Wystawa IPN o Wincentym Witosie w dąbrowskiej bibliotece
Rok 2024 decyzją Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem Wincentego Witosa z okazji przypadającej 21 stycznia 150. rocznicy jego urodzin. W uchwale Senatu RP zaznaczono, że „poświęcił życie Niepodległej Rzeczypospolitej. Dążył do Niej, gdy nie istniała, pracował dla Niej, gdy powstała, i bronił Jej w potrzebie”.
Trzykrotny premier Rzeczpospolitej Polskiej przyszedł na świat w Wierzchosławicach, w ubogiej rodzinie chłopskiej Wojciecha i Katarzyny z d. Sroka. Naukę rozpoczął z opóźnieniem, jednak szkołę udało mu się ukończyć z wyróżnieniem. Brak możliwości dalszej edukacji z powodów materialnych rekompensował sobie bardzo częstą lekturą i samokształceniem. Pod koniec XIX wieku w Galicji zaczął się formować ruch ludowy, w którym Wincenty Witos odegrał zasadniczą rolę. Uważał, że chłopi jako najliczniejsza warstwa społeczna powinni być włączeni w życie polityczne. Witos był aktywnie zaangażowany w działania samorządu wsi, powiatu tarnowskiego i różnych organizacji o charakterze społecznym. W 1903 roku wszedł w skład Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, a wkrótce potem został wójtem Wierzchosławic. Praca w Sejmie Krajowym i w Radzie Państwa pozwoliła mu na zdobycie doświadczenia parlamentarnego. Od 1913 roku stał na czele umiarkowanego PSL „Piast”, a od 1918 roku przewodził Polskiej Komisji Likwidacyjnej, organizującej w zaborze austriackim struktury odradzającego się państwa polskiego. Za pracę w okresie kierowania Rządem Obrony Narodowej został odznaczony Orderem Orła Białego. Podczas zamachu majowego w 1926 roku, aby uniknąć wojny domowej podał rząd do dymisji. Skazany na półtora roku w haniebnym procesie brzeskim, wyemigrował do Czechosłowacji. Wrócił stamtąd na krótko przed wybuchem II wojny światowej, zmarł 31 października 1945 roku. Dopiero w maju 2023 roku Sąd Najwyższy uchylił wyroki brzeskie i uniewinnił jego oraz dziewięciu innych ówczesnych polityków PSL i PPS. Wincenty Witos zapisał się na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych polityków, który na to miano zasłużył własną, tytaniczną pracowitością.
Z okazji Roku Wincenta Witosa w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej prezentowana jest biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie. Autorem wystawy jest Zenon Fajger, z kolei koncepcję graficzną opracowała Paulina Żak. W wystawie wykorzystano zdjęcia: Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie, Igora Witowicza, Muzeum Wincentego Witosa, w Wierzchosławicach i Zakładu Historii Ruchu Ludowego.
Ekspozycję poświęconą Wincentemu Witosowi można zwiedzać do końca lutego br. w godzinach pracy działu, grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt z Działem dla Dorosłych i Młodzieży MBP, tel. 14 655 93 03 wew. 13.
fot. MBP w Dąbrowie Tarnowskiej
źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5