Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Wianki nad Wisłą w Szczucinie

Wianki nad Wisłą w Szczucinie

Wianki nad Wisłą w Szczucinie

Szczucińskie „Wianki nad Wisłą" mają bardzo długą tradycję, a o tych sprzed kilkudziesięciu lat mówiło się, że były najpiękniejszymi w okolicy. Dawniej w tym dniu Szczucin gościł mieszkańców okolicznych wiosek i miast. Uroczystości rozpoczynały się w południe Mszą Św., po której odbywał się wielki festyn. Wieczorem na scenie nad brzegiem rzeki Wisły rozpoczynała się trwająca do późnych godzin nocnych zabawa taneczna z ogniskami.

Najważniejszym momentem było rzucanie wianków z włożoną w środek świecą na Wisłę. Odbywało się to, gdy było ciemno i świat rozświetlały tylko ogniska.

Również i dzisiaj miasto Szczucin bardzo uroczyście wita nadejście lata. Robi to podczas dwudniowej weekendowej imprezy - Dni Szczucina, które są doskonałą okazją dla mieszkańców Gminy do zaprezentowania swojego regionu.
W tym roku w dniach 21 i 22 czerwca zarówno mieszkańcy miasta, jak też przybyli goście mogli skorzystać z wielu zorganizowanych dla nich atrakcji. Wśród nich znalazły się m.in. prezentacje gminy, szkół, różnych instytucji i wydawnictwa powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat poświęcone Szczucinowi. Ciekawi mogli spróbować lokalnych przysmaków, obejrzeć rękodzieło ludowe i prace artystyczne miejscowych artystów- amatorów. Dla zainteresowanych dawną codziennością na szczucińskim Rynku zbudowano „wioskę słowiańską" z „dawnych czasów". Również tak, jak co roku wydano gazetkę sobótkową ze szczegółowym programem imprezy i osób biorących w niej udział. Dla odważnych przygotowano też konkursy: taneczny, muzyczny oraz występy satyryczne a nagrodzenie ich zwycięzców rozpoczęło drugi dzień uroczystości. Wtedy to odbył się koncert śpiewanych w polskiej wersji językowej piosenek szwedzkiego zespołu. Z tym niecodziennym repertuarem wystąpiła grupa „Mamma Mia".

Niestety deszczowa w ostatnim czasie aura nie pozwoliła na tradycyjny odbywający się rok rocznie pochód sobótkowy nad Wisłę. Wianki wraz z towarzyszącym mu sobótkowym orszakiem przygotowane przez młodzież zaprezentowano na scenie. Chętni mogli potańczyć przy muzyce zespołu „Retro" a gwiazdą wieczoru był zespół „Vox".

Szczucińskie Winki zakończył pokaz różnobarwnych sztucznych ogni, który rozświetlił niebo nad Wisłą. W tegorocznych Dniach Szczucina, jak też samych „Wiankach" wzięło udział wiele osób zarówno mieszkańców miasta, jak też specjalnie przybyłych gości. Mimo nienajlepszej pogody wszyscy bawili się znakomicie, a na twarzach obecnych widać było radość.

Szczucińskie „Wianki nad Wisłą" mają bardzo długą tradycję, a o tych sprzed kilkudziesięciu lat mówiło się, że były najpiękniejszymi w okolicy. Dawniej w tym dniu Szczucin gościł mieszkańców okolicznych wiosek i miast. Uroczystości rozpoczynały się w południe Mszą Św., po której odbywał się wielki festyn. Wieczorem na scenie nad brzegiem rzeki Wisły rozpoczynała się trwająca do późnych godzin nocnych zabawa taneczna z ogniskami. Najważniejszym momentem było rzucanie wianków z włożoną w środek świecą na Wisłę. Odbywało się to, gdy było ciemno i świat rozświetlały tylko ogniska. Również i dzisiaj miasto Szczucin bardzo uroczyście wita nadejście lata. Robi to podczas dwudniowej weekendowej imprezy - Dni Szczucina, które są doskonałą okazją dla mieszkańców Gminy do zaprezentowania swojego regionu.W tym roku w dniach 21 i 22 czerwca zarówno mieszkańcy miasta, jak też przybyli goście mogli skorzystać z wielu zorganizowanych dla nich atrakcji. Wśród nich znalazły się m.in. prezentacje gminy, szkół, różnych instytucji i wydawnictwa powstałe w ciągu ostatnich dwóch lat poświęcone Szczucinowi. Ciekawi mogli spróbować lokalnych przysmaków, obejrzeć rękodzieło ludowe i prace artystyczne miejscowych artystów- amatorów. Dla zainteresowanych dawną codziennością na szczucińskim Rynku zbudowano „wioskę słowiańską" z „dawnych czasów". Również tak, jak co roku wydano gazetkę sobótkową ze szczegółowym programem imprezy i osób biorących w niej udział. Dla odważnych przygotowano też konkursy: taneczny, muzyczny oraz występy satyryczne a nagrodzenie ich zwycięzców rozpoczęło drugi dzień uroczystości. Wtedy to odbył się koncert śpiewanych w polskiej wersji językowej piosenek szwedzkiego zespołu. Z tym niecodziennym repertuarem wystąpiła grupa „Mamma Mia". Niestety deszczowa w ostatnim czasie aura nie pozwoliła na tradycyjny odbywający się rok rocznie pochód sobótkowy nad Wisłę. Wianki wraz z towarzyszącym mu sobótkowym orszakiem przygotowane przez młodzież zaprezentowano na scenie. Chętni mogli potańczyć przy muzyce zespołu „Retro" a gwiazdą wieczoru był zespół „Vox". Szczucińskie Winki zakończył pokaz różnobarwnych sztucznych ogni, który rozświetlił niebo nad Wisłą. W tegorocznych Dniach Szczucina, jak też samych „Wiankach" wzięło udział wiele osób zarówno mieszkańców miasta, jak też specjalnie przybyłych gości. Mimo nienajlepszej pogody wszyscy bawili się znakomicie, a na twarzach obecnych widać było radość.