Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. W Tarnowie powstał Międzywojewódzki Cech Kominiarzy

W Tarnowie powstał Międzywojewódzki Cech Kominiarzy

W Tarnowie powstał Międzywojewódzki Cech Kominiarzy

Miło nam poinformować, że 30 sierpnia 2019 roku w Tarnowie powstał Międzywojewódzki Cech Kominiarzy, obejmujący swoim działaniem obszar Polski.

Akces przystąpienia do Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy zgłoszono z województwa: Małopolskiego, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego, Mazowieckiego, Łódzkiego, Dolnośląskiego i Śląskiego.

Powstały cech ma na celu nawiązanie jak najszerszej współpracy z instytucjami władzy publicznej oraz organizacjami technicznymi i społecznymi działającymi dla ochrony środowiska, ludności i bezpieczeństwa publicznego w zakresie eliminacji niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze.

Jednocześnie celem jest by służyć użytkownikom przewodów kominowych, aby użytkowane przez nich mieszka/lokale i domy posiadały czyste i w pełni sprawnie technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe, wentylacyjne).

Ważnym elementem w pracy Międzywojewódzkiego Cech Kominiarzy będzie stanie na straży przestrzegania Kodeksu Etycznego i Dobrych Praktyk Kominiarskich oraz prowadzenie edukacji społecznej:

  • jak prawidłowo organizować proces spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów dymowych,
  • jak poprawnie eksploatować systemy kominowe i wentylacyjne zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji czy zaczadzenia.

Kolejnym istotnym elementem jest uświadomienie społeczeństwa, że:

  • prawidłowo wykonany komin, z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia,
  • brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) to główna podstawa do nie wypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody!

Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje komisarzy, będących jej członkami, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie służymy pomocą w sprawdzeniu wiarygodności czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje kominiarskie, czeladnicze lub mistrzowskie.

Pliki do pobrania

Pobierz plik Broszura MCK.pdf

Międzywojewódzki Cech Kominiarzy/mags

Miło nam poinformować, że 30 sierpnia 2019 roku w Tarnowie powstał Międzywojewódzki Cech Kominiarzy, obejmujący swoim działaniem obszar Polski. Akces przystąpienia do Międzywojewódzkiego Cechu Kominiarzy zgłoszono z województwa: Małopolskiego, Podkarpackiego, Świętokrzyskiego, Mazowieckiego, Łódzkiego, Dolnośląskiego i Śląskiego. Powstały cech ma na celu nawiązanie jak najszerszej współpracy z instytucjami władzy publicznej oraz organizacjami technicznymi i społecznymi działającymi dla ochrony środowiska, ludności i bezpieczeństwa publicznego w zakresie eliminacji niebezpieczeństw związanych ze smogiem, zaczadzeniami i pożarami, których główną przyczyną są źle eksploatowane lub zaniedbane przewody kominowe i urządzenia grzewcze. Jednocześnie celem jest by służyć użytkownikom przewodów kominowych, aby użytkowane przez nich mieszka/lokale i domy posiadały czyste i w pełni sprawnie technicznie przewody kominowe (dymowe, spalinowe, wentylacyjne). Ważnym elementem w pracy Międzywojewódzkiego Cech Kominiarzy będzie stanie na straży przestrzegania Kodeksu Etycznego i Dobrych Praktyk Kominiarskich oraz prowadzenie edukacji społecznej: jak prawidłowo organizować proces spalania w domowych urządzeniach grzewczych, aby uniknąć kopcenia z kominów dymowych, jak poprawnie eksploatować systemy kominowe i wentylacyjne zgodnie z zasadami ich funkcjonowania, aby uniknąć złej wentylacji czy zaczadzenia. Kolejnym istotnym elementem jest uświadomienie społeczeństwa, że: prawidłowo wykonany komin, z certyfikowanych materiałów, regularnie kontrolowany i konserwowany, będzie bezpiecznie służyć przez dziesięciolecia, brak systematycznego oczyszczania i kontroli stanu technicznego przewodów kominowych (dymowych, spalinowych, wentylacyjnych) to główna podstawa do nie wypłacenia odszkodowania z tytułu powstałej szkody! Międzywojewódzki Cech Kominiarzy nadzoruje i rekomenduje komisarzy, będących jej członkami, a w przypadku wystąpienia jakichkolwiek wątpliwości co do osoby oferującej usługi kominiarskie służymy pomocą w sprawdzeniu wiarygodności czy osoba oferująca usługi kominiarskie posiada dyplom potwierdzający kwalifikacje kominiarskie, czeladnicze lub mistrzowskie. Pliki do pobrania Pobierz plik Broszura MCK.pdf Międzywojewódzki Cech Kominiarzy/mags