Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. W powiecie odbyły się konsultacje projektu zmiany uchwały antysmogowej

W powiecie odbyły się konsultacje projektu zmiany uchwały antysmogowej

W powiecie odbyły się konsultacje projektu zmiany uchwały antysmogowej

25 sierpnia 2022 roku samorządowcy z Powiśla spotkali się z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Józefem Gawronem, w ramach LIFE IP EkoMałopolska, by porozmawiać o projekcie zmiany uchwały antysmogowej i o problemach z jakimi borykają się mieszkańcy.

Projekt zakłada przedłużenie o rok wymiany kotłów bezklasowych tzw. „kopciuchów”. Oznaczałoby to więc, że od 1 stycznia 2024 roku (a nie od 2023 r.) nie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno.

Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że dla naszego powiatu zmiana jest jak najbardziej korzystna i nie powinien on być traktowany na takich samych zasadach jak na przykład miasto Kraków. Zaznaczyli również, że muszą płacić kary za niewypełnienie wskaźników, które niestety u nas w regionie są niewykonalne.

Zwrócono również uwagę na niezwykle ciężką sytuację na rynku energetycznym i obawy mieszkańców przed zbliżającym się okresem grzewczym. Jak podkreślono odpowiednio sezonowane i składowane drewno, którego na naszym terenie nie brakuje, jest niezwykle ważne w zapewnieniu bezpieczeństwa cieplnego. Zaznaczyli również, że jest ono podobnie jak energia słoneczna paliwem odnawialnym i nie powinniśmy z niego rezygnować.

Marszałek wspomniał, że w planach jest udoskonalenie programu ochrony powietrza i właśnie w tym momencie są prowadzone prace na ten temat. Dodatkowy rok pozwoli na uwzględnienie potrzeb wszystkich Małopolan oraz zaznaczył jak istotny jest udział samorządów w konsultacjach i wspólnej pracy nad zmianami uchwały.  

W konsultacjach, które odbyły się w Urzędzie Gminy w Mędrzechowie uczestniczyli między innymi: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Zastępca Burmistrza Szczucina Tomasz Bełzowski, oraz wójtowie Kazimierz Olearczyk, Krzysztof Korzec, Krzysztof Gil i Witold Morawiec, sekretarze gmin Barbara Pobiegło i Marek Kopia, a także Doradca do Spraw Klimatu i Środowiska Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej Lucjan Pasternak.

25 sierpnia 2022 roku samorządowcy z Powiśla spotkali się z Wicemarszałkiem Województwa Małopolskiego Józefem Gawronem, w ramach LIFE IP EkoMałopolska, by porozmawiać o projekcie zmiany uchwały antysmogowej i o problemach z jakimi borykają się mieszkańcy. Projekt zakłada przedłużenie o rok wymiany kotłów bezklasowych tzw. „kopciuchów”. Oznaczałoby to więc, że od 1 stycznia 2024 roku (a nie od 2023 r.) nie można użytkować bezklasowych kotłów na węgiel i drewno. Uczestnicy jednogłośnie stwierdzili, że dla naszego powiatu zmiana jest jak najbardziej korzystna i nie powinien on być traktowany na takich samych zasadach jak na przykład miasto Kraków. Zaznaczyli również, że muszą płacić kary za niewypełnienie wskaźników, które niestety u nas w regionie są niewykonalne. Zwrócono również uwagę na niezwykle ciężką sytuację na rynku energetycznym i obawy mieszkańców przed zbliżającym się okresem grzewczym. Jak podkreślono odpowiednio sezonowane i składowane drewno, którego na naszym terenie nie brakuje, jest niezwykle ważne w zapewnieniu bezpieczeństwa cieplnego. Zaznaczyli również, że jest ono podobnie jak energia słoneczna paliwem odnawialnym i nie powinniśmy z niego rezygnować. Marszałek wspomniał, że w planach jest udoskonalenie programu ochrony powietrza i właśnie w tym momencie są prowadzone prace na ten temat. Dodatkowy rok pozwoli na uwzględnienie potrzeb wszystkich Małopolan oraz zaznaczył jak istotny jest udział samorządów w konsultacjach i wspólnej pracy nad zmianami uchwały.   W konsultacjach, które odbyły się w Urzędzie Gminy w Mędrzechowie uczestniczyli między innymi: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk, Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Zastępca Burmistrza Szczucina Tomasz Bełzowski, oraz wójtowie Kazimierz Olearczyk, Krzysztof Korzec, Krzysztof Gil i Witold Morawiec, sekretarze gmin Barbara Pobiegło i Marek Kopia, a także Doradca do Spraw Klimatu i Środowiska Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej Lucjan Pasternak.