1. W Odporyszowie podziękowali za dar chleba

W Odporyszowie podziękowali za dar chleba

W sobotę, 12 września 2020 roku odbyły się XXII Dożynki Województwa Małopolskiego w Odporyszowie, tam gdzie znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Odporyszowskiej, królowej Powiśla. Tegoroczne święto plonów ze względu na pandemię koronawirusa było dużo skromniejsze niż w minionych latach. Nie mogło jednak zabraknąć wspólnej modlitwy dziękczynnej za plony oraz symbolicznych podziękowań dla rolników za trud ich pracy. Uroczystej mszy świętej w intencji rolników przewodniczył biskup Stanisław Salaterski w asyście innych kapłanów. Eucharystia ta wpisywała się w zakończenie dziewięciodniowych obchodów Wielkiego Odpustu ku czci Matki Bożej Zwycięskiej w odporyszowskim sanktuarium. - Świętowanie małopolskich dożynek niech będzie zwróceniem uwagi i zwieńczeniem nadziei na dobro, które rozwija się w naszych społecznościach. Niech będzie zachętą byśmy nie ustawali w dobrych dziełach, by ludzie pracujący na wioskach cieszyli się szacunkiem i poważaniem – mówił biskup. – Dziękujmy Panu Bogu za to, co zebraliśmy w tym roku, bo mimo pandemii i suszy plony były obfite i głód nam nie grozi. W imieniu samorządu Małopolski rolnikom za plony i trud pracy dziękowali Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Łukasz Smółka oraz Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Marta Malec-Lech. W dożynkach wojewódzkich w Odporyszowie wzięli również udział m.in. Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita, który reprezentował premiera RP, Senator RP Kazimierz Wiatr,  Poseł ziemi dąbrowskiej Wiesław Krajewski, Radni Województwa Małopolskiego Anna Mikosz i Wojciech Skruch oraz liczni samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego z naszego regionu. Samorząd powiatowy reprezentowali Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek oraz Członek Zarządu Rady Powiatu Dąbrowskiego, a zarazem Kierownik Biura Powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Dąbrowie Tarnowskiej Andrzej Giza. Podczas nabożeństwa wicemarszałek Łukasz Smółka i Marta Malec-Lech z zarządu województwa przekazali na ręce biskupa ornat i stułę jako dar od samorządu Małopolski. Podziękowali też za wspólną modlitwę, organizację wydarzenia oraz wszystkim rolnikom w województwie za pracę przy tegorocznych żniwach. Krótki, tradycyjny obrzęd dożynkowy przedstawiły dwa zespoły folklorystyczne, które działają na terenie gminy Żabno – Bobrowianie i Otfinowianie. Tegoroczne Dożynki Województwa Małopolskiego zostały zorganizowane przez Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego oraz Burmistrz Żabna Martą Herduś.