Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. VI Turniej Rycerski pod Wieżycą 6-8 lipca 2018

VI Turniej Rycerski pod Wieżycą 6-8 lipca 2018

VI Turniej Rycerski pod Wieżycą  6-8 lipca 2018

Kolejny raz prawie półtorej setki rekonstruktorów historycznych wieku XIII. z 20 grup z całego kraju przybyło na nasze bagno pod Wieżycą. Po piątkowym montażu ogromnego obozowiska przyszedł czas na dwa dni turniejowe. W pierwszym odbyły się pojedynki ciężkozbrojnych 1vs1, walki grupowe i indywidualne lekko zbrojnych oraz bieg dam. W kolejnym turniej łuczniczy i przemarsz do kaplicy w Oleśnicy. Po raz pierwszy pod Wieżycą, dzięki Bractwu Świętego Jakuba pojawiła się też konnica. A było tak…

Dnia owego Grododzierżca sprosił na swe ziemie gawiedź wszelaką i ku jej uciesze kramarzy licznych a i zespół grajków „Liarman” zwany. Piewica z owej kapeli z Santiago de Compostela pochodzi, miasta do którego pielgrzymki z całej Europy ciągną by hołd relikwiom św. Jakuba apostoła Chrystusa oddać. Dwie niedziele minęły jak dwoje z Bractwa naszego związało się węzłem małżeńskim,  przeto my i wszyscy goście nasi w ramach ślubnego podarku, przed gawiedzią licznie zgromadzoną,  teatrum odegraliśmy ich losy przedstawiające.  Były zaloty wczesne i  mnich co ślubu udzielił,  a i bitwa okrutna z poganami, co  pannę młodą ze ślubnego kobierca porwali. Na szczęście nasze, z Bożą pomocą chrześcijańskie rycerstwo, w sile wielkiej gród innowierców oblegając, wybrankę naszego rycerza odbiło.  Dnia drugiego, po weselnej biesiadzie, łucznicy co z ziem okolicznych i dalekich przybyli  kunszt swój strzelecki pokazali.  Na koniec zaś Grododzierżca w podzięce za cudowne ocalenie panny młodej przed pogańską chucią,  pielgrzymkę do Oleśnickiej kaplicy zarządził.  

Pomysłodawcą i organizatorem szóstego Turnieju pod Wieżycą było Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy” obchodzące w tym roku dziesiątą rocznicę istnienia. Wsparły go 2 inne grupy rekonstrukcji historycznej – Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici z Mielca.

Nagrody ufundowali: Zarząd Powiatu Dąbrowskiego, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, firma Zbud oraz Tarnowskie Centrum Informacji. Organizatorzy dziękują również serdecznie za wsparcie firmom Rolbud, Tabak, Okręgowe Stacje Kontroli  Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy, Lemar, oraz firmie Akcentstudio, która jak co roku  bezinteresownie zaprojektowała i wykonała  piękny plakat turnieju. Produktami żywnościowymi wsparły nas: Restauracja U Braci, panie Żelazowskie herbu Półkozic, Elżbieta Stochlińska i Olga Juras. Pomoc organizacyjną uzyskaliśmy od Urzędu Gminy Olesno i od  sołtys wsi Oleśnica – Marty Kądzielawskiej. Pyszny bigos dla rycerstwa przygotowało Centrum Polonii Ośrodek Kultury Turystyki i Rekreacji w Brniu. Patronami medialnymi byli – Gazeta Krakowska, Temi, Głos 24, Miasto i Ludzie oraz e- Kurier Dąbrowski. O imprezie i projekcie grodowym można było usłyszeć w telewizjach ZVAMI, Tarnowskiej TV HD oraz w relacji wideo e-Kuriera Dąbrowskiego. Opiekę naukową sprawowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.

 

                                                                                                     Poczet Bagiennych z Wieżycy

Kolejny raz prawie półtorej setki rekonstruktorów historycznych wieku XIII. z 20 grup z całego kraju przybyło na nasze bagno pod Wieżycą. Po piątkowym montażu ogromnego obozowiska przyszedł czas na dwa dni turniejowe. W pierwszym odbyły się pojedynki ciężkozbrojnych 1vs1, walki grupowe i indywidualne lekko zbrojnych oraz bieg dam. W kolejnym turniej łuczniczy i przemarsz do kaplicy w Oleśnicy. Po raz pierwszy pod Wieżycą, dzięki Bractwu Świętego Jakuba pojawiła się też konnica. A było tak… Dnia owego Grododzierżca sprosił na swe ziemie gawiedź wszelaką i ku jej uciesze kramarzy licznych a i zespół grajków „Liarman” zwany. Piewica z owej kapeli z Santiago de Compostela pochodzi, miasta do którego pielgrzymki z całej Europy ciągną by hołd relikwiom św. Jakuba apostoła Chrystusa oddać. Dwie niedziele minęły jak dwoje z Bractwa naszego związało się węzłem małżeńskim,  przeto my i wszyscy goście nasi w ramach ślubnego podarku, przed gawiedzią licznie zgromadzoną,  teatrum odegraliśmy ich losy przedstawiające.  Były zaloty wczesne i  mnich co ślubu udzielił,  a i bitwa okrutna z poganami, co  pannę młodą ze ślubnego kobierca porwali. Na szczęście nasze, z Bożą pomocą chrześcijańskie rycerstwo, w sile wielkiej gród innowierców oblegając, wybrankę naszego rycerza odbiło.  Dnia drugiego, po weselnej biesiadzie, łucznicy co z ziem okolicznych i dalekich przybyli  kunszt swój strzelecki pokazali.  Na koniec zaś Grododzierżca w podzięce za cudowne ocalenie panny młodej przed pogańską chucią,  pielgrzymkę do Oleśnickiej kaplicy zarządził.   Pomysłodawcą i organizatorem szóstego Turnieju pod Wieżycą było Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy” obchodzące w tym roku dziesiątą rocznicę istnienia. Wsparły go 2 inne grupy rekonstrukcji historycznej – Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici z Mielca. Nagrody ufundowali: Zarząd Powiatu Dąbrowskiego, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, firma Zbud oraz Tarnowskie Centrum Informacji. Organizatorzy dziękują również serdecznie za wsparcie firmom Rolbud, Tabak, Okręgowe Stacje Kontroli  Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy, Lemar, oraz firmie Akcentstudio, która jak co roku  bezinteresownie zaprojektowała i wykonała  piękny plakat turnieju. Produktami żywnościowymi wsparły nas: Restauracja U Braci, panie Żelazowskie herbu Półkozic, Elżbieta Stochlińska i Olga Juras. Pomoc organizacyjną uzyskaliśmy od Urzędu Gminy Olesno i od  sołtys wsi Oleśnica – Marty Kądzielawskiej. Pyszny bigos dla rycerstwa przygotowało Centrum Polonii Ośrodek Kultury Turystyki i Rekreacji w Brniu. Patronami medialnymi byli – Gazeta Krakowska, Temi, Głos 24, Miasto i Ludzie oraz e- Kurier Dąbrowski. O imprezie i projekcie grodowym można było usłyszeć w telewizjach ZVAMI, Tarnowskiej TV HD oraz w relacji wideo e-Kuriera Dąbrowskiego. Opiekę naukową sprawowało Muzeum Okręgowe w Tarnowie.                                                                                                        Poczet Bagiennych z Wieżycy