Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. VII Turniej Rycerski pod Wieżycą już za nami

VII Turniej Rycerski pod Wieżycą już za nami

VII Turniej Rycerski pod Wieżycą już za nami

Kolejny raz rycerstwo rekonstruujące wiek XIII. z całego kraju przybyło na bagno pod Wieżycę w Oleśnicy. Po montażu obozowiska 5 lipca przyszedł czas na dwa dni turniejowe. W pierwszym odbyły się pojedynki ciężkozbrojnych 1vs1, walki grupowe, bieg dam, bieg w dybach oraz turniej oszczepniczy. W kolejnym turniej łuczniczy i przemarsz z pogańskimi niewolnikami do kaplicy w Oleśnicy.

A było tak… Roku Pańskiego 1219 gdy w Ziemi Świętej trwało oblężenie Damietty również i kraj nasz, na dzielnice rozbity borykał się z pogańskimi najazdami… Mówiono nawet, że gdy kogoś nie stać by jechać na krucjatę za morze, u nas znaleźć może bezbożne zło do pokonania, by swe grzechy zmyć lub wybranki serce tym czynem zjednać. Tegoż roku książę Konrad Mazowiecki wyruszył pod znakiem krzyża na pogańskie plemię Prusów, a wraz z nim skromny franciszkanin brat Patryk. On to pewnej nocy, podczas krwawego oblężenia grodu doznał objawienia, w który zobaczył św. Franciszka próbującego pojednać chrześcijan i saracenów. Wiedziony tym wzorem sam udał się do pogan by wskazać im jedynego właściwego Boga, narażając nawet swe życie. Ale Ci obrzucili go obelgami, pobili i wyrzucili przed bramy… Jak później się dowiedział, święty rzeczywiście dotarł z tą misją aż do samego sułtana.

Pomysłodawcą i organizatorem VII Turnieju pod Wieżycą było Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy”. Wsparły go dwie inne grupy rekonstrukcji historycznej: Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici z Mielca.

Nagrody ufundowali: Zarząd Powiatu Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, firma INVEST oraz Tarnowskie Centrum Informacji.

Organizatorzy dziękują również serdecznie za wsparcie firmom ZBUD, Rolbud, Tabak, Trzy Kulki, Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy, Lemar, oraz firmie Akcentstudio, która jak co roku zaprojektowała i wykonała piękny plakat turnieju, partycypując w większości kosztów. Produktami żywnościowymi wsparły: Restauracja U Braci, Mariusz Pustuła, Elżbieta Stochlińska oraz panie Żelazowskie herbu Półkozic.

Ukwiecenie stołu biesiadnego to zasługa Katarzyny Pacewicz-Pyrek. Pomoc organizacyjną uzyskano od Urzędu Gminy Olesno i od sołtys wsi Oleśnica  Marty Kądzielawskiej. Pyszny bigos dla rycerstwa przygotowało tradycyjnie Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu.

Patronami medialnymi wydarzenia byli: Gazeta Krakowska, Głos 24 oraz e- Kurier Dąbrowski. O imprezie i projekcie grodowym można było usłyszeć w Tarnowskiej. tv HD oraz w relacji e-Kuriera Dąbrowskiego. Imprezę wizytował Janusz Kozioł wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, sprawującego rokrocznie patronat naukowy nad wydarzeniem.

W.Maniak/Poczet Bagiennych z Wieżycy/mags

Kolejny raz rycerstwo rekonstruujące wiek XIII. z całego kraju przybyło na bagno pod Wieżycę w Oleśnicy. Po montażu obozowiska 5 lipca przyszedł czas na dwa dni turniejowe. W pierwszym odbyły się pojedynki ciężkozbrojnych 1vs1, walki grupowe, bieg dam, bieg w dybach oraz turniej oszczepniczy. W kolejnym turniej łuczniczy i przemarsz z pogańskimi niewolnikami do kaplicy w Oleśnicy. A było tak… Roku Pańskiego 1219 gdy w Ziemi Świętej trwało oblężenie Damietty również i kraj nasz, na dzielnice rozbity borykał się z pogańskimi najazdami… Mówiono nawet, że gdy kogoś nie stać by jechać na krucjatę za morze, u nas znaleźć może bezbożne zło do pokonania, by swe grzechy zmyć lub wybranki serce tym czynem zjednać. Tegoż roku książę Konrad Mazowiecki wyruszył pod znakiem krzyża na pogańskie plemię Prusów, a wraz z nim skromny franciszkanin brat Patryk. On to pewnej nocy, podczas krwawego oblężenia grodu doznał objawienia, w który zobaczył św. Franciszka próbującego pojednać chrześcijan i saracenów. Wiedziony tym wzorem sam udał się do pogan by wskazać im jedynego właściwego Boga, narażając nawet swe życie. Ale Ci obrzucili go obelgami, pobili i wyrzucili przed bramy… Jak później się dowiedział, święty rzeczywiście dotarł z tą misją aż do samego sułtana. Pomysłodawcą i organizatorem VII Turnieju pod Wieżycą było Bractwo Rycerskie „Poczet Bagiennych z Wieżycy”. Wsparły go dwie inne grupy rekonstrukcji historycznej: Bracia Dobrzyńscy z Krakowa i Joannici z Mielca. Nagrody ufundowali: Zarząd Powiatu Dąbrowskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, firma INVEST oraz Tarnowskie Centrum Informacji. Organizatorzy dziękują również serdecznie za wsparcie firmom ZBUD, Rolbud, Tabak, Trzy Kulki, Okręgowe Stacje Kontroli Pojazdów w Ćwikowie i Radgoszczy, Lemar, oraz firmie Akcentstudio, która jak co roku zaprojektowała i wykonała piękny plakat turnieju, partycypując w większości kosztów. Produktami żywnościowymi wsparły: Restauracja U Braci, Mariusz Pustuła, Elżbieta Stochlińska oraz panie Żelazowskie herbu Półkozic. Ukwiecenie stołu biesiadnego to zasługa Katarzyny Pacewicz-Pyrek. Pomoc organizacyjną uzyskano od Urzędu Gminy Olesno i od sołtys wsi Oleśnica  Marty Kądzielawskiej. Pyszny bigos dla rycerstwa przygotowało tradycyjnie Centrum Polonii - Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu. Patronami medialnymi wydarzenia byli: Gazeta Krakowska, Głos 24 oraz e- Kurier Dąbrowski. O imprezie i projekcie grodowym można było usłyszeć w Tarnowskiej. tv HD oraz w relacji e-Kuriera Dąbrowskiego. Imprezę wizytował Janusz Kozioł wicedyrektor Muzeum Okręgowego w Tarnowie, sprawującego rokrocznie patronat naukowy nad wydarzeniem. W.Maniak/Poczet Bagiennych z Wieżycy/mags