Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Wrócili z Węgier

Wrócili z Węgier

Wrócili z Węgier

14 - osobowa grupa młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dąbrowskiego brała udział w międzynarodowym letnim obozie językowym w miejscowości Balatonakali na Węgrzech nad jeziorem Balaton.

Uczestniczyło w nim prawie 50 młodych ludzi z Polski, Węgier i Bułgarii, dobrze wykorzystując nabyte wcześniej umiejętności posługiwania się językiem angielskim w organizowanych zajęciach i kontaktach rówieśniczych.
Opiekunkami młodzieży były nauczycielki języka angielskiego – Pani Krystyna Brzezińska Wicedyrektor ZSP Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej i Pani Ewa Szuścik – Radłowska z ZSP w Szczucinie.

Wymiana młodzieży zorganizowana została w ramach długoletniej współpracy międzynarodowej pomiędzy Powiatem Dąbrowskim a samorządem XVIII Dzielnicy Budapesztu. Była to już czwarta wymiana młodzieży zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, po raz drugi na Węgrzech a także w Niemczech i w Polsce.

Organizatorzy zadbali o to aby każdy dzień wypełniony był ciekawymi zajęciami o różnorodnym charakterze. Atrakcjami tegorocznego obozu były zajęcia plastyczne oraz wycieczki po najbliższej okolicy tj. do Tihany i Keszthely.

Polscy uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem w przygotowanie Wieczoru Polskiego, w czasie którego opowiedzieli swoim rówieśnikom z Węgier i Bułgarii o atrakcjach regionu Powiśla Dąbrowskiego posiłkując się prezentacją multimedialną, a także prowadzili zróżnicowane gry i zabawy polskie wraz z elementami nauki języka polskiego, który wbrew powszechnemu oczekiwaniu, nie okazał się wcale taki trudny dla młodych zdolnych ludzi z innych krajów.

Wielkim przeżyciem był Wieczór Bułgarski podczas którego członkowie zespołu folklorystycznego będący uczestnikami obozu, ubrani w bułgarskie stroje ludowe, zaprezentowali swój program bogaty w pieśni i tańce bułgarskie a także podjęli próbę nauki tańców bułgarskich wszystkich pozostałych uczestników obozu.
Tak jak to zwykle bywa integracja w pierwszych dniach przebiegała trochę opornie ale wystarczył tylko jeden tydzień na to aby w ostatnim dniu pobytu pojawił się smutek i łzy żalu, że trzeba się rozstać. Jednakże pozostały miłe wspomnienia, wymienione adresy e-mailowe, pamiątki i nadzieja, że w przyszły roku spotkamy się znowu, być może w Bułgarii.

14 - osobowa grupa młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych Powiatu Dąbrowskiego brała udział w międzynarodowym letnim obozie językowym w miejscowości Balatonakali na Węgrzech nad jeziorem Balaton. Uczestniczyło w nim prawie 50 młodych ludzi z Polski, Węgier i Bułgarii, dobrze wykorzystując nabyte wcześniej umiejętności posługiwania się językiem angielskim w organizowanych zajęciach i kontaktach rówieśniczych.Opiekunkami młodzieży były nauczycielki języka angielskiego – Pani Krystyna Brzezińska Wicedyrektor ZSP Nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej i Pani Ewa Szuścik – Radłowska z ZSP w Szczucinie. Wymiana młodzieży zorganizowana została w ramach długoletniej współpracy międzynarodowej pomiędzy Powiatem Dąbrowskim a samorządem XVIII Dzielnicy Budapesztu. Była to już czwarta wymiana młodzieży zorganizowana przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej, po raz drugi na Węgrzech a także w Niemczech i w Polsce. Organizatorzy zadbali o to aby każdy dzień wypełniony był ciekawymi zajęciami o różnorodnym charakterze. Atrakcjami tegorocznego obozu były zajęcia plastyczne oraz wycieczki po najbliższej okolicy tj. do Tihany i Keszthely. Polscy uczniowie wykazali się dużą pomysłowością i zaangażowaniem w przygotowanie Wieczoru Polskiego, w czasie którego opowiedzieli swoim rówieśnikom z Węgier i Bułgarii o atrakcjach regionu Powiśla Dąbrowskiego posiłkując się prezentacją multimedialną, a także prowadzili zróżnicowane gry i zabawy polskie wraz z elementami nauki języka polskiego, który wbrew powszechnemu oczekiwaniu, nie okazał się wcale taki trudny dla młodych zdolnych ludzi z innych krajów. Wielkim przeżyciem był Wieczór Bułgarski podczas którego członkowie zespołu folklorystycznego będący uczestnikami obozu, ubrani w bułgarskie stroje ludowe, zaprezentowali swój program bogaty w pieśni i tańce bułgarskie a także podjęli próbę nauki tańców bułgarskich wszystkich pozostałych uczestników obozu.Tak jak to zwykle bywa integracja w pierwszych dniach przebiegała trochę opornie ale wystarczył tylko jeden tydzień na to aby w ostatnim dniu pobytu pojawił się smutek i łzy żalu, że trzeba się rozstać. Jednakże pozostały miłe wspomnienia, wymienione adresy e-mailowe, pamiątki i nadzieja, że w przyszły roku spotkamy się znowu, być może w Bułgarii.