Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. W stolicy powiatu uczcili 230. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja

W stolicy powiatu uczcili 230. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja

W stolicy powiatu uczcili 230. rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca uchwaloną 230 lat temu, podczas obrad Sejmu Czteroletniego, Rządową Ustawę, znaną jako Konstytucja 3 Maja. Drugą na świecie i pierwszą w Europie, która regulowała ustrój prawny w Polsce i symbolizowała zjednoczenie narodowe.

Tradycyjnie obchody zostały zorganizowane wspólnie przez samorząd Powiatu Dąbrowskiego i Gminę Dąbrowa Tarnowska. Z uwagi na pandemię miały skromny charakter.

Uroczystość rozpoczęła się w Kościele NMP Szkaplerznej mszą świętą w intencji Ojczyzny sprawowaną przez księdza proboszcza Stanisława Cyrana, w koncelebrze księży profesora Jana Bartoszka oraz Michała Franczaka.

Dalsza część obchodów odbyła się przed pomnikiem ku czci poległych Synów Miasta Dąbrowy w parku miejskim, gdzie kwiaty i znicze złożyli:

  • Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski wraz z przedstawicielką Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Aleksandrą Prażuch oraz Radnym Rady Powiatu Andrzejem Gizą,
  • w imieniu samorządu Powiatu Powiatowego: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk i Przewodnicząca Rady Powiatu Marta Chrabąszcz oraz w imieniu samorządu Gminy Dąbrowa Tarnowska: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Sekretarz Gminy Stanisław Ryczek i Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Magdalena Ryczek,
  • Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej st. kpt. Marek Bator,
  • Komendant Komisariatu Policji w Szczucinie kom. Witold Łopata,
  • Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Tarnowie Mieczysław Śliski,
  • Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Dąbrowie Tarnowskiej Aleksandra Kądzielawa,
  • przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej JS - 2083 im. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej na czele z dowódcą Mariuszem Grzebieniowskim.

Podczas uroczystości dąbrowscy strzelcy wystawili poczet sztandarowy. Pełnili również asystę honorową przy pomniku.

Wczoraj w Dąbrowie Tarnowskiej odbyła się uroczystość upamiętniająca uchwaloną 230 lat temu, podczas obrad Sejmu Czteroletniego, Rządową Ustawę, znaną jako Konstytucja 3 Maja. Drugą na świecie i pierwszą w Europie, która regulowała ustrój prawny w Polsce i symbolizowała zjednoczenie narodowe. Tradycyjnie obchody zostały zorganizowane wspólnie przez samorząd Powiatu Dąbrowskiego i Gminę Dąbrowa Tarnowska. Z uwagi na pandemię miały skromny charakter. Uroczystość rozpoczęła się w Kościele NMP Szkaplerznej mszą świętą w intencji Ojczyzny sprawowaną przez księdza proboszcza Stanisława Cyrana, w koncelebrze księży profesora Jana Bartoszka oraz Michała Franczaka. Dalsza część obchodów odbyła się przed pomnikiem ku czci poległych Synów Miasta Dąbrowy w parku miejskim, gdzie kwiaty i znicze złożyli: Poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski wraz z przedstawicielką Klubu Radnych Prawa i Sprawiedliwości Aleksandrą Prażuch oraz Radnym Rady Powiatu Andrzejem Gizą, w imieniu samorządu Powiatu Powiatowego: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Wicestarosta Krzysztof Bryk i Przewodnicząca Rady Powiatu Marta Chrabąszcz oraz w imieniu samorządu Gminy Dąbrowa Tarnowska: Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej Krzysztof Kaczmarski, Sekretarz Gminy Stanisław Ryczek i Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Magdalena Ryczek, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej st. kpt. Marek Bator, Komendant Komisariatu Policji w Szczucinie kom. Witold Łopata, Wiceprezes Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich w Tarnowie Mieczysław Śliski, Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Dąbrowie Tarnowskiej Aleksandra Kądzielawa, przedstawiciele Jednostki Strzeleckiej JS - 2083 im. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej na czele z dowódcą Mariuszem Grzebieniowskim. Podczas uroczystości dąbrowscy strzelcy wystawili poczet sztandarowy. Pełnili również asystę honorową przy pomniku.