1. XII Dzień Pamięci o Holocauście

XII Dzień Pamięci o Holocauście

Wyniki w poszczególnych kategoriach:

-        recytacja

* gimnazja:

I miejsce – Dawid Rodak (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)

• szkoły ponadgimnazjalne:

III miejsca nie przyznano

wyróżnienie – Piotr Skowron (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu),

-        konkurs wokalny:

* gimnazja:

II – Izabela Łapa (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)

wyróżnienie – Dawid Sowa (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej),

* szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Katarzyna Reczek (ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej)

-        konkurs taneczny:

* gimnazja – nie przyznano

* szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce - „Jerusalem” (ZSP nr 2 w Dąbrowie T.)

II – Zespół taneczny (ZSP w Żabnie)

-        konkurs fotograficzny:

* gimnazja:

I miejsce – Sylwia Bubel (Gimnazjum w Oleśnie)

II – Anna Chojnowska (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej)

wyróżnienie – Sylwia Kaganek (Gimnazjum w Niecieczy)

* szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce – Karolina Bukała (Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie).

Po raz dwunasty młodzież gimnazjalna i ze szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyła w Dniu Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. Zawsze powiatowe obchody odbywają się w związku z rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, intencją niezmiennie pozostaje obok pamięci o okrucieństwie shoah również budowanie pomostu dialogu międzykulturowego pomiędzy narodami, które wspólnie zamieszkiwały jeszcze w 1939 r. Dąbrowę – typowy sztetl polsko - żydowski. Konkursowi w różnych kategoriach (fotografia, prezentacje wokalne, taneczne i recytacje) patronuje Starosta Dąbrowski, który jest również głównym fundatorem nagród. Organizatorami są: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej i Dąbrowski Dom Kultury (który ufundował puchary, udostępnił salę kina „Sokół” wraz ze sprzętem nagłośnieniowym, oświetleniem i obsługą, zaprojektował także i wykonał dyplomy). W uroczystościach finałowych w DDK wziął udział Robert Pantera – Wicestarosta Dąbrowski, który otworzył konkurs, wręczał nagrody, gratulując laureatom i wyróżnionym, przemawiał do uczestników, odwołując się do historii Polski XX w. Wicestarosta wręczył też na końcu adresy okolicznościowe z podziękowaniami dla organizatorów: Jana Kiljana – Dyrektora ZSP nr 2 w Dąbrowie, Jolanty Stelmach, Elżbiety Czosnyki, Bożeny Walus (nauczycielki ZSP nr 2 przygotowujące poszczególne konkurencje), Pawła Chojnowskiego – Dyrektora DDK. Dyrektor Jan Kiljan w imieniu organizatorów wraz z Wicestarostą Robertem Panterą uroczyście otworzył powiatowe obchody Dnia Pamięci, podziękował też partnerom i sponsorom nagród. Prezentacjom konkursowym towarzyszyła wystawa prac fotograficznych i degustacja potraw żydowskich przygotowana dla uczestników i gości „Dnia Pamięci” przez uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej. W oczekiwaniu na werdykt jury organizatorzy zaproponowali oglądnięcie filmu dokumentalnego „Lista Sendlerowej” (reż. M.Dudziewicz). W tegorocznej 12. edycji Dnia Pamięci o Holocauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości wzięło udział 41 uczestników z 8 gimnazjów i 5 szkół ponadgimnazjalnych z powiatów: dąbrowskiego i tarnowskiego. Prezentacje konkursowe oceniała komisja w składzie: Elżbieta Czosnyka (przewodnicząca), Paweł Chojnowski, Daniel Klaczak. Wyniki w poszczególnych kategoriach: -        recytacja * gimnazja: I miejsce – Dawid Rodak (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) II miejsce ex aequo – Katarzyna Ryczek (Gimnazjum nr 3 w Gruszowie Wielkim) i Katarzyna Rarus (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) III ex aequo – Oliwia Fido (Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej) i Aleksandra Kamykowska (Gimnazjum  w Oleśnie), szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce – Karolina Jarosz (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) II – Małgorzata Sitko (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej) III miejsca nie przyznano wyróżnienie – Piotr Skowron (Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brniu), -        konkurs wokalny: * gimnazja: I miejsce  ex aequo - Ilona Krawczyk (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) i Kinga Kopyto (Gimnazjum  w Oleśnie) II – Izabela Łapa (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) III ex aequo – Gabriela Woźniak (Gimnazjum w Mędrzechowie) i Arkadiusz Banaś (Gimnazjum nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej) wyróżnienie – Dawid Sowa (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej), * szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce – Katarzyna Reczek (ZSP nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej) II ex aequo – Agnieszka Walus (I LO w Tarnowie) i zespół muzyczno – wokalny „Atambi” z I LO w Tarnowie III ex aequo – Klaudia Lechowicz (ZSP nr 2 w Dąbrowie T.) i Weronika Woźny (ZSP w Żabnie) -        konkurs taneczny: * gimnazja – nie przyznano * szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce - „Jerusalem” (ZSP nr 2 w Dąbrowie T.) II – Zespół taneczny (ZSP w Żabnie) -        konkurs fotograficzny: * gimnazja: I miejsce – Sylwia Bubel (Gimnazjum w Oleśnie) II – Anna Chojnowska (Gimnazjum nr 2 w Dąbrowie Tarnowskiej) III ex aequo – Anna Zachara (Gimnazjum w Oleśnie) i Justyna Podsada (Gimnazjum w Szczucinie) wyróżnienie – Sylwia Kaganek (Gimnazjum w Niecieczy) * szkoły ponadgimnazjalne: I miejsce – Karolina Bukała (Zespół Szkół Plastycznych w Tarnowie).