VI Dzień Pamięci dla uczczenia 65 rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim
Dnia 24 kwietnia odbyły się powiatowe obchody VI Dnia Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom przeciwko Ludzkości pod patronatem Starosty Dąbrowskiego-Wiesława Krajewskiego zorganizowane przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 we współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury.
Gości spotkania w osobach sekretarza Starostwa Powiatowego - Kazimierza Wójcika, Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia –Marioli Smolorz , a także uczestników zgłoszonych do 6 konkursów, rekrutujących się spośród uczniów powiatu dąbrowskiego - 8 szkół gimnazjalnych ( nr1 i nr2 z D.T., Gruszowa Wielkiego, Szczucina, Olesna, Radgoszczy, Radwana, Podlipia) i 4 ponadgimnazjalnych (nr1 i nr2 z D.T. Szczucina i Brnia) wraz z opiekunami powitali -Jolanta Stelmach i Paweł Chojnowski. Otwarcia imprezy dokonał dyrektor ZSP nr2 w D.T. – Jan Kiljan.
Łącznie ponad 170 osób rywalizowało w 6 kategoriach: recytacji, piosence, tańcu, przedstawieniu teatralnym, publicystyce i fotografii. Wszystkie te dyscypliny łączył jeden temat – Zagłada narodu żydowskiego na ziemiach polskich podczas II wojny światowej. Tegoroczny Dzień Pamięci miał szczególnie uroczysty charakter ze względu na 65 rocznicę powstania w getcie warszawskim. Gościem specjalnym spotkania była dr Rela Bogucka-Wałęga, członek Stowarzyszenia „Dzieci Holocaustu", która ze wzruszeniem opowiadała o swoim dzieciństwie podczas okupacji. Zebrani obejrzeli ponadto film dokumentalny o Marku Edelmanie.
Jury w składzie: Bożena Walus i Elżbieta Czosnyka ( ZSP nr2-współorganizatorki imprezy), Małgorzata Gibała (ZSP Szczucin), Katarzyna Fijał (PG Gruszów Wielki) oraz Małgorzata Brzeziak (PG Radwan) oceniło występy konkursowe.
Najlepsi recytatorzy szkół ponadgimnazjalnych wyłonieni podczas przesłuchań to: Aneta Kogut- ZSP nr1, Ewelina Zbylut- ZSP nr2, Beata Kuźnia ZSP Szczucin, Justyna Bławat-ZSP Breń oraz Edyta Węc- ZSP nr2 i Natalia Ziętara- ZSP nr1. Spośród 24 recytacji stojących na bardzo wysokim poziomie artystycznym, zaprezentowanych przez uczniów gimnazjalnych najbardziej spodobali się: Justyna Pyzik- PG Gruszów Wielki, Tomasz Marek- PG nr2, Jakub Duda- PG Szczucin oraz Monika Pater- PG Radwan, Kinga Borek- PG nr1 i Paulina Fijał- PG Radgoszcz.
Największe brawa publiczności i uznanie jury w kategorii przedstawienie teatralne o tematyce Holocaustu otrzymali młodzi aktorzy z ZSP nr 2, za spektakl pt. „W Auschwitz" na podstawie scenariusza ucz.klasy I LO-Kingi Krupy. Interesująco zaprezentowała się również grupa teatralna z PG w Oleśnie, która wystąpiła z przedstawieniem „Dzieci siostry Weroniki".
Puchar za najlepszy taniec żydowski w kategorii szkół ponadgimnazjalych otrzymał zespół „Amaranth" z ZSP w Szczucinie , drugie miejsce- zespół taneczny z ZSP nr2, a trzecie miejsce grupa taneczna z ZSP Szczucin. Wśród tańców gimnazjalistów najwyżej oceniono występ zespołu z Radgoszczy i z Olesna.
Joanna Wójcik i Katarzyna Cieplińska, uczennice ZSP w Szczucinie zdobyły I miejsce w kategorii piosenka żydowska, a kolejne miejsca : Sylwia Kostecka i Sylwia Gaweł z ZSP nr2.Wyróżnienia: Magdalena Data –ZSP Szczucin i Kamil Banaś-ZSPnr2. Za swój występ w 15 osobowym składzie zespół „Staccato" z PG w Radgoszczy otrzymał puchar, a Edyta Dymon z PG Olesno – wyróżnienie.
Laureatów konkursu na najciekawszą fotografię judaiców oceniała komisja w składzie: Jarosław Gęza- prezes firmy „ Akcent Studio", Edmund Wilk i Stanisław Stroński- artyści-plastycy DDK. Przyznano dwa równorzędne pierwsze miejsca Bartoszowi Trędocie z ZSP nr2 i Annie Krok z ZSPnr1 ; drugie miejsca – Michałowi Janasowi- ZSP nr2 oraz Kamili Ryś i Lilianie Kijowskiej z ZSP w Szczucinie za artystycznie wykonany album, a III miejsce – Piotrowi Chojnowskiemu z PG nr2.
Młodzież miała też możliwość wykazać się umiejętnościami literackimi w trudnej sztuce eseju na temat „Inny nie znaczy obcy". Jolanta Kramarska z ZSP nr 2 zajęła I miejsce, drugie przyznano Angelice Bardon- ZSP nr1 i Markowi Bigosowi-ZSP Breń, a trzecie- Ewie Wężowicz z ZSP nr2 . W kategorii szkół gimnazjalnych najwyżej oceniono esej Blanki Kotlorz z PG nr2, drugie miejsce przyznano Annie Lupie z PG Podlipie, a trzecie – Ewelinie Gmyr z PG Radwan.
Uroczystego wręczenia nagród ufundowanych przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, DDK i ZSP nr2 dokonali - Kazimierz Wójcik, Jan Kiljan i Paweł Chojnowski, reprezentujący te instytucje.
Spotkanie młodzieży w 65 rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie, prócz wymiaru artystycznego było lekcją o głębokim podtekście wychowawczym, kształtującą w młodym pokoleniu szacunek dla takich wartości, jak tolerancja dla odmienności kulturowych, wrażliwość na cierpienie drugiego człowieka i konieczność refleksji nad historią własnej ojczyzny.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5