1. Wykład nt. zapobiegania i profilaktyki zakażenia meningokokami

Wykład nt. zapobiegania i profilaktyki zakażenia meningokokami

- możliwych dróg zakażenia meningokokami grupy C,
- podstawowych zasad profilaktyki zakażeń wywołanych przez meningokoki grupy C,
- utrwalenia podstawowych zasad higieny.

W dniu 22 lutego 2011r. w Starostwie Powiatowym w Dąbrowie Tarnowskiej odbyło się szkolenie dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjalnych Powiatu Dąbrowskiego, rozpoczynające pilotażową edycję programu edukacyjnego „Pierwszy Dzwonek" w ramach Ogólnopolskiej Kampanii Profilaktyki Zakażeń meningokokowych „Nie! Dla meningokoków".Organizatorem szkolenia była Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Dąbrowie Tarnowskiej przy współpracy Starostwa Powiatowego w Dąbrowie Tarnowskiej oraz firmą „Baxter" z Warszawy Na szkolenie przybyli nauczyciele placówek oświatowych oraz Naczelnik Wydziału Rowoju Lokalnego, Edukacji i Zdrowia w Starostwie Powiatowym-Mariola Smolorz.Wykład dotyczący inwazyjnej choroby meningokokowej – zapobiegania i profilaktyki, przedstawiła lek. med. Joanna Podhajny, natomiast prezentację programu obejmującą cele, metody oraz materiały edukacyjne przeprowadziła Anna Klimowska z PSSE w Dąbrowie Tarnowskiej. Program adresowany jest do uczniów klas IV – VI szkół podstawowych, szkół gimnazjalnych oraz liceów. Głównym celem zajęć programowych jest przekazanie dzieciom i młodzieży informacji dotyczącej:- możliwych dróg zakażenia meningokokami grupy C,- podstawowych zasad profilaktyki zakażeń wywołanych przez meningokoki grupy C,- utrwalenia podstawowych zasad higieny. Na terenie Powiatu Dąbrowskiego chęć realizacji programu zadeklarowało 17 szkół podstawowych i 9 gimnazjów.