1. Współpraca z Polonią

Współpraca z Polonią

Będąc na urlopie w „Wietrznym Mieście" Chicago w USA Starosta Dąbrowski Tadeusz Kwiatkowski odbył wiele spotkań i brał udział w uroczystościach organizowanych przez amerykańską Polonię. Było to możliwe dzięki zaangażowaniu przedstawicieli Polonii mieszkających w Stanach Zjednoczonych.Starosta spotkał się z radnymi miasta Chicago Aldermanem Arielem Reboyrasem – radnym 30 dzielnicy Chicago oraz radnym 45 dzielnicy w Chicago Aldermanem Johnem Areną w celu omówienia kwestii związanych z nawiązaniem ewentualnej współpracy pomiędzy samorządami. Współpraca ta przyniosłaby na pewno korzyści dla naszego powiatu, gdyż w Chicago mieszka wielu rodaków m.in. z Powiśla Dąbrowskiego. Tym bardziej, że radny Ariel Reboyras już miał okazję odwiedzić nasz region w kwietniu br.Starosta odbył kilka spotkań z Polonią, udzielił kilka wywiadów dla mediów polonijnych, podczas których promował nasz Powiat i zachęcał do odwiedzenia tego regionu. Miłym akcentem był udział w Dożynkach Polonijnych organizowanych w Chicago. Piękny program patriotyczny „Do Ciebie Polsko mówimy" przygotowany przez teatr ludowy „Rzepicha" zrobił wrażenie na wszystkich uczestnikach tej uroczystości, w której udział wzięli również przedstawiciele Konsulatu RP oraz Kancelarii Prezydenta RP. Wieńcami, wiechą lub sercem lasowiackim przygotowanym przez „Rzepichę" obdarowano gości z Polski według staropolskiego powiedzenia: „czym chata bogata tym rada". W śród wyróżnionych znaleźli się: Starosta Dąbrowy Tarnowskiej Tadeusz Kwiatkowski, który otrzymał wieniec, wiechę, a jego żona z owsa na szczęście serce lasowieckie.Serca lasowiackie otrzymali również: Minister Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta, Pan Robert Rusiecki, zastępca konsula generalnego, który został obdarowany sercem lasowiackim i Almanachem od ZLP im. Jana Pawła II „Sursum Corda". Również sercem lasowiackim zostali obdarowani przedstawiciele prasy w Chicago za wspaniałą współpracę. W tym gronie znaleźli się: Andrzej Barania Dziennik Związkowy, Andrzej Brach Super-Exspresa, Bogdan Dola TV Polonia internetowa otrzymał wiechę. Starosta Tadeusz Kwiatkowski uczestniczył również w Pikniku organizowanym przez Stowarzyszenie Parafii Gręboszów w Chicago z okazji 100-lecia umieszczenia obrazu MB Gręboszowskiej w głównym ołtarzu. Licznie zgromadzeni rodacy z Gręboszowa ze wzruszeniem przeżyli tą uroczystość, wpatrując się w Patronkę swojej parafii w kopi jej cudownego obrazu przywiezionego z Polski przez Proboszcza Parafii w Gręboszowie Księdza Wiesława Babiarza.Ważnym akcentem pobytu w USA był udział w Międzynarodowej Konferencji "Quo Vadis", organizowanej corocznie przez przedstawicieli młodego pokolenia z Kanady i Stanów Zjednoczonych. Do "Wietrznego Miasta" zjechało ponad 120 studentów i absolwentów wyższych uczelni oraz młodych profesjonalistów polskiego pochodzenia reprezentujących różne dziedziny życia, aby uczestniczyć w konferencji, której przesłaniem jest umożliwienie uczestnikom zdobycia umiejętności liderskich poprzez udział w warsztatach programowych, seminariach i wykładach oraz bezpośredni kontakt z ludźmi sukcesu.Miłe spotkanie zostało również zorganizowane w Konsulacie Polskim RP oraz polskiej parafii na „Jackowie".