Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Warsztaty garncarskie pod Wieżycą

Warsztaty garncarskie pod Wieżycą

Warsztaty garncarskie pod Wieżycą

W dniu 17 czerwca pod wieżą rycerską we wsi Oleśnica odbyła się kolejna, szósta już impreza propagująca historię. Tym razem Poczet Bagiennych z Wieżycy animujący obiekt zaprosił dzieci ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie na warsztaty garncarskie. Ponieważ dzień wcześniej w Wojniczu odbywał się Jarmark Kasztelański, na który przybył z wybrzeża m.in. przyjaciel bractwa Krzysztof Dziewientkowski, któremu zaproponowano, aby poprowadził zajęcia w dniu następnym pod wieżą. Jest on wysokiej klasy odtwórcą historycznym specjalizującym się w produkcji ceramiki dawnej oryginalnymi metodami. Poczet Bagiennych z Wieżycy podobnie jaki inne bractwa rycerskie używa jego naczyń a ostatnio do wieży zostały zakupione repliki najstarszych odnalezionych w Polsce kafli  z XII wieku.

Na lekcje w plenerze przybyło 20 uczestników z klas 5a i 5b, którzy pod okiem instruktora własnoręcznie kopiowali średniowieczne naczynia by następnie zabrać je na pamiątkę do domu. Można było też posłuchać prelekcji, obejrzeć różne gotowe wyroby oraz pokaz toczenia naczynia na kole.

Na zakończenie przedstawiciele młodzieży wręczyli prowadzącemu zajęcia i organizatorom drobne upominki z gliny pomalowane w Zalipiu oraz pamiątkowy dyplom z podziękowaniami.

Całość została sfinansowana przez Fundację „Fundujemy.pl” zaś pomocy organizacyjnej udzieliło Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno, z którym tą imprezą Poczet Bagiennych rozpoczął stałą współpracę. We wrześniu planowane są kolejne warsztaty podczas Turnieju Rycerskiego dla większej grupy chętnych oraz planowane są regularne zajęcia z zakresu edukacji historycznej dla szkół.

Osoby chcące wspomóc w jakiś sposób działania proszone są o wpłatę na rachunek Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno nr 20-9462-1026-2003-3000-0622-0001 wpisując w tytule przelewu „edukacja historyczna” lub kontakt e-mail maniak1717@interia.pl lub tel. 609484321.

Źródło: Poczet Bagiennych z Wieżycy

 

 

W dniu 17 czerwca pod wieżą rycerską we wsi Oleśnica odbyła się kolejna, szósta już impreza propagująca historię. Tym razem Poczet Bagiennych z Wieżycy animujący obiekt zaprosił dzieci ze Szkoły Podstawowej w Oleśnie na warsztaty garncarskie. Ponieważ dzień wcześniej w Wojniczu odbywał się Jarmark Kasztelański, na który przybył z wybrzeża m.in. przyjaciel bractwa Krzysztof Dziewientkowski, któremu zaproponowano, aby poprowadził zajęcia w dniu następnym pod wieżą. Jest on wysokiej klasy odtwórcą historycznym specjalizującym się w produkcji ceramiki dawnej oryginalnymi metodami. Poczet Bagiennych z Wieżycy podobnie jaki inne bractwa rycerskie używa jego naczyń a ostatnio do wieży zostały zakupione repliki najstarszych odnalezionych w Polsce kafli  z XII wieku. Na lekcje w plenerze przybyło 20 uczestników z klas 5a i 5b, którzy pod okiem instruktora własnoręcznie kopiowali średniowieczne naczynia by następnie zabrać je na pamiątkę do domu. Można było też posłuchać prelekcji, obejrzeć różne gotowe wyroby oraz pokaz toczenia naczynia na kole. Na zakończenie przedstawiciele młodzieży wręczyli prowadzącemu zajęcia i organizatorom drobne upominki z gliny pomalowane w Zalipiu oraz pamiątkowy dyplom z podziękowaniami. Całość została sfinansowana przez Fundację „Fundujemy.pl” zaś pomocy organizacyjnej udzieliło Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno, z którym tą imprezą Poczet Bagiennych rozpoczął stałą współpracę. We wrześniu planowane są kolejne warsztaty podczas Turnieju Rycerskiego dla większej grupy chętnych oraz planowane są regularne zajęcia z zakresu edukacji historycznej dla szkół. Osoby chcące wspomóc w jakiś sposób działania proszone są o wpłatę na rachunek Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Lokalnego Gminy Olesno nr 20-9462-1026-2003-3000-0622-0001 wpisując w tytule przelewu „edukacja historyczna” lub kontakt e-mail maniak1717@interia.pl lub tel. 609484321. Źródło: Poczet Bagiennych z Wieżycy    
tel. 14 642 24 31
kontakt
Projekt i wykonanie: i-t.pl
Dostępność cyfrowa
i zgodność ze standardem WCAG