1. Warsztaty z kryptologii

Warsztaty z kryptologii

Dzisiaj w sali Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej odbyły się warsztaty pn. „Łamanie szyfrów” skierowane do dzieci i młodzieży z terenu powiatu dąbrowskiego. Zajęcia zostały zorganizowane przez Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, w związku z realizacją projektu pn. „Powstanie Styczniowe – 160. rocznica” dofinansowanego ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”. Zgromadzonych uczestników warsztatów powitał Wicestarosta Dąbrowski Krzysztof Bryk wraz z Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej Anną Jastrzębiec-Witowską oraz Naczelnik Wydziału Rozwoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej Mariolą Smolorz. Trwające dwie godziny zajęcia były podróżą przez niesamowitą historię świata zapisaną szyframi, która przybliżyła młodym ludziom sylwetki osób związanych z kryptologią i powstaniem styczniowym: Jana Kowalewskiego i Romualda Traugutta. Dla uczestników warsztatów zostały przygotowane zadania o różnych poziomach trudności. Dzieci rozwiązując zadania zapoznały się z pojęciami związanymi z szyfrowaniem, różnymi metodami szyfrowania i odszyfrowywania wiadomości. Zajęcia łączyły różne formy przekazu informacji m.in. prezentacje, konkurencje na czas z nagrodami. Na zakończenie warsztatów wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki. Zajęcia były kreatywną formą spędzania czasu wolnego oraz okazją do odkrywania nowych zainteresowań, poznanie kolejnej dziedziny, w której nowe technologie mają ogromne znaczenie. Serdecznie dziękujemy dyrekcji oraz pracownikom biblioteki za udostępnienie miejsca, życzliwość i pomoc przy organizacji dzisiejszego przedsięwzięcia. Dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego„Powstanie Styczniowe 1863 – 1864”