Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. W Krakowie otwarto wystawę IPN pn. „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie".

W Krakowie otwarto wystawę IPN pn. „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie".

W Krakowie otwarto wystawę IPN pn. „Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie

6 czerwca uroczyście otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pn.„Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”. W atrakcyjny sposób przedstawia ona samą pielgrzymkę Papieża Polaka, a także jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Zaprezentowano także papamobile specjalnie zbudowane na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po naszym kraju. Eksponowany pojazd to wierna rekonstrukcja, zbudowana z oryginalnych części, który prezentowany na stałe jest w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach.

W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, Prezes IPN dr Karol Nawrocki, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek. Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń oraz Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN dr Adam Pleskaczyński.

Można było obejrzeć też film dokumentalny „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” zrealizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.  

6 czerwca uroczyście otwarto wystawę Instytutu Pamięci Narodowej pn.„Gaude Mater Polonia. Jan Paweł II w Ojczyźnie. 2–10 czerwca 1979”. W atrakcyjny sposób przedstawia ona samą pielgrzymkę Papieża Polaka, a także jej kontekst historyczny oraz późniejsze konsekwencje i wpływ na przemiany społeczno-polityczne. Zaprezentowano także papamobile specjalnie zbudowane na potrzeby transportu Ojca Świętego w trakcie jego podróży po naszym kraju. Eksponowany pojazd to wierna rekonstrukcja, zbudowana z oryginalnych części, który prezentowany na stałe jest w Muzeum Samochodu Papieskiego JP2 w Kielcach. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski Metropolita Krakowski, Prezes IPN dr Karol Nawrocki, Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek. Zastępca Dyrektora Oddziału IPN w Krakowie Cecylia Radoń oraz Dyrektor Biura Edukacji Narodowej IPN dr Adam Pleskaczyński. Można było obejrzeć też film dokumentalny „Dziewięć dni, które zmieniły Polskę” zrealizowany przez Biuro Edukacji Narodowej IPN.