Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Warsztaty pn. „Tradycyjny strój ludowy Krakowiaków Wschodnich z Powiśla Dąbrowskiego”

Warsztaty pn. „Tradycyjny strój ludowy Krakowiaków Wschodnich z Powiśla Dąbrowskiego”

Warsztaty pn. „Tradycyjny strój ludowy Krakowiaków Wschodnich z Powiśla Dąbrowskiego”
Dzisiaj w Stanicy Turystycznej w Brniu odbyły się warsztaty pn. „Tradycyjny strój ludowy Krakowiaków Wschodnich z Powiśla Dąbrowskiego”, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach realizowanego projektu pn. „To i owo na Folkowo” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Fundacji PZU.
 
W spotkaniu uczestniczyła Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, a zarazem członek Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Anna Mikosz, Sekretarz Powiatu dr Anna Mikos, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, dyrektorzy i kierownicy instytucji kultury z terenu powiatu, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z terenu powiatu dąbrowskiego, które licznie odpowiedziały na zaproszenie organizatora.
Zgromadzonych uczestników warsztatów powitał Starosta Dąbrowski, a zarazem Przewodniczący Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek. W swoim wystąpieniu wyraził nadzieję, że dzisiejsze warsztaty dostarczą jego uczestnikom rzetelnej wiedzy na temat stroju ludowego – Krakowiaków Wschodnich z Powiśla Dąbrowskiego, a zarazem naszej historii i tradycji.
Dalszą część spotkania poprowadziła Urszula Gieroń, etnograf i starszy kustosz Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, a także autorka wielu publikacji o kulturze lokalnej, która za działalność na niwie etnograficznej i muzealnej oraz wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego Małopolski odznaczona została złotym Krzyżem Zasłużony dla Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyżem Małopolski, Medalem Polonia Minor oraz I Nagrodą im. prof. R. Reinfussa.
Prowadząca warsztaty omówiła m.in. charakterystyczne cechy stroju Krakowiaków Wschodnich i jego poszczególne elementy (gorset, katanka, sukman, koszula, spodnie, pas krakowski).
Na zakończenie spotkania przeprowadziła porady i konsultacje dla kół gospodyń i stowarzyszeń dotyczące używanych przez nich strojów.
Dzisiaj w Stanicy Turystycznej w Brniu odbyły się warsztaty pn. „Tradycyjny strój ludowy Krakowiaków Wschodnich z Powiśla Dąbrowskiego”, które zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego w ramach realizowanego projektu pn. „To i owo na Folkowo” przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Fundacji PZU.   W spotkaniu uczestniczyła Radna Sejmiku Województwa Małopolskiego, a zarazem członek Komisji Edukacji, Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki Anna Mikosz, Sekretarz Powiatu dr Anna Mikos, Wójt Gminy Olesno Witold Morawiec, dyrektorzy i kierownicy instytucji kultury z terenu powiatu, dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele kół gospodyń wiejskich i stowarzyszeń z terenu powiatu dąbrowskiego, które licznie odpowiedziały na zaproszenie organizatora. Zgromadzonych uczestników warsztatów powitał Starosta Dąbrowski, a zarazem Przewodniczący Stowarzyszenia Samorządów Powiatu Dąbrowskiego Lesław Wieczorek. W swoim wystąpieniu wyraził nadzieję, że dzisiejsze warsztaty dostarczą jego uczestnikom rzetelnej wiedzy na temat stroju ludowego – Krakowiaków Wschodnich z Powiśla Dąbrowskiego, a zarazem naszej historii i tradycji. Dalszą część spotkania poprowadziła Urszula Gieroń, etnograf i starszy kustosz Muzeum Etnograficznego w Tarnowie, a także autorka wielu publikacji o kulturze lokalnej, która za działalność na niwie etnograficznej i muzealnej oraz wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego Małopolski odznaczona została złotym Krzyżem Zasłużony dla Kultury Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Krzyżem Małopolski, Medalem Polonia Minor oraz I Nagrodą im. prof. R. Reinfussa. Prowadząca warsztaty omówiła m.in. charakterystyczne cechy stroju Krakowiaków Wschodnich i jego poszczególne elementy (gorset, katanka, sukman, koszula, spodnie, pas krakowski). Na zakończenie spotkania przeprowadziła porady i konsultacje dla kół gospodyń i stowarzyszeń dotyczące używanych przez nich strojów.