1. "Złoty Krzyż Zasługi” dla mieszkańca powiatu dąbrowskiego

"Złoty Krzyż Zasługi” dla mieszkańca powiatu dąbrowskiego

17 listopada 2021 roku przedstawiciele samorządu powiatowego: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Przewodnicząca Rady Powiatu Marta Chrabąszcz oraz Wicestarosta Krzysztof Bryk zaprosili Mieczysława Śliskiego do starostwa powiatowego, aby pogratulować mu odznaczenia „Złotym Krzyżem Zasługi”. Mieczysław Śliski mieszka w Dąbrowie Tarnowskiej. Od 1989 roku jest członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, a od 1992 pełni w nim funkcję wiceprezesa. Od kilkudziesięciu lat działa aktywnie na rzecz pamięci ofiar zbrodni katyńskiej z naszego regionu. Wśród zamordowanych był jego wuj Zygmunt Śliski (więziony w Ostaszkowie i zamordowany w Kalininie). W czasie spotkania rozmawiali o historii jego rodziny i wydarzeniach, które miały znaczny wpływ na jego postawę patriotyczną i wszystkie dotychczasowe dokonania. Samorządowcy podkreślili, że odznaczenie to wspaniały dowód uznania za podejmowane przez niego działania na rzecz kultywowania pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, a także krzewienia patriotyzmu wśród lokalnej społeczności. Podziękowali też za czynne uczestnictwo w powiatowych i gminnych uroczystościach oraz wydarzeniach patriotycznych. W tym dniu złożyli również wspólnie znicze pod Kaplicą Katyńską wmurowaną w ścianę kaplicy cmentarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, której Pan Mieczysław był inicjatorem i jednym z fundatorów. Mieczysław Śliski został uhonorowany „Złotym Krzyżem Zasługi” nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski podczas tegorocznych powiatowych obchodów Święta Niepodległości. Odznaczenie to otrzymał z rąk II Wicewojewody Małopolski Ryszarda Pagacza w asyście Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego, który wnioskował o nadanie Krzyża Zasługi. W czasie ceremonii Dariusz Lizak Radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej wygłosił laudację o Mieczysławie Śliskim, wskazując jego wszystkie zasługi  oraz dotychczasową działalność patriotyczną i zaangażowanie związane z upamiętnieniem ofiar mordu katyńskiego z powiatu dąbrowskiego i regionu tarnowskiego. Jak podkreślił - Jego działalność związana z historią tragedii katyńskiej przejawia się również poprzez aktywne organizowanie i uczestnictwo w licznych spotkaniach z młodzieżą szkolną z naszego regionu, w których stara się zaszczepić w młodym pokoleniu pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z naszej historii. Był również inicjatorem i wnioskodawcą do władz samorządu Dąbrowy Tarnowskiej o nazwanie jednej z ulic w mieście, ulicą Ofiar Katynia. Pan Mieczysław ufundował także obraz Matki Boskiej Katyńskiej, który znajduje się w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.