W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu
W dniu 30 stycznia 2007 r. odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego w Dąbrowie Tarnowskiej. W posiedzeniu uczestniczyli Wiesław Krajewski Starosta Dąbrowski, Burmistrz i Wójtowie gmin powiatu dąbrowskiego, przedstawiciele Małopolskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych - Panowie Rafał Pater i Józef Domino oraz członkowie Powiatowego Zespołu Reagowania Kryzysowego. Tematem posiedzenia była ocena stanu zagrożenia powodziowego powiatu, ocena realizacji dotychczas prowadzonych inwestycji w zakresie ochrony przed powodzią oraz planowanych w 2007 roku i w latach następnych inwestycji w tym zakresie na terenie powiatu.
Zagrożenie powodziowe powiatu jest bardzo duże, które występuje w dwóch aspektach. Pierwszy to zagrożenie zdrowia i życia mieszkańców szczególnie gmin Gręboszów, Bolesław, Mędrzechów i Szczucin wynikające z niebezpieczeństwa przerwania wałów rzek Wisły i Dunajca. Drugi, który dotyczy praktycznie wszystkich mieszkańców powiatu spowodowany intensywnymi opadami, powodującymi olbrzymie straty w infrastrukturze, budynkach i uprawach.
Uczestnicy posiedzenia pozytywnie ocenili współpracę samorządów z Małopolskim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych. Szczególnie w ostatnich latach wnioski o wykonanie prac inwestycyjnych czy modernizacji składane przez samorządy są konsultowane i realizowane w miarę posiadanych możliwości finansowych. W 2006 roku inwestycje przeciwpowodziowe na terenie powiatu dąbrowskiego kosztowały 4,5 mln zł. Natomiast w 2007 r. planowane inwestycje tylko na rzece Wiśle zaangażują kwotę 2,5 mln zł.
Mimo stosunkowo dużego zakresu prac inwestycyjnych i remontowych wykonanych w ostatnich latach na terenie powiatu w zakresie ochrony przed powodzią nadal występuje pilna potrzeba dalszych prac mających na celu poprawę bezpieczeństwa mieszkańców powiatu.
W trakcie spotkania zgłoszono 22 wnioski dotyczące pilnych potrzeb w zakresie ochrony przed powodzią w trzech obszarach a mianowicie inwestycji, remontów bieżących oraz konserwacji. Jako jedne z najpilniejszych inwestycji oprócz kontynuacji inwestycji bezpośrednio dotyczących wałów przeciwpowodziowych uznano pilną potrzebę budowy przepompowni w Hubenicach gm. Gręboszów. Ta inwestycja oraz 5 innych zostały zgłoszone do projektu Sektorowego Programu Operacyjnego pn. ,,Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwoju obszarów wiejskich". Dotyczy to m.in. regulacji na rzekach Breń ii Upust. Te wnioski otrzymały pozytywną opinią i jest duża szansa, że zostaną zrealizowane w najbliższym okresie.
Negatywnie oceniono zakres prac konserwacyjnych, głównych kanałów na obszarze powiatu. To właśnie właściwie brak konserwacji ( oczyszczania ) kanałów i potoków jest jedną z podstawowych przyczyn występowania powodzi opadowych, które są najbardziej dotkliwe dla mieszkańców i corocznie powodują wielkie straty materialne w budynkach, uprawach i drogach.
Pan Wiesław Krajewski Starosta Dąbrowski na zakończenie stwierdził, że wszystkie wnioski zostaną opracowane i zgłoszone do Zarządu Sejmiku Województwa Małopolskiego oraz Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Krakowie. Zwrócił sie do przedstawicieli MZMiUW o opracowanie planu zadań inwestycyjnych, które zostaną umieszczone w Strategii Rozwoju Powiatu Dąbrowskiego co pozwoli na ubieganie się o środki z funduszy europejskich.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5