VII Dzień Pamięci o Holocauście
21 kwietnia w Dąbrowie Tarnowskiej obchodzono VII Dzień Pamięci o Holocauście i kulturze Żydowskiej pod hasłem „Mnie masz już w Polsce żydowskich miasteczek". Zorganizowany Dzień Pamięci nawiązywał do rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim 19 kwietnia 1945 r. Tak, jak w poprzednich latach całość uroczystości odbyła się w Dąbrowskim Domu Kultury. Organizatorem tej imprezy jest Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej przy współpracy z Dąbrowskim Domem Kultury. Patronat honorowy nad VII Dniem Pamięci o Holocauście sprawował Starosta Dąbrowski Wiesław Krajewski.
W ramach tej imprezy zorganizowane zostały konkursy:
- artystyczny
- publicystyczny
- fotograficzny
Pierwszy z nich był podzielony na osobne kategorie obejmujące: recytację, śpiew, dramę i taniec. Przedmiotem konkursu publicystycznego były wywiady, eseje i reportaże dotyczące sposobów i możliwości ukrywania Żydów w czasie wojny oraz konsekwencji takich działań. W konkursie fotograficznym młodzież miała natomiast wykazać ślady historii, kultury i obyczajowości wyznawców Religi Mojżeszowej w Powiecie Dąbrowskim.
We wszystkich konkursach wzięło udział łącznie ok. 130 uczestników 3 szkół gimnazjalnych oraz 6 ponadgimnazjalnych. Wśród nich pierwszy raz zaprezentowały się placówki spoza Powiatu Dąbrowskiego z Tarnowa (Zespół Szkół Ekonomiczno Gastronomicznych) i Żabna (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych).
VII Dni Pamięci o Holocauście urozmaiciła degustacja potraw żydowskich przygotowana przez uczniów tarnowskiej szkoły oraz młodzież realizującą projekt „Dąbrowa sztetl" w ramach programu edukacyjnego Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego „Przywróćmy Pamięć". W obchodach wzięła udział także należąca do Stowarzyszenia Dzieci Holocaustu Pani Rela Bogucka-Wałęga. Wygłosiła krótki referat na temat swoich przemyśleń o fanatyzmie. Zachęcała także młodzież do poszukiwania odpowiedzi na pytanie: dlaczego ktoś nakłania nas do nienawiści?
Obecni mieli także możliwość obejrzenia filmu pt. „Łyżeszka życia"
opowiadającego historię Elżbiety Ficowskiej, ocalonej przez Irenę Sendlerową, która ocaliła życie 2,5 tysiącu żydowskich dzieci.
Jury w składzie: Bożena Walus, Małgorzata Gibała i Piotr Czosnyka zadecydowało, że w poszczególnych kategoriach zwyciężyli:
Na zakończenie uczestnicy otrzymali nagrody rzeczowe. Były to książki fundowane przez Zarząd Powiatu Dąbrowskiego oraz filmy o Dąbrowie przekazane przez Burmistrza Stanisława Początka. Puchary dla uczestników ufundowali natomiast: dyrektor ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej Pan Jan Kiljan, dyrektor DDK Pan Paweł Chojnowski oraz właściciel firmy „Akcent Studio" Pan Jarosława Gęza.
Inicjatorką Dni Pamięci o Holocauście jest nauczycielka Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego mgr Jolanta Stelmach. Tegoroczny program imprezy przygotowała wraz polonistami z placówki Elżbietą Czosnyka, Bożeną Walus oraz dyrektorem Dąbrowskiego Domu Kultury Pawłem Chojnowskim.
Dzień Pamięci o Holocauście był powrotem do przeszłości regionu. Jego głównym zadaniem było przybliżenie młodym osobom historii sprzed kilkudziesięciu lat. Miał ukazać, do czego prowadzi brak tolerancji oraz pogarda dla innych: kultur, wyznań i narodowości. Należy mieć nadzieję, że młodzi ludzie zapamiętają na całe życie tą wyjątkową lekcję historii, której byli uczestnikami. Nie zapomną, jak wielką tragedią dla ludzkości był czas II wojny a najważniejszą nauką pozostanie niezaprzeczalny fakt, że wszyscy jesteśmy równi niezależnie od wyznania, koloru skóry i miejsca narodzin.
Mówiąc o Dniu Pamięci o Żydach i ich kulturze należy wiedzieć, że naród ten odegrał znaczną rolę w rozwoju Powiatu Dąbrowskiego. Należeli do najbogatszych gospodarzy i zajmowali się głównie handlem i rzemiosłem. W XVIII w. w samej stolicy regionu- w Dąbrowie Tarnowskiej żyło ponad 800 Wyznawców Religii Mojżeszowej. Była ona jednym z najważniejszych ośrodków chasydyzmu w Polsce. W 1939 r. Powiat Dąbrowski zamieszkiwało ok. 7 tys. Żydów, w samej jego stolicy żyło ich 2,3 tys. Żydów stanowiąc 40 % mieszkańców.
Niestety najczarniejsze karty nowożytnej historii przyniosły wiele zmian. W lipcu 1942 r. w Dąbrowie Tarnowskiej mieście utworzono getto, do którego spędzano Żydów z miasta i okolic. We wrześniu tego samego roku deportowano ich do obozu w Bełżcu. Pozostawiono tylko członków służby porządkowej i Rady Żydowskiej, których w kwietniu 1943 r. rozstrzelano na cmentarzu żydowskim. Holocaust przeżyło ok. 150 Żydów ukrytych w ponad 30 miejscach w powiecie. Za pomoc im zapłaciły życiem 62 osoby. Z tych, którzy przeżyli ok. 2/3 wyemigrowała w ciągu 2 lat po zakończeniu wojny oraz w latach 1956- 68 do USA, Kanady i Izraela.
Wyniki konkursu:
Konkurs fotograficzny:
I miejsce ex aequo Krzysztof Kowal (ZSP nr 2 Dąbrowa T.) i Alan Lachowicz (ZSEG Tarnów)
II miejsce Tomasz Wójcik (ZSEG Tarnów)
III miejsce Amanda Bator (ZSP nr 2 Dąbrowa Tarnowska)
Wyróżnienia dla Kamili Ryś i Liliany Kijowskiej z ZSP w Szczucinie oraz Pauliny Faltyn z Gimnazjum w Radwanie.
Konkurs Publicystyczny:
II miejsce ex aequo Marek Krajewski i Patrycja Banaś (ZSP nr 2 Dąbrowa Tarnowska)
III miejsce ex aequo Klaudia Śpiewak (ZSP nr 1 Dąbrowa T.) i Elżbieta Gaweł (ZSP nr 2 Dąbrowa T.)
Wyróżnienie dla Sylwii Guzik i Beaty Rzeźnik z ZSP nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.
Wśród gimnazjalistów II miejsce zajęły ex aequo Dżesika Bober z Gimnazjum w Radwanie i Blanka Kotlorz z Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. III miejsce przypadło Marioli Wybraniec z Gimnazjum w Radwanie.
Konkurs Recytatorski:
I miejsce Katarzyna Płaczek (ZSP nr 2 Dąbrowa Tar.)
II miejsce Dominika Leżoń (ZSP nr 1 Dąbrowa Tar.)
III miejsce Wioletta Marczyk (ZSP nr 2 Dąbrowa Tar.)
Wśród gimnazjalistów najlepsza okazała się Kinga Krzysztofik z Gimnazjum w Radwanie, II miejsce zajęła Anna Zych z Gimnazjum nr 2 w Dabrowie Tarnowskiej a III miejsce wywalczyła Paulina Fijał z Gimnazjum w Radgoszczy.
Ponadto wyróżnieni zostali: Beata Kuźnia (ZSP Szczucin), Tomasz Wątroba (ZSP Breń), Ewelina Zbylut (ZSP nr 2 Dąbrowa Tar.) oraz Arkadiusz Dorosz z Gimnazjum w Radwanie.
Piosenka żydowska:
I miejsce Joanna Wójcik i Katarzyna Cieplińska (ZSP Szczucin)
II miejsce Sylwia Gaweł (ZSP nr 2 Dąbrowa Tar.)
III miejsce Monika Leśniewska (ZSP nr 2 Dąbrowa Tar.)
Wśród gimnazjalistów I miejsce ex aequo dla grupy wokalno-instrumentalnej z Gimnazjum w Radgoszczy oraz Małgorzaty Cygan z Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej.
Taniec żydowski:
I miejsce dla Sary Banaś oraz Grupy tanecznej z ZSP nr 2 w Dąbrowie Tar.
II miejsce Zespół Blackaut (ZSP Szczucin)
III miejsce Grupa "Austeria" (ZSP nr 2 Dąbrowa Tar.)
Wśród gimnazjalistów najlepsi okazali się tancerze z Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej a II miejsce przypadło grupie tanecznej z Gimnazjum w Radgoszczy.
Drama:
I miejsce dla ZSEG w Tarnowie.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5