Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Wspólne śmieci

Wspólne śmieci

Wspólne śmieci

Radni powiatu ziemskiego przyjęli na sesji we wtorek plan gospodarki odpadami, który zakłada utworzenie w 2006r. wspólnego wysypiska odpadów dla powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego oraz dla miasta Tarnowa. Na wybudowanie tego typu zakładu utylizacji odpadów komunalnych potrzeba będzie około 40 mln zł. Według Agnieszki Jeleń, już wkrótce powinny rozpocząć się prace planistyczne dotyczące powiatowego ZSOK, tak aby wysypisko mogło zacząć funkcjonować od 2006 r. Prawdopodobna lokalizacja wysypiska to część terenów Zakładów Azotowych.

2006 rok - zdaniem A. Jeleń - byłby najlepszą datą , gdyż na czterech wysypiskach znajdujących się obecnie na terenie powiatu ziemskiego tarnowskiego można będzie składować śmieci tylko do grudnia 2005 r. i to warunkowo.
- Modernizacja tych czterech wysypisk mija się z celem, bo pociągnęłaby za sobą niewspółmiernie duże koszty - uważa naczelnik Agnieszka Jeleń. - Obecne przepisy wymagają, aby niezależnie od wielkości składowisk, posiadały one szeroką infrastrukturę: wagi samochodowe czy też system monitoringu wód podziemnych. Takich wydatków nie są natomiast w stanie ponieść gminy, na terenie których znajdują się wysypiska.

Potrzebne jest jedno - duże - wysypisko, aby koszty składowania śmieci były jak najniższe. - Plan wojewódzki a także my zakładamy w związku z tym, że najlepszą możliwością byłoby stworzenie wspólnego zakładu składowania odpadów komunalnych właśnie dla trzech powiatów: tarnowskiego ziemskiego, miasta Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej - mówi Agnieszka Jeleń. - Bo wówczas 350 tysięcy mieszkańców, wożąc swoje śmieci w jedno miejsce, ponosiłoby najmniejsze koszty ich utylizacji, a i tak wcale nie takie małe, bo wynoszące około 80 zł od osoby rocznie.
Gdzie nowe międzypowiatowe składowisko odpadów, tworzone przez powiat, miałoby powstać? - Bardzo sensowną lokalizacją dla zakładu składowania odpadów komunalnych byłyby tereny Zakładów Azotowych z uwagi na to, że są już i tak nieco zanieczyszczone - podsumowuje Agnieszka Jeleń. - Są to poza tym rozległe tereny i można by zlokalizować tam składowisko bez uciążliwości dla mieszkańców. (Smol)

Źródło: Dziennik Polski

Radni powiatu ziemskiego przyjęli na sesji we wtorek plan gospodarki odpadami, który zakłada utworzenie w 2006r. wspólnego wysypiska odpadów dla powiatów tarnowskiego i dąbrowskiego oraz dla miasta Tarnowa. Na wybudowanie tego typu zakładu utylizacji odpadów komunalnych potrzeba będzie około 40 mln zł. Według Agnieszki Jeleń, już wkrótce powinny rozpocząć się prace planistyczne dotyczące powiatowego ZSOK, tak aby wysypisko mogło zacząć funkcjonować od 2006 r. Prawdopodobna lokalizacja wysypiska to część terenów Zakładów Azotowych. 2006 rok - zdaniem A. Jeleń - byłby najlepszą datą , gdyż na czterech wysypiskach znajdujących się obecnie na terenie powiatu ziemskiego tarnowskiego można będzie składować śmieci tylko do grudnia 2005 r. i to warunkowo.- Modernizacja tych czterech wysypisk mija się z celem, bo pociągnęłaby za sobą niewspółmiernie duże koszty - uważa naczelnik Agnieszka Jeleń. - Obecne przepisy wymagają, aby niezależnie od wielkości składowisk, posiadały one szeroką infrastrukturę: wagi samochodowe czy też system monitoringu wód podziemnych. Takich wydatków nie są natomiast w stanie ponieść gminy, na terenie których znajdują się wysypiska. Potrzebne jest jedno - duże - wysypisko, aby koszty składowania śmieci były jak najniższe. - Plan wojewódzki a także my zakładamy w związku z tym, że najlepszą możliwością byłoby stworzenie wspólnego zakładu składowania odpadów komunalnych właśnie dla trzech powiatów: tarnowskiego ziemskiego, miasta Tarnowa i Dąbrowy Tarnowskiej - mówi Agnieszka Jeleń. - Bo wówczas 350 tysięcy mieszkańców, wożąc swoje śmieci w jedno miejsce, ponosiłoby najmniejsze koszty ich utylizacji, a i tak wcale nie takie małe, bo wynoszące około 80 zł od osoby rocznie.Gdzie nowe międzypowiatowe składowisko odpadów, tworzone przez powiat, miałoby powstać? - Bardzo sensowną lokalizacją dla zakładu składowania odpadów komunalnych byłyby tereny Zakładów Azotowych z uwagi na to, że są już i tak nieco zanieczyszczone - podsumowuje Agnieszka Jeleń. - Są to poza tym rozległe tereny i można by zlokalizować tam składowisko bez uciążliwości dla mieszkańców. (Smol) Źródło: Dziennik Polski