Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Warsztaty heraldyczne na zamku w Dębnie

Warsztaty heraldyczne na zamku w Dębnie

Warsztaty heraldyczne na zamku w Dębnie

Jak co roku o tej porze, uczniowie z Powiśla pojawili się na dębińskim zamku. Tym razem załoga oddziału terenowego Muzeum Okręgowego w Tarnowie przygotowała warsztaty heraldyczne.

Uczniowie z Olesna i Pilczy Żelichowskiej dowiedzieli się czym są herby i jaką rolę spełniały. Prowadzący zajęcia przywitali gości w pięknych strojach Kronikarza i Herolda, a dzieci założyły ubiory dam dworu i rycerzy. Wędrując po niepowtarzalnych wnętrzach zamkowych mogły odnajdywać herby zamieszkujących je rodów na chorągwiach, obrazach i kamiennych detalach.

Poziom przyswojenia informacji sprawdzono w formie quizu składającego się z szeregu rebusów kryjących nazwy herbów, oraz tablicy, na której trzeba było je przyporządkować do kopii drzewa genealogicznego mieszkańców zamku.

Dzięki aktywnemu uczestnictwu w warsztatach wszystkim grupom udało się bezbłędnie rozwiązać zadania. Ostatnim etapem było stworzenie własnego herbu, wykorzystując do tego nabytą wiedzę, przygotowane materiały rysownicze i własną wyobraźnię.

Na zakończenie opiekunom poszczególnych grup Herold wręczył stosowny certyfikat potwierdzający zaliczenie kursu czeladniczego przygotowującego do pełnienia w przyszłości zadań herolda lub kronikarza.

Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdów był Poczet Bagiennych z Wieżycy, którego członkowie pojawili się osobiście w strojach historycznych na zajęciach. Dojazd uczniów z Olesna ufundował wójt gminy Olesno. Warsztaty na zamku w Dębnie rokrocznie dofinansowane są w ramach „Bonu Kultury".

Poczet Bagiennych z Wieżycy/mags

Jak co roku o tej porze, uczniowie z Powiśla pojawili się na dębińskim zamku. Tym razem załoga oddziału terenowego Muzeum Okręgowego w Tarnowie przygotowała warsztaty heraldyczne. Uczniowie z Olesna i Pilczy Żelichowskiej dowiedzieli się czym są herby i jaką rolę spełniały. Prowadzący zajęcia przywitali gości w pięknych strojach Kronikarza i Herolda, a dzieci założyły ubiory dam dworu i rycerzy. Wędrując po niepowtarzalnych wnętrzach zamkowych mogły odnajdywać herby zamieszkujących je rodów na chorągwiach, obrazach i kamiennych detalach. Poziom przyswojenia informacji sprawdzono w formie quizu składającego się z szeregu rebusów kryjących nazwy herbów, oraz tablicy, na której trzeba było je przyporządkować do kopii drzewa genealogicznego mieszkańców zamku. Dzięki aktywnemu uczestnictwu w warsztatach wszystkim grupom udało się bezbłędnie rozwiązać zadania. Ostatnim etapem było stworzenie własnego herbu, wykorzystując do tego nabytą wiedzę, przygotowane materiały rysownicze i własną wyobraźnię. Na zakończenie opiekunom poszczególnych grup Herold wręczył stosowny certyfikat potwierdzający zaliczenie kursu czeladniczego przygotowującego do pełnienia w przyszłości zadań herolda lub kronikarza. Pomysłodawcą i organizatorem wyjazdów był Poczet Bagiennych z Wieżycy, którego członkowie pojawili się osobiście w strojach historycznych na zajęciach. Dojazd uczniów z Olesna ufundował wójt gminy Olesno. Warsztaty na zamku w Dębnie rokrocznie dofinansowane są w ramach „Bonu Kultury". Poczet Bagiennych z Wieżycy/mags