Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
 1. W powiecie dąbrowskim świętowano 225. rocznicę Konstytucji Majowej

W powiecie dąbrowskim świętowano 225. rocznicę Konstytucji Majowej

W powiecie dąbrowskim świętowano 225. rocznicę Konstytucji Majowej

We wtorek, 3 maja 2016 roku w Dąbrowie Tarnowskiej zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, służby mundurowe, delegacje szkół, lokalnych instytucji i zakładów pracy, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy powiatu dąbrowskiego, aby tradycyjnie uczcić 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Posłowie na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz i Wiesław Krajewski, Stanisław Sorys Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz delegacja węgierska z zaprzyjaźnionej XVIII Dzielnicy Budapesztu, reprezentowana przez Z-cę Burmistrza Atilla Sarwasza i przedstawicielkę Polonii węgierskiej Teresę Horwat.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a292.jpg

Nasz samorząd na uroczystości reprezentowali: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski oraz Barbara Pobiegło Przewodnicząca Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej.

Natomiast Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Stanisław Ryczek Zastępca Burmistrza oraz Jacek Sarat Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej reprezentowali samorząd gminny.

Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się zbiórką licznych delegacji i pocztów sztandarowych przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, przybyłych na świętowanie tej ważnej rocznicy dla Polaków.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a291.jpg

Następnie wszyscy w uroczystym pochodzie patriotycznym ulicami miasta, prowadzonym przez Kompanię Honorową Strażaków Powiatu Dąbrowskiego pod dowództwem Józefa Misiaszka, Jednostkę Strzelecką 3059 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego i Jednostkę Strzelecką 2083 im. Mariana Kukiela przy melodiach marszowych Orkiestry Dętej Dąbrowskiego Domu Kultury pod batutą Kamila Banasia, udali się na Mszę Świętą do Kościoła NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a289.jpg

Msza Święta w intencji Ojczyzny została sprawowana przez Ks. Prałata Stanisława Cyrana proboszcza dąbrowskiej parafii oraz Ks. Prałata Józefa Porembę. Ksiądz proboszcz rozpoczynając nabożeństwo powitał poczty sztandarowe, przedstawicieli samorządów powiatowego i gminnego, parlamentarzystów oraz parafian. W wygłoszonej homilii przybliżył ideę tożsamości narodowej, potrzebę jej kultywowania i przekazania kolejnym pokoleniom, gdyż „nie jesteśmy tutaj na zawsze".

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a262.jpg

Druga część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Poległych w Parku Miejskim, gdzie licznie zgromadzili się zaproszeni goście i mieszkańcy powiatu, aby radośnie świętować kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię patriotyczną rozpoczął Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, który powitał wszystkich obecnych.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a194.jpg

Jesteśmy tutaj, aby uczcić jedną z najważniejszych dat w historii Polski- 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, pierwszej Ustawy Zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie. Nasza obecność tutaj, świadczy o tym, że chcemy dać wyraz przywiązania do wartości zawartych w Konstytucji. Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych. Cieszę się, że nasze uroczystości swą obecnością zaszczycili Szanowni goście, mieszkańcy powiatu, delegacje urzędów, szkół i zakładów pracy, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń. – zwrócił się do zebranych starosta.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a266.jpg

Przemówienie nawiązujące w swej treści do wydarzeń sprzed 225 lat, wygłosił Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a289.jpg

Konstytucja obowiązywała tylko 14 miesięcy, a my organizujemy uroczystości jej poświecone nawet po 225 latach od jej uchwalenia. Mimo upływu czasu wartości, które Konstytucja 3 Maja reprezentuje są nadal aktualne. Są wśród nich: troska o dobro ojczyzny, jej niezależność, ale także równość obywateli wobec prawa. Konstytucja 3 Maja nierozerwalnie wiąże się ze sprawą zachowania narodowej tożsamości i państwowości polskiej oraz przekazania znaczenia tożsamości w ramach dziedzictwa wielopokoleniowego. Spoglądając z nadzieją w przyszłość, nie zapomnijmy o naszej chlubnej przeszłości, uczmy się historii, spotykajmy się na takiej, jak dzisiejsza uroczystościach. Bądźmy dumni z dokonań twórców Konstytucji i starajmy się by w swoich działaniach wzorować się na tych, którzy tworzyli piękne i wzniosłe dzieła.- mówił burmistrz.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a196.jpg

Po wystąpieniu burmistrza głos zabrali zaproszeni goście. Atilla Sarwasz wiceburmistrz XVIII Dzielnicy Budapesztu, dziękując za zaproszenie na tę uroczystość mówił o przyjaźni polsko-węgierskiej, nazywając organizatorów uroczystości „Polskimi przyjaciółmi".

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a288.jpg

Wiesław Krajewski Poseł na Sejm RP podczas swojego wystąpienia nawiązał do historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 225 lat temu nasi przodkowie dokonali coś absolutnie fenomenalnego na skalę światową. – zaznaczył.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a293.jpg

Do zgromadzonych pod Pomnikiem Poległych zwrócił się również Władysław Kosiniak-Kamysz, który nawiązał do historii uchwalenia doniosłego dla Polski dokumentu, jednocześnie apelując o budowanie realnej zgody i zaniechanie dzielenia Polaków, nie tylko w dniu świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta historia jest prawdziwa i żywa zwłaszcza w powiecie dąbrowskim i wszędzie tam, gdzie dobrzy ludzie, a tu są dobrzy ludzie, stanowią o przyszłości. Niech się święci 3 Maj! – mówił.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a210.jpg

Głos zabrał także Stanisław Sorys Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, który mówił o współczesnym patriotyzmie. Poczucie dzisiejszej rzeczywistości, poczucie patriotyzmu, to jest właśnie szacunek do tego co jest państwowe i do tego co jest samorządowe. W dzisiejszych czasach bycie patriotą to jest również wspieranie polskiej gospodarki. Jest to szacunek dla ludzi, którzy tworzą tę rzeczywistość. (...) Życzę Państwu, abyśmy dzisiaj z takim przesłaniem i z takim nastawieniem udali się do naszych domów, że nie wystarczy świętować tylko raz w roku danych uroczystości patriotycznych. - podkreślił.

Wicemarszałek zwrócił się również do braci strażackiej, składając im życzenia z okazji przypadającego w dniu 4 maja Dnia Strażaka.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a212.jpg

Uroczystość wzbogacił program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, pod kierunkiem nauczycielek tej szkoły Bogusławy Więcek-Tryczyńskiej, Anny Piotrowskiej i Justyny Bieś.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a216.jpg

Obchody rocznicowe zakończyły się symbolicznym składaniem wieńców i wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Poległych przez wszystkie licznie przybyłe delegacje urzędów, instytucji, stowarzyszeń i organizacji.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a249.jpg

Wieńce i wiązanki złożyli:

 • delegacja Samorządu Dąbrowskiego na czele ze Starostą Dąbrowskim Tadeuszem Kwiatkowskim i Przewodniczącą Rady Powiatu Barbarą Pobiegło oraz Samorządu Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska na czele z Burmistrzem Krzysztofem Kaczmarskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Jackiem Saratem,
 • delegacja z zaprzyjaźnionej XVIII Dzielnicy Budapesztu,
 • Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz,
 • Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski,
 • Magdalena Kotapka w imieniu Senatora RP Kazimierza Wiatra,
 • Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys,
 • delegacja Samorządu Miasta i Gminy Szczucin na czele z Burmistrzem Andrzejem Gorzkowiczem, Przewodniczącą Rady Miejskiej Agnieszką Beker oraz Sekretarzem Kazimierzem Tęczarem,
 • delegacja Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Biura Powiatowego ARiMR w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Zarządu Powiatowego i Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego,
 • delegacja Centrum Polonii - Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu,
 • delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Rzemieślników i Przedsiębiorców Cechu Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Zrzeszenia Przedsiębiorców i Handlowców Powiśla Dąbrowskiego,
 • delegacja Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej,
 • delegacja Zarządu Gminnego OSP w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu,
 • delegacja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Zarządu Powiatowego PSL,
 • delegacja Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości,
 • delegacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej,
 • delegacja Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie,
 • delegacja Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Miejsko Ludowego Klubu Sportowego „Dąbrovia",
 • delegacja Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej na czele z Komendantem insp. Andrzejem Kupcem,
 • delegacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej na czele z Komendantem bryg. Robertem Kłóskiem,
 • delegacja Jednostki Wspierającej Rodzinę z Dąbrowy Tarnowskiej,
 • delegacja Stowarzyszenia „Niezależni" Powiat Dąbrowski,
 • delegacja Akcji Katolickiej w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • delegacja dąbrowskich Strzelców Jednostka Strzelecka 2083 im. Mariana Kukiela,
 • delegacja dąbrowskich Strzelców Jednostka Strzelecka 3059 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego,
 • delegacja Placówki Straży Granicznej w Tarnowie,
 • delegacja Oddziału Rejonowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie Tarnowskiej.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a253.jpg

Część patriotyczną uroczystości poprowadził Paweł Chojnowski Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury, natomiast wartę honorową pełniła Jednostka Strzelecka JS 3059 im. Bohaterów Powiśla z Dąbrowy Tarnowskiej.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a219.jpg

Po zakończeniu uroczystości uczestnicy obchodów rocznicowych mogli skosztować żołnierskiej grochówki i bigosu przygotowaną przez Jednostkę Strzelecką JS 2083 im. Mariana Kukiela.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a287.jpg

Majowe obchody uświetniły liczne poczty sztandarowe:

 • poczet sztandarowy z flagą narodową wystawiony przez Samorząd Gminy Dąbrowa Tarnowska,
 • poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu,
 • poczet sztandarowy Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie,
 • poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy MLKS „Dąbrovia",
 • poczet sztandarowy Nadleśnictwa „Lasy Państwowe" w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim,
 • poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej w Nieczajnie Górnej,
 • poczet sztandarowy OSP w Szarwarku,
 • poczet sztandarowy OSP w Żelazówce,
 • poczet sztandarowy OSP w Laskówce Chorąskiej,
 • poczet sztandarowy OSP w Lipinach,
 • poczet sztandarowy OSP w Gruszowie Wielkim,
 • poczet sztandarowy OSP w Nieczajnie Górnej,
 • poczet sztandarowy OSP Smęgorzów,
 • poczet sztandarowy OSP Dąbrowa Tarnowska,
 • poczet sztandarowy PSL Koło w Dąbrowie Tarnowskiej,
 • poczet sztandarowy PSL Smęgorzów,
 • poczet sztandarowy Akcji Katolickiej
 • poczet sztandarowy Solidarności Rolniczej Smęgorzów
 • poczet sztandarowy Armii Krajowej Smęgorzów
 • poczet sztandarowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Dąbrowie Tarnowskiej

Z okazji powiatowych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na ręce organizatorów adresy okolicznościowe nadesłały Posłanki na Sejm RP: Urszula Augustyn i Anna Czech.

files/aktualnosci/2016/05_maj/04_Powiatowe_obchody_225_rocznicy_uchwalenie_Konstytucji_3_Maja/a282.jpg

Uroczystość została zorganizowana przez samorząd powiatu dąbrowskiego, gminy Dąbrowa Tarnowska oraz miejscową parafię.

MS

We wtorek, 3 maja 2016 roku w Dąbrowie Tarnowskiej zgromadzili się parlamentarzyści, samorządowcy, duchowni, służby mundurowe, delegacje szkół, lokalnych instytucji i zakładów pracy, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy powiatu dąbrowskiego, aby tradycyjnie uczcić 225. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością: Posłowie na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz i Wiesław Krajewski, Stanisław Sorys Wicemarszałek Województwa Małopolskiego oraz delegacja węgierska z zaprzyjaźnionej XVIII Dzielnicy Budapesztu, reprezentowana przez Z-cę Burmistrza Atilla Sarwasza i przedstawicielkę Polonii węgierskiej Teresę Horwat. Nasz samorząd na uroczystości reprezentowali: Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski oraz Barbara Pobiegło Przewodnicząca Rady Powiatu w Dąbrowie Tarnowskiej. Natomiast Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej, Stanisław Ryczek Zastępca Burmistrza oraz Jacek Sarat Przewodniczący Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej reprezentowali samorząd gminny. Tradycyjnie uroczystość rozpoczęła się zbiórką licznych delegacji i pocztów sztandarowych przed budynkiem Urzędu Miejskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, przybyłych na świętowanie tej ważnej rocznicy dla Polaków. Następnie wszyscy w uroczystym pochodzie patriotycznym ulicami miasta, prowadzonym przez Kompanię Honorową Strażaków Powiatu Dąbrowskiego pod dowództwem Józefa Misiaszka, Jednostkę Strzelecką 3059 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego i Jednostkę Strzelecką 2083 im. Mariana Kukiela przy melodiach marszowych Orkiestry Dętej Dąbrowskiego Domu Kultury pod batutą Kamila Banasia, udali się na Mszę Świętą do Kościoła NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej. Msza Święta w intencji Ojczyzny została sprawowana przez Ks. Prałata Stanisława Cyrana proboszcza dąbrowskiej parafii oraz Ks. Prałata Józefa Porembę. Ksiądz proboszcz rozpoczynając nabożeństwo powitał poczty sztandarowe, przedstawicieli samorządów powiatowego i gminnego, parlamentarzystów oraz parafian. W wygłoszonej homilii przybliżył ideę tożsamości narodowej, potrzebę jej kultywowania i przekazania kolejnym pokoleniom, gdyż „nie jesteśmy tutaj na zawsze". Druga część uroczystości odbyła się pod Pomnikiem Poległych w Parku Miejskim, gdzie licznie zgromadzili się zaproszeni goście i mieszkańcy powiatu, aby radośnie świętować kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Akademię patriotyczną rozpoczął Tadeusz Kwiatkowski Starosta Dąbrowski, który powitał wszystkich obecnych. Jesteśmy tutaj, aby uczcić jedną z najważniejszych dat w historii Polski- 225 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, pierwszej Ustawy Zasadniczej w Europie, a drugiej na świecie. Nasza obecność tutaj, świadczy o tym, że chcemy dać wyraz przywiązania do wartości zawartych w Konstytucji. Serdecznie witam wszystkich zgromadzonych. Cieszę się, że nasze uroczystości swą obecnością zaszczycili Szanowni goście, mieszkańcy powiatu, delegacje urzędów, szkół i zakładów pracy, partii politycznych, organizacji i stowarzyszeń. – zwrócił się do zebranych starosta. Przemówienie nawiązujące w swej treści do wydarzeń sprzed 225 lat, wygłosił Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej. Konstytucja obowiązywała tylko 14 miesięcy, a my organizujemy uroczystości jej poświecone nawet po 225 latach od jej uchwalenia. Mimo upływu czasu wartości, które Konstytucja 3 Maja reprezentuje są nadal aktualne. Są wśród nich: troska o dobro ojczyzny, jej niezależność, ale także równość obywateli wobec prawa. Konstytucja 3 Maja nierozerwalnie wiąże się ze sprawą zachowania narodowej tożsamości i państwowości polskiej oraz przekazania znaczenia tożsamości w ramach dziedzictwa wielopokoleniowego. Spoglądając z nadzieją w przyszłość, nie zapomnijmy o naszej chlubnej przeszłości, uczmy się historii, spotykajmy się na takiej, jak dzisiejsza uroczystościach. Bądźmy dumni z dokonań twórców Konstytucji i starajmy się by w swoich działaniach wzorować się na tych, którzy tworzyli piękne i wzniosłe dzieła.- mówił burmistrz. Po wystąpieniu burmistrza głos zabrali zaproszeni goście. Atilla Sarwasz wiceburmistrz XVIII Dzielnicy Budapesztu, dziękując za zaproszenie na tę uroczystość mówił o przyjaźni polsko-węgierskiej, nazywając organizatorów uroczystości „Polskimi przyjaciółmi". Wiesław Krajewski Poseł na Sejm RP podczas swojego wystąpienia nawiązał do historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 225 lat temu nasi przodkowie dokonali coś absolutnie fenomenalnego na skalę światową. – zaznaczył. Do zgromadzonych pod Pomnikiem Poległych zwrócił się również Władysław Kosiniak-Kamysz, który nawiązał do historii uchwalenia doniosłego dla Polski dokumentu, jednocześnie apelując o budowanie realnej zgody i zaniechanie dzielenia Polaków, nie tylko w dniu świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ta historia jest prawdziwa i żywa zwłaszcza w powiecie dąbrowskim i wszędzie tam, gdzie dobrzy ludzie, a tu są dobrzy ludzie, stanowią o przyszłości. Niech się święci 3 Maj! – mówił. Głos zabrał także Stanisław Sorys Wicemarszałek Województwa Małopolskiego, który mówił o współczesnym patriotyzmie. Poczucie dzisiejszej rzeczywistości, poczucie patriotyzmu, to jest właśnie szacunek do tego co jest państwowe i do tego co jest samorządowe. W dzisiejszych czasach bycie patriotą to jest również wspieranie polskiej gospodarki. Jest to szacunek dla ludzi, którzy tworzą tę rzeczywistość. (...) Życzę Państwu, abyśmy dzisiaj z takim przesłaniem i z takim nastawieniem udali się do naszych domów, że nie wystarczy świętować tylko raz w roku danych uroczystości patriotycznych. - podkreślił. Wicemarszałek zwrócił się również do braci strażackiej, składając im życzenia z okazji przypadającego w dniu 4 maja Dnia Strażaka. Uroczystość wzbogacił program słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Gimnazjum Nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, pod kierunkiem nauczycielek tej szkoły Bogusławy Więcek-Tryczyńskiej, Anny Piotrowskiej i Justyny Bieś. Obchody rocznicowe zakończyły się symbolicznym składaniem wieńców i wiązanek kwiatów przed Pomnikiem Poległych przez wszystkie licznie przybyłe delegacje urzędów, instytucji, stowarzyszeń i organizacji. Wieńce i wiązanki złożyli: delegacja Samorządu Dąbrowskiego na czele ze Starostą Dąbrowskim Tadeuszem Kwiatkowskim i Przewodniczącą Rady Powiatu Barbarą Pobiegło oraz Samorządu Miasta i Gminy Dąbrowa Tarnowska na czele z Burmistrzem Krzysztofem Kaczmarskim i Przewodniczącym Rady Miejskiej Jackiem Saratem, delegacja z zaprzyjaźnionej XVIII Dzielnicy Budapesztu, Poseł na Sejm RP Władysław Kosiniak-Kamysz, Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, Magdalena Kotapka w imieniu Senatora RP Kazimierza Wiatra, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Stanisław Sorys, delegacja Samorządu Miasta i Gminy Szczucin na czele z Burmistrzem Andrzejem Gorzkowiczem, Przewodniczącą Rady Miejskiej Agnieszką Beker oraz Sekretarzem Kazimierzem Tęczarem, delegacja Gminnego Zakładu Gospodarki Komunalnej w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Powiatowego Urzędu Pracy w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Biura Powiatowego ARiMR w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Zarządu Powiatowego i Gminnego Polskiego Stronnictwa Ludowego, delegacja Centrum Polonii - Ośrodka Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Rzemieślników i Przedsiębiorców Cechu Rzemiosł Różnych w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Zrzeszenia Przedsiębiorców i Handlowców Powiśla Dąbrowskiego, delegacja Zarządu Powiatowego Platformy Obywatelskiej, delegacja Zarządu Gminnego OSP w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Hospicjum i Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu, delegacja Zespołu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Zarządu Powiatowego PSL, delegacja Zarządu Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości, delegacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej, delegacja Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, delegacja Nadleśnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Miejsko Ludowego Klubu Sportowego „Dąbrovia", delegacja Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej na czele z Komendantem insp. Andrzejem Kupcem, delegacja Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej na czele z Komendantem bryg. Robertem Kłóskiem, delegacja Jednostki Wspierającej Rodzinę z Dąbrowy Tarnowskiej, delegacja Stowarzyszenia „Niezależni" Powiat Dąbrowski, delegacja Akcji Katolickiej w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja Samodzielnego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej, delegacja dąbrowskich Strzelców Jednostka Strzelecka 2083 im. Mariana Kukiela, delegacja dąbrowskich Strzelców Jednostka Strzelecka 3059 im. Bohaterów Powiśla Dąbrowskiego, delegacja Placówki Straży Granicznej w Tarnowie, delegacja Oddziału Rejonowego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Dąbrowie Tarnowskiej. Część patriotyczną uroczystości poprowadził Paweł Chojnowski Dyrektor Dąbrowskiego Domu Kultury, natomiast wartę honorową pełniła Jednostka Strzelecka JS 3059 im. Bohaterów Powiśla z Dąbrowy Tarnowskiej. Po zakończeniu uroczystości uczestnicy obchodów rocznicowych mogli skosztować żołnierskiej grochówki i bigosu przygotowaną przez Jednostkę Strzelecką JS 2083 im. Mariana Kukiela. Majowe obchody uświetniły liczne poczty sztandarowe: poczet sztandarowy z flagą narodową wystawiony przez Samorząd Gminy Dąbrowa Tarnowska, poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu, poczet sztandarowy Powiatowego Centrum Edukacji i Kompetencji Zawodowych w Szczucinie, poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy Komendy Powiatowej Policji w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy MLKS „Dąbrovia", poczet sztandarowy Nadleśnictwa „Lasy Państwowe" w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Gruszowie Wielkim, poczet sztandarowy Publicznej Szkoły Podstawowej w Nieczajnie Górnej, poczet sztandarowy OSP w Szarwarku, poczet sztandarowy OSP w Żelazówce, poczet sztandarowy OSP w Laskówce Chorąskiej, poczet sztandarowy OSP w Lipinach, poczet sztandarowy OSP w Gruszowie Wielkim, poczet sztandarowy OSP w Nieczajnie Górnej, poczet sztandarowy OSP Smęgorzów, poczet sztandarowy OSP Dąbrowa Tarnowska, poczet sztandarowy PSL Koło w Dąbrowie Tarnowskiej, poczet sztandarowy PSL Smęgorzów, poczet sztandarowy Akcji Katolickiej poczet sztandarowy Solidarności Rolniczej Smęgorzów poczet sztandarowy Armii Krajowej Smęgorzów poczet sztandarowy Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Dąbrowie Tarnowskiej Z okazji powiatowych obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja na ręce organizatorów adresy okolicznościowe nadesłały Posłanki na Sejm RP: Urszula Augustyn i Anna Czech. Uroczystość została zorganizowana przez samorząd powiatu dąbrowskiego, gminy Dąbrowa Tarnowska oraz miejscową parafię. MS