Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. W bibliotece w Oleśnie "Dorośli Czytają Dzieciom"

W bibliotece w Oleśnie "Dorośli Czytają Dzieciom"

W bibliotece w Oleśnie

Wspólne głośne czytanie książek może zdziałać cuda! Pozwala na przykład… oblać wodą strażaka, pożyczyć od policjanta kajdanki lub zrobić konkurs na najgłośniejszą syrenę alarmową.

Tak nieprawdopodobne rzeczy wydarzyły się w 13 maja 2024 r.  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie podczas tegorocznej odsłony akcji pod nazwą „Dorośli Czytają Dzieciom”, która została wpisana w obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Spotkanie rozpoczęli Dyrektor Biblioteki Małgorzata Morawiec oraz Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata reprezentujący Wójta Gminy Olesno. Serdeczne słowa w stronę czytających i słuchaczy skierował także Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek.

Do udziału w głośnym czytaniu dzieciom zaproszeni zostali:
– przedstawiciele straży granicznej, których reprezentowała major Magdalena Konarska z Placówki Straży Granicznej im. Gen. Bryg. Józefa Gizy w Tarnowie,
– strażacy, reprezentowani przez starszą strażak Magdalenę Bratko z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
– ratownicy medyczni, których reprezentowała Agnieszka Woźniak z Pogotowia Ratunkowego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
– żołnierze, reprezentowani przez podporucznika Michała Potoczka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie
– policjanci, których reprezentował młodszy aspirant Filip Srebro z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej.

Odbiorcami wydarzenia byli uczniowie przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Gminy Olesno (łącznie niemal 400 osób!), którzy ze względów organizacyjnych podzieleni zostali na trzy grupy.

Ideą przedsięwzięcia jest edukacja czytelnicza najmłodszych oparta o dawanie im dobrego przykładu. Jesteśmy przekonani, że prezentując właściwe wzorce, możemy kreować u dzieci świadomość kulturową i budować nawyk czytania. Z kolei przybliżając najmłodszym specyfikę szczególnie ważnych profesji i zawodów, jesteśmy w stanie kształtować u nich prawidłowe postawy społeczne i odpowiedni system wartości.

Akcja „Dorośli Czytają Dzieciom” to synteza tych dwóch elementów połączonych dodatkowo z serdeczną atmosferą i poczuciem humoru. Ale to jeszcze nie wszystko! Na sukces przedsięwzięcia wpływa także prezentacja pojazdów uprzywilejowanych i wyposażenia ratunkowego. Ta dodatkowa atrakcja wywołuje zawsze radosne zamieszanie, a małym uczestnikom dostarcza niezapomnianych wrażeń.

Wspólne głośne czytanie książek może zdziałać cuda! Pozwala na przykład… oblać wodą strażaka, pożyczyć od policjanta kajdanki lub zrobić konkurs na najgłośniejszą syrenę alarmową. Tak nieprawdopodobne rzeczy wydarzyły się w 13 maja 2024 r.  w Gminnej Bibliotece Publicznej w Oleśnie podczas tegorocznej odsłony akcji pod nazwą „Dorośli Czytają Dzieciom”, która została wpisana w obchody XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Spotkanie rozpoczęli Dyrektor Biblioteki Małgorzata Morawiec oraz Sekretarz Gminy Olesno Janusz Plata reprezentujący Wójta Gminy Olesno. Serdeczne słowa w stronę czytających i słuchaczy skierował także Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek. Do udziału w głośnym czytaniu dzieciom zaproszeni zostali:– przedstawiciele straży granicznej, których reprezentowała major Magdalena Konarska z Placówki Straży Granicznej im. Gen. Bryg. Józefa Gizy w Tarnowie,– strażacy, reprezentowani przez starszą strażak Magdalenę Bratko z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej,– ratownicy medyczni, których reprezentowała Agnieszka Woźniak z Pogotowia Ratunkowego w Zespole Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej,– żołnierze, reprezentowani przez podporucznika Michała Potoczka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Tarnowie– policjanci, których reprezentował młodszy aspirant Filip Srebro z Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Odbiorcami wydarzenia byli uczniowie przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Gminy Olesno (łącznie niemal 400 osób!), którzy ze względów organizacyjnych podzieleni zostali na trzy grupy. Ideą przedsięwzięcia jest edukacja czytelnicza najmłodszych oparta o dawanie im dobrego przykładu. Jesteśmy przekonani, że prezentując właściwe wzorce, możemy kreować u dzieci świadomość kulturową i budować nawyk czytania. Z kolei przybliżając najmłodszym specyfikę szczególnie ważnych profesji i zawodów, jesteśmy w stanie kształtować u nich prawidłowe postawy społeczne i odpowiedni system wartości. Akcja „Dorośli Czytają Dzieciom” to synteza tych dwóch elementów połączonych dodatkowo z serdeczną atmosferą i poczuciem humoru. Ale to jeszcze nie wszystko! Na sukces przedsięwzięcia wpływa także prezentacja pojazdów uprzywilejowanych i wyposażenia ratunkowego. Ta dodatkowa atrakcja wywołuje zawsze radosne zamieszanie, a małym uczestnikom dostarcza niezapomnianych wrażeń. fot. i oprac. Gminna Biblioteka Publiczna w Oleśnie