Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. „Wolne lektury” w katalogu Powiatowej Biblioteki Publicznej

„Wolne lektury” w katalogu Powiatowej Biblioteki Publicznej

„Wolne lektury” w katalogu Powiatowej Biblioteki Publicznej

W listopadzie 2015 r. uruchomiono w Powiatowej Bibliotece Publicznej z siedzibą w Brniu dodatkowe usługi dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych biblioteki: www.pbpdt.pl

W katalogu Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu zaimplementowano protokół WebAPI dający możliwości współpracy katalogu on-line z różnymi aplikacjami, które wykorzystują współczesne bazy danych udostępnione w sieci.

Technologię tę stosuje internetowa biblioteka o nazwie „Wolne Lektury", prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. Projekt „Wolne Lektury" pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i które zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków.

Dostęp do „Wolnych Lektur" jest możliwy z katalogu bibliotecznego on-line Biblioteki Powiatowej w którym informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur" pozostała nienaruszona. Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady" uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w bibliotece , oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur", który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF.

files/aktualnosci/2015/11_listopad/23_Wolne_lektury_wkatalogu_Powiatowej_Biblioteki_Publicznej/logo4.png

Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu

W listopadzie 2015 r. uruchomiono w Powiatowej Bibliotece Publicznej z siedzibą w Brniu dodatkowe usługi dla użytkowników korzystających z zasobów informacyjnych biblioteki: www.pbpdt.pl W katalogu Powiatowej Biblioteki Publicznej z siedzibą w Brniu zaimplementowano protokół WebAPI dający możliwości współpracy katalogu on-line z różnymi aplikacjami, które wykorzystują współczesne bazy danych udostępnione w sieci. Technologię tę stosuje internetowa biblioteka o nazwie „Wolne Lektury", prowadzona przez fundację Nowoczesna Polska. Projekt „Wolne Lektury" pozyskuje reprodukcje cyfrowe wykonane przez Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Śląską i Bibliotekę Elbląską, odpowiednio przetwarza ich treść, a następnie udostępnia za darmo w sieci internetowej. W zbiorach tej biblioteki znajduje się ponad 2600 utworów, które trafiły do domeny publicznej i które zostały udostępnione w przyjaznych formatach, służących do odczytania w urządzeniach mobilnych oraz w internecie (m.in. pdf, mobi, epub, html). Są tam również dokumenty dźwiękowe, które można z powodzeniem odtwarzać w formie audiobooków. Dostęp do „Wolnych Lektur" jest możliwy z katalogu bibliotecznego on-line Biblioteki Powiatowej w którym informacje o zasobach zostały odpowiednio pogrupowane i zaindeksowane przez system biblioteczny, jednak sama treść „Wolnych Lektur" pozostała nienaruszona. Czytelnik, który przykładowo wpisze w wyszukiwarce „Dziady" uzyska informacje o zbiorach tradycyjnych, dostępnych w bibliotece , oraz informację o dokumencie w formie elektronicznej. Jest to właśnie opis dzieła dostępnego z „Wolnych Lektur", który można pobrać w całości lub we fragmentach w jednym z natywnych formatów dla e-czytników lub jako PDF. Powiatowa Biblioteka Publiczna z siedzibą w Brniu