Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. VII Trening Międzydrużynowy pod Wieżycą

VII Trening Międzydrużynowy pod Wieżycą

VII Trening Międzydrużynowy pod Wieżycą

Zgodnie z zapowiedzią, po zimowym przemarszu w krakowskim Lasku Wolskim nadszedł czas na pierwszą w tym sezonie imprezę pod Wieżycą we wsi Oleśnica. Tym razem Poczet Bagiennych wraz z Sojuszem Grodów Pogranicza skupiającym wczesnośredniowiecznych wojów z okolicznych drużyn, zaprosił na swoje włości wszystkich chętnych rekonstruktorów historycznych odtwarzających IX-XIII w. Na Powiśle przybyło prawie 50 osób m.in. z Krakowa, Rzeszowa, Nowego Sącza i Dębicy. Wiek XIII oprócz gospodarzy reprezentowało Bractwo Rycerskie św. Jakuba (Rzuchowa) i Joannici (Mielec).

13 lutego br., wykorzystując wyjątkowo niekorzystne warunki – deszcz, wielkie kałuże i grubą warstwę błota, ćwiczono manewry w dużych grupach i pojedynki indywidualne, w których dopuszczalne były niektóre współczesne elementy wyposażenia. Nowi adepci rekonstrukcji próbowali swych sił na świeżo przygotowanym przez Bagiennych urządzeniu treningowym, zaś przy ognisku kobiety prowadziły zaawansowane warsztaty śpiewu białego.

files/aktualnosci/2016/02_Luty/18_VII_Trening_Miedzydruzynowy_pod_Wiezyca/12662433_1158426277501386_3658405872016379147_n.jpg

Oczywiście po takich trudach konieczny był stosowny posiłek regeneracyjny z epoki. Drużyna Grodu Horodna przygotowała pożywny bigos, Bagienni racuchy z miodem i makiem, zaś Marta Kądzielawska sołtys wsi Oleśnica tradycyjnie dostarczyła pyszny chleb.

Nie zabrakło też akcentu Walentynkowego. Już na powitanie każda z kobiet przybyłych pod Wieżycę otrzymała od gospodarzy drobny upominek. Dziewczęta z Horodnej zaproponowały w rewanżu własnoręcznie wykonane ciasteczka w kształcie serduszek z imionami wszystkich wojów oraz wielkiego ciastkowego smoka dla grododzierżcy Wojciecha z Bagien, zwanego w tym środowisku „ojcem smoków".

W przyszłym miesiącu Poczet Bagiennych planuje kolejny przemarsz, tym razem na szlaku Wieżyca w Oleśnicy– kościół parafialny w Oleśnie.

Poczet Bagiennych z Wieżycy/WM

Zgodnie z zapowiedzią, po zimowym przemarszu w krakowskim Lasku Wolskim nadszedł czas na pierwszą w tym sezonie imprezę pod Wieżycą we wsi Oleśnica. Tym razem Poczet Bagiennych wraz z Sojuszem Grodów Pogranicza skupiającym wczesnośredniowiecznych wojów z okolicznych drużyn, zaprosił na swoje włości wszystkich chętnych rekonstruktorów historycznych odtwarzających IX-XIII w. Na Powiśle przybyło prawie 50 osób m.in. z Krakowa, Rzeszowa, Nowego Sącza i Dębicy. Wiek XIII oprócz gospodarzy reprezentowało Bractwo Rycerskie św. Jakuba (Rzuchowa) i Joannici (Mielec). 13 lutego br., wykorzystując wyjątkowo niekorzystne warunki – deszcz, wielkie kałuże i grubą warstwę błota, ćwiczono manewry w dużych grupach i pojedynki indywidualne, w których dopuszczalne były niektóre współczesne elementy wyposażenia. Nowi adepci rekonstrukcji próbowali swych sił na świeżo przygotowanym przez Bagiennych urządzeniu treningowym, zaś przy ognisku kobiety prowadziły zaawansowane warsztaty śpiewu białego. Oczywiście po takich trudach konieczny był stosowny posiłek regeneracyjny z epoki. Drużyna Grodu Horodna przygotowała pożywny bigos, Bagienni racuchy z miodem i makiem, zaś Marta Kądzielawska sołtys wsi Oleśnica tradycyjnie dostarczyła pyszny chleb. Nie zabrakło też akcentu Walentynkowego. Już na powitanie każda z kobiet przybyłych pod Wieżycę otrzymała od gospodarzy drobny upominek. Dziewczęta z Horodnej zaproponowały w rewanżu własnoręcznie wykonane ciasteczka w kształcie serduszek z imionami wszystkich wojów oraz wielkiego ciastkowego smoka dla grododzierżcy Wojciecha z Bagien, zwanego w tym środowisku „ojcem smoków". W przyszłym miesiącu Poczet Bagiennych planuje kolejny przemarsz, tym razem na szlaku Wieżyca w Oleśnicy– kościół parafialny w Oleśnie. Poczet Bagiennych z Wieżycy/WM