Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. W niedzielę powiatowe obchody 78. rocznicy wydarzeń wrześniowych

W niedzielę powiatowe obchody 78. rocznicy wydarzeń wrześniowych

W niedzielę powiatowe obchody 78. rocznicy wydarzeń wrześniowych

Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, Andrzej Gorzkowicz burmistrz Szczucina oraz Forum Promocji i Wizerunku Gminy Szczucin serdecznie zapraszają na Powiatowe obchody 78. rocznicy wydarzeń wrześniowych, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 17 września 2017 roku o godz. 11:00 w Szczucinie.

Ta patriotyczna uroczystość to już tradycja. Corocznie we wrześniu samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji i stowarzyszeń, a także mieszkańcy powiatu gromadzą się pod Kwaterą Pamięci, by upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej i tragiczne wydarzenia jakie miały wówczas miejsce w Szczucinie. 12 września 1939 roku hitlerowcy ostrzelali i podpalili gmach Szkoły Podstawowej w Szczucinie, w którym mieścił się szpital. Przebywali w nim ranni żołnierze oraz uchodźcy. W płomieniach i od kul zginęło blisko 70 osób, w tym 40 żołnierzy. Kilka dni później Niemcy sprowadzili na miejsce zbrodni grupę Żydów ze Szczucina, których zmusili do wykopania dwóch dołów, a następnie do pogrzebania w jednym z nich ciał pomordowanych Polaków. Po ukończeniu pracy Żydzi zostali skatowani, a następnie rozstrzelani i wrzuceni do drugiego zbiorowego grobu.

Obchody rocznicowe tych tragicznych wrześniowych wydarzeń rozpoczną się Mszą Św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Następnie odbędzie się uroczysty apel patriotyczny pod szczucińską Kwaterą Pamięci. Zwieńczeniem uroczystości będzie złożenie wieńców i wiązanek biało – czerwonych kwiatów i zapalenie zniczy przez przybyłe delegacje urzędów, instytucji, stowarzyszeń i organizacji.

Zapraszamy do udziału w tej uroczystości!

files/aktualnosci/2017/09_Wrzesien/15_W_niedziele_obchody_78_rodznicy_wydarzen_wrzesniowych_w_Szczucinie/19afisz_wrzesniowe.jpg

Tadeusz Kwiatkowski starosta dąbrowski, Andrzej Gorzkowicz burmistrz Szczucina oraz Forum Promocji i Wizerunku Gminy Szczucin serdecznie zapraszają na Powiatowe obchody 78. rocznicy wydarzeń wrześniowych, które odbędą się w najbliższą niedzielę, 17 września 2017 roku o godz. 11:00 w Szczucinie. Ta patriotyczna uroczystość to już tradycja. Corocznie we wrześniu samorządowcy, przedstawiciele lokalnych instytucji i stowarzyszeń, a także mieszkańcy powiatu gromadzą się pod Kwaterą Pamięci, by upamiętnić rocznicę wybuchu II wojny światowej i tragiczne wydarzenia jakie miały wówczas miejsce w Szczucinie. 12 września 1939 roku hitlerowcy ostrzelali i podpalili gmach Szkoły Podstawowej w Szczucinie, w którym mieścił się szpital. Przebywali w nim ranni żołnierze oraz uchodźcy. W płomieniach i od kul zginęło blisko 70 osób, w tym 40 żołnierzy. Kilka dni później Niemcy sprowadzili na miejsce zbrodni grupę Żydów ze Szczucina, których zmusili do wykopania dwóch dołów, a następnie do pogrzebania w jednym z nich ciał pomordowanych Polaków. Po ukończeniu pracy Żydzi zostali skatowani, a następnie rozstrzelani i wrzuceni do drugiego zbiorowego grobu. Obchody rocznicowe tych tragicznych wrześniowych wydarzeń rozpoczną się Mszą Św. w kościele pw. św. Marii Magdaleny w Szczucinie. Następnie odbędzie się uroczysty apel patriotyczny pod szczucińską Kwaterą Pamięci. Zwieńczeniem uroczystości będzie złożenie wieńców i wiązanek biało – czerwonych kwiatów i zapalenie zniczy przez przybyłe delegacje urzędów, instytucji, stowarzyszeń i organizacji. Zapraszamy do udziału w tej uroczystości!