Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka

XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka

XI Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka

Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, który rozpoczął się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie.

Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności.

Czerniaki to groźne nowotwory  o największej dynamice wzrostu zachorowań w Polsce, na które można zachorować w każdym wieku. Najczęściej pojawiają się na skórze. Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie.

Szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu dąbrowskiego od kilku lat biorą udział w Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie. Dzięki uczestnictwie w programie młodzież poznaje złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobywa umiejętność przeprowadzania samobadania skóry czy też różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE (tzw. „czerniakowe abecadło”).

  • A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę;
  • B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne;
  • C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia;
  • D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm;
  • E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z szczegółowymi informacjami na temat czerniaka, znamion barwnikowych, sposobów prawidłowej ochrony skóry, a także filmami edukacyjnymi dotyczące profilaktyki, rozpoznawania i wczesnego wykrywania tego nowotworu, które dostępne są na stronie Akademii Czerniaka.

Pamiętajmy, że podjęcie niezwykle prostych, a zarazem bardzo skutecznych działań profilaktycznych, pozwala zachować nie tylko dobre zdrowie, ale nawet życie.

Budowanie świadomości oraz zachęcenie do rozwagi i ochrony skóry przed promieniami UV podczas wakacyjnego odpoczynku to cel XI Tygodnia Świadomości Czerniaka, który rozpoczął się 17 maja. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśród wszystkich dorosłych, bez względu na wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo i w biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie. Ambasadorkami XI Tygodnia Świadomości Czerniaka zostały aktorki, mama i córka, Maria Winiarska oraz Zofia Zborowska-Wrona. W myśli zasady „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” zachęcają wszystkich do rozwagi i priorytetowego traktowania swojego zdrowia, bez konieczności rezygnowania ze swoich ulubionych aktywności. Czerniaki to groźne nowotwory  o największej dynamice wzrostu zachorowań w Polsce, na które można zachorować w każdym wieku. Najczęściej pojawiają się na skórze. Znajomość cech charakterystycznych czerniaka i regularna obserwacja znamion może pomóc we wcześniejszym wykryciu podejrzanych zmian, a tym samym dać szansę na całkowite wyleczenie. Szkoły ponadpodstawowe z terenu powiatu dąbrowskiego od kilku lat biorą udział w Ogólnopolskim programie profilaktyki czerniaka, którego organizatorem jest Studenckie Koło Naukowe Onkoma przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej Centrum Onkologii w Warszawie. Dzięki uczestnictwie w programie młodzież poznaje złote zasady profilaktyki czerniaka, zdobywa umiejętność przeprowadzania samobadania skóry czy też różnicowania zmian podejrzanych o charakter nowotworowy ze zwykłymi znamionami na podstawie zasady ABCDE (tzw. „czerniakowe abecadło”). A, jak asymetria – znamię wylewające się na jedną stronę; B, jak brzegi poszarpane – znamię, którego brzegi nie są gładkie, które nie jest okrągłe/owalne; C, jak czerwony, czarny, niejednolity kolor znamienia; D, jak duży rozmiar – znamię o wielkości powyżej 6 mm; E, jak ewolucja – znamię, które zmieniło się w krótkim czasie, powiększa się, unosi nad powierzchnię skóry, swędzi, pęka, piecze, wokół którego powstało kilka nowych znamion. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z szczegółowymi informacjami na temat czerniaka, znamion barwnikowych, sposobów prawidłowej ochrony skóry, a także filmami edukacyjnymi dotyczące profilaktyki, rozpoznawania i wczesnego wykrywania tego nowotworu, które dostępne są na stronie Akademii Czerniaka. Pamiętajmy, że podjęcie niezwykle prostych, a zarazem bardzo skutecznych działań profilaktycznych, pozwala zachować nie tylko dobre zdrowie, ale nawet życie.