1. Wsparcie dla hodowców trzody chlewnej poszkodowanych przez ASF

Wsparcie dla hodowców trzody chlewnej poszkodowanych przez ASF

Pomoc dla rolników w ramach tego programu obejmuje:

• bioasekurację gospodarstw,
  • eliminację następstw zjawiska zaniżonej wyceny skupu żywca w strefach ASF,
  • odsłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych,
  • odbudowę pogłowia świń,
  • wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw.

W dniu 20 sierpnia br. odbyło się spotkanie w którym udział wzięli Ryszard Pagacz Wicewojewoda Małopolski, lek. wet. Grzegorz Kawiecki Zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, Krzysztof Bryk Wicestarosta, lek. wet. Jacek Janas Powiatowy Lekarz Weterynarii w Dąbrowie Tarnowskiej oraz rolnicy z terenu gminy Szczucin. Podczas niego Ryszard Pagacz Wicewojewoda Małopolski zobowiązany został do wystąpienia do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w celu uzyskania pomocy dla rolników poszkodowanych przez ASF. Efektem podjętych starań jest informacja otrzymana z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi której szczegóły przedstawiamy poniżej. W związku z sytuacją epizootyczną w zakresie ASF, która dotyczy w szczególności hodowców świń zostały podjęte przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi działania na rzecz pomocy rolnikom. Uruchomiony został zintegrowany program wsparcia dla rolników i hodowców świń w związku z ASF tj. „Program wsparcia gospodarstw utrzymujących świnie”. Program obejmuje już istniejące lub zmodyfikowane instrumenty zapewniające realizację działań zarówno prewencyjnych, jak i wspierających odbudowę gospodarstw dotkniętych skutkami występowania ASF w Polsce. Pomoc dla rolników w ramach tego programu obejmuje: bioasekurację gospodarstw, eliminację następstw zjawiska zaniżonej wyceny skupu żywca w strefach ASF, odsłonę zaciągniętych zobowiązań cywilnoprawnych, odbudowę pogłowia świń, wsparcie w zakresie przetwórstwa i skracania łańcucha dostaw. Szczegółowe informacje dotyczące przedmiotowego programu są dostępne na stronie podmiotowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/asf--rusza-program-wsparcia-gospodarstw-utrzymujacych-swinie Jednym z elementów tego programu jest wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń w następstwie zaniżonej ceny skupu żywca w strefach ASF, na co przeznaczonych zostało z budżetu państwa 150 mln zł. Nabór wniosków na ten instrument został ogłoszony przez Agencję w sierpniu 2021 r. i obejmie sprzedaż świń począwszy od IV kwartału 2020 r.