VI Turniej Rycerski pod Wieżycą 6-8 lipca 2018
Kolejny raz prawie półtorej setki rekonstruktorów historycznych wieku XIII. z 20 grup z całego kraju przybyło na nasze bagno pod Wieżycą. Po piątkowym montażu ogromnego obozowiska przyszedł czas na dwa dni turniejowe. W pierwszym odbyły się pojedynki ciężkozbrojnych 1vs1, walki grupowe i indywidualne lekko zbrojnych oraz bieg dam. W kolejnym turniej łuczniczy i przemarsz do kaplicy w Oleśnicy. Po raz pierwszy pod Wieżycą, dzięki Bractwu Świętego Jakuba pojawiła się też konnica. A było tak…
Dnia owego Grododzierżca sprosił na swe ziemie gawiedź wszelaką i ku jej uciesze kramarzy licznych a i zespół grajków „Liarman” zwany. Piewica z owej kapeli z Santiago de Compostela pochodzi, miasta do którego pielgrzymki z całej Europy ciągną by hołd relikwiom św. Jakuba apostoła Chrystusa oddać. Dwie niedziele minęły jak dwoje z Bractwa naszego związało się węzłem małżeńskim, przeto my i wszyscy goście nasi w ramach ślubnego podarku, przed gawiedzią licznie zgromadzoną, teatrum odegraliśmy ich losy przedstawiające. Były zaloty wczesne i mnich co ślubu udzielił, a i bitwa okrutna z poganami, co pannę młodą ze ślubnego kobierca porwali. Na szczęście nasze, z Bożą pomocą chrześcijańskie rycerstwo, w sile wielkiej gród innowierców oblegając, wybrankę naszego rycerza odbiło. Dnia drugiego, po weselnej biesiadzie, łucznicy co z ziem okolicznych i dalekich przybyli kunszt swój strzelecki pokazali. Na koniec zaś Grododzierżca w podzięce za cudowne ocalenie panny młodej przed pogańską chucią, pielgrzymkę do Oleśnickiej kaplicy zarządził.
Pomysłodawcą i organizatorem szóstego Turnieju pod Wieżycą było Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy” obchodzące w tym roku dziesiątą rocznicę istnienia. Wsparły go 2 inne grupy rekonstrukcji historycznej – Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici z Mielca.
Nagrody ufundowali: Zarząd Powiatu Dąbrowskiego, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, firma Zbud oraz Tarnowskie Centrum Informacji. Organizatorzy dziękują również serdecznie za wsparcie firmom Rolbud, Tabak, Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy, Lemar, oraz firmie Akcentstudio, która jak co roku bezinteresownie zaprojektowała i wykonała piękny plakat turnieju. Produktami żywnościowymi wsparły nas: Restauracja U Braci, panie Żelazowskie herbu Półkozic, Elżbieta Stochlińska i Olga Juras. Pomoc organizacyjną uzyskaliśmy od Urzędu Gminy Olesno i od sołtys wsi Oleśnica – Marty Kądzielawskiej. Pyszny bigos dla rycerstwa przygotowało Centrum Polonii Ośrodek Kultury Turystyki i Rekreacji w Brniu. Patronami medialnymi byli – Gazeta Krakowska, Temi, Głos 24, Miasto i Ludzie oraz e- Kurier Dąbrowski. O imprezie i projekcie grodowym można było usłyszeć w telewizjach ZVAMI, Tarnowskiej TV HD oraz w relacji wideo e-Kuriera Dąbrowskiego. Opiekę naukową sprawowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.
Poczet Bagiennych z Wieżycy
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5