Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Wystawa IPN o Wincentym Witosie w dąbrowskiej bibliotece

Wystawa IPN o Wincentym Witosie w dąbrowskiej bibliotece

Wystawa IPN o Wincentym Witosie w dąbrowskiej bibliotece

Rok 2024 decyzją Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem Wincentego Witosa z okazji przypadającej 21 stycznia 150. rocznicy jego urodzin. W uchwale Senatu RP zaznaczono, że „poświęcił życie Niepodległej Rzeczypospolitej. Dążył do Niej, gdy nie istniała, pracował dla Niej, gdy powstała, i bronił Jej w potrzebie”.

Trzykrotny premier Rzeczpospolitej Polskiej przyszedł na świat w Wierzchosławicach, w ubogiej rodzinie chłopskiej Wojciecha i Katarzyny z d. Sroka. Naukę rozpoczął z opóźnieniem, jednak szkołę udało mu się ukończyć z wyróżnieniem. Brak możliwości dalszej edukacji z powodów materialnych rekompensował sobie bardzo częstą lekturą i samokształceniem. Pod koniec XIX wieku w Galicji zaczął się formować ruch ludowy, w którym Wincenty Witos odegrał zasadniczą rolę. Uważał, że chłopi jako najliczniejsza warstwa społeczna powinni być włączeni w życie polityczne. Witos był aktywnie zaangażowany w działania samorządu wsi, powiatu tarnowskiego i różnych organizacji o charakterze społecznym. W 1903 roku wszedł w skład Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, a wkrótce potem został wójtem Wierzchosławic. Praca w Sejmie Krajowym i w Radzie Państwa pozwoliła mu na zdobycie doświadczenia parlamentarnego. Od 1913 roku stał na czele umiarkowanego PSL „Piast”, a od 1918 roku przewodził Polskiej Komisji Likwidacyjnej, organizującej w zaborze austriackim struktury odradzającego się państwa polskiego. Za pracę w okresie kierowania Rządem Obrony Narodowej został odznaczony Orderem Orła Białego. Podczas zamachu majowego w 1926 roku, aby uniknąć wojny domowej podał rząd do dymisji. Skazany na półtora roku w haniebnym procesie brzeskim, wyemigrował do Czechosłowacji. Wrócił stamtąd na krótko przed wybuchem II wojny światowej, zmarł 31 października 1945 roku. Dopiero w maju 2023 roku Sąd Najwyższy uchylił wyroki brzeskie i uniewinnił jego oraz dziewięciu innych ówczesnych polityków PSL i PPS. Wincenty Witos zapisał się na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych polityków, który na to miano zasłużył własną, tytaniczną pracowitością.

Z okazji Roku Wincenta Witosa w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej prezentowana jest biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie. Autorem wystawy jest Zenon Fajger, z kolei koncepcję graficzną opracowała Paulina Żak. W wystawie wykorzystano zdjęcia: Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie, Igora Witowicza, Muzeum Wincentego Witosa, w Wierzchosławicach i Zakładu Historii Ruchu Ludowego.

Ekspozycję poświęconą Wincentemu Witosowi można zwiedzać do końca lutego br. w godzinach pracy działu, grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt z Działem dla Dorosłych i Młodzieży MBP, tel. 14 655 93 03 wew. 13.

fot. MBP w Dąbrowie Tarnowskiej

źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej

Rok 2024 decyzją Senatu i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej został ogłoszony Rokiem Wincentego Witosa z okazji przypadającej 21 stycznia 150. rocznicy jego urodzin. W uchwale Senatu RP zaznaczono, że „poświęcił życie Niepodległej Rzeczypospolitej. Dążył do Niej, gdy nie istniała, pracował dla Niej, gdy powstała, i bronił Jej w potrzebie”. Trzykrotny premier Rzeczpospolitej Polskiej przyszedł na świat w Wierzchosławicach, w ubogiej rodzinie chłopskiej Wojciecha i Katarzyny z d. Sroka. Naukę rozpoczął z opóźnieniem, jednak szkołę udało mu się ukończyć z wyróżnieniem. Brak możliwości dalszej edukacji z powodów materialnych rekompensował sobie bardzo częstą lekturą i samokształceniem. Pod koniec XIX wieku w Galicji zaczął się formować ruch ludowy, w którym Wincenty Witos odegrał zasadniczą rolę. Uważał, że chłopi jako najliczniejsza warstwa społeczna powinni być włączeni w życie polityczne. Witos był aktywnie zaangażowany w działania samorządu wsi, powiatu tarnowskiego i różnych organizacji o charakterze społecznym. W 1903 roku wszedł w skład Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego, a wkrótce potem został wójtem Wierzchosławic. Praca w Sejmie Krajowym i w Radzie Państwa pozwoliła mu na zdobycie doświadczenia parlamentarnego. Od 1913 roku stał na czele umiarkowanego PSL „Piast”, a od 1918 roku przewodził Polskiej Komisji Likwidacyjnej, organizującej w zaborze austriackim struktury odradzającego się państwa polskiego. Za pracę w okresie kierowania Rządem Obrony Narodowej został odznaczony Orderem Orła Białego. Podczas zamachu majowego w 1926 roku, aby uniknąć wojny domowej podał rząd do dymisji. Skazany na półtora roku w haniebnym procesie brzeskim, wyemigrował do Czechosłowacji. Wrócił stamtąd na krótko przed wybuchem II wojny światowej, zmarł 31 października 1945 roku. Dopiero w maju 2023 roku Sąd Najwyższy uchylił wyroki brzeskie i uniewinnił jego oraz dziewięciu innych ówczesnych polityków PSL i PPS. Wincenty Witos zapisał się na kartach historii jako jeden z najwybitniejszych polityków, który na to miano zasłużył własną, tytaniczną pracowitością. Z okazji Roku Wincenta Witosa w Dziale dla Dorosłych i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marii Kozaczkowej w Dąbrowie Tarnowskiej prezentowana jest biograficzna wystawa elementarna przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej IPN Oddział w Rzeszowie. Autorem wystawy jest Zenon Fajger, z kolei koncepcję graficzną opracowała Paulina Żak. W wystawie wykorzystano zdjęcia: Archiwum Państwowego w Krakowie Oddział w Tarnowie, Igora Witowicza, Muzeum Wincentego Witosa, w Wierzchosławicach i Zakładu Historii Ruchu Ludowego. Ekspozycję poświęconą Wincentemu Witosowi można zwiedzać do końca lutego br. w godzinach pracy działu, grupy zorganizowane proszone są o wcześniejszy kontakt z Działem dla Dorosłych i Młodzieży MBP, tel. 14 655 93 03 wew. 13. fot. MBP w Dąbrowie Tarnowskiej źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Dąbrowie Tarnowskiej