje.Spotkanie młodzieży w 65 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, prócz wymiaru artystycznego było lekcją o głębokim podtekście wychowawczym, kształtującą w młodym pokoleniu szacunek dla takich wartości, jak tolerancja dla odmienności kulturowych, wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka i konieczność refleksji nad historią własnej ojczyzny.