1. Wznowienie możliwości odbywania porodów rodzinnych w Dąbrowie Tarnowskiej i Tuchowie

• pomiary temperatury przed wejściem na salę porodową,
  • wypełnienie ankiety epidemiologicznej,
  • partnerzy rodzących przez cały czas pobytu w szpitalu powinni mieć założone rękawiczki, maseczkę ochronną, fartuch, czepek oraz ochraniacze na buty,
  • po zakończenia porodu powinni w ciągu dwóch godzin opuścić oddział,
  • podczas porodu na sali może przebywać tylko jedna bliska osoba bez możliwości wymiany,
  • poród zabiegowy lub cięcie cesarskie wyklucza możliwość obecności partnerów.

Sytuacja epidemiczna w kraju jak dotąd bardzo utrudniała organizację porodów rodzinnych, jednak od 15 lutego dużo się zmieni. Porodówki Nowej Generacji w Dąbrowie Tarnowskiej i Tuchowie od poniedziałku wznawiają możliwość odbywania porodów rodzinnych pod warunkiem przestrzegania określonych procedur bezpieczeństwa. Przed przyjęciem na oddział osoby towarzyszące rodzącym muszą wykonać test na koronowirusa oraz będą musiały dostosować się do określonych zasad, takich jak: pomiary temperatury przed wejściem na salę porodową, wypełnienie ankiety epidemiologicznej, partnerzy rodzących przez cały czas pobytu w szpitalu powinni mieć założone rękawiczki, maseczkę ochronną, fartuch, czepek oraz ochraniacze na buty, po zakończenia porodu powinni w ciągu dwóch godzin opuścić oddział, podczas porodu na sali może przebywać tylko jedna bliska osoba bez możliwości wymiany, poród zabiegowy lub cięcie cesarskie wyklucza możliwość obecności partnerów. W czasie przyjęcia pacjentki na oddział ma ona wykonywane testy antygenowe. Nie dotyczy to osób, które przyjęły dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 lub posiadające zaświadczenie o negatywnym wyniku testu PCR z ostatnich pięciu dni. Test nie dotyczy również bliskich pacjentek, którzy posiadają zaświadczenie o dodatnim wyniku testu przeciwciał IgG, wykonanym w ciągu ostatnich 72 godzin.