Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. "Złoty Krzyż Zasługi” dla mieszkańca powiatu dąbrowskiego

"Złoty Krzyż Zasługi” dla mieszkańca powiatu dąbrowskiego

17 listopada 2021 roku przedstawiciele samorządu powiatowego: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Przewodnicząca Rady Powiatu Marta Chrabąszcz oraz Wicestarosta Krzysztof Bryk zaprosili Mieczysława Śliskiego do starostwa powiatowego, aby pogratulować mu odznaczenia „Złotym Krzyżem Zasługi”.

Mieczysław Śliski mieszka w Dąbrowie Tarnowskiej. Od 1989 roku jest członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, a od 1992 pełni w nim funkcję wiceprezesa. Od kilkudziesięciu lat działa aktywnie na rzecz pamięci ofiar zbrodni katyńskiej z naszego regionu. Wśród zamordowanych był jego wuj Zygmunt Śliski (więziony w Ostaszkowie i zamordowany w Kalininie).

W czasie spotkania rozmawiali o historii jego rodziny i wydarzeniach, które miały znaczny wpływ na jego postawę patriotyczną i wszystkie dotychczasowe dokonania. Samorządowcy podkreślili, że odznaczenie to wspaniały dowód uznania za podejmowane przez niego działania na rzecz kultywowania pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, a także krzewienia patriotyzmu wśród lokalnej społeczności. Podziękowali też za czynne uczestnictwo w powiatowych i gminnych uroczystościach oraz wydarzeniach patriotycznych.

W tym dniu złożyli również wspólnie znicze pod Kaplicą Katyńską wmurowaną w ścianę kaplicy cmentarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, której Pan Mieczysław był inicjatorem i jednym z fundatorów.

Mieczysław Śliski został uhonorowany „Złotym Krzyżem Zasługi” nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski podczas tegorocznych powiatowych obchodów Święta Niepodległości. Odznaczenie to otrzymał z rąk II Wicewojewody Małopolski Ryszarda Pagacza w asyście Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego, który wnioskował o nadanie Krzyża Zasługi.

W czasie ceremonii Dariusz Lizak Radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej wygłosił laudację o Mieczysławie Śliskim, wskazując jego wszystkie zasługi  oraz dotychczasową działalność patriotyczną i zaangażowanie związane z upamiętnieniem ofiar mordu katyńskiego z powiatu dąbrowskiego i regionu tarnowskiego. Jak podkreślił - Jego działalność związana z historią tragedii katyńskiej przejawia się również poprzez aktywne organizowanie i uczestnictwo w licznych spotkaniach z młodzieżą szkolną z naszego regionu, w których stara się zaszczepić w młodym pokoleniu pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z naszej historii. Był również inicjatorem i wnioskodawcą do władz samorządu Dąbrowy Tarnowskiej o nazwanie jednej z ulic w mieście, ulicą Ofiar Katynia.

Pan Mieczysław ufundował także obraz Matki Boskiej Katyńskiej, który znajduje się w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.

17 listopada 2021 roku przedstawiciele samorządu powiatowego: Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek, Przewodnicząca Rady Powiatu Marta Chrabąszcz oraz Wicestarosta Krzysztof Bryk zaprosili Mieczysława Śliskiego do starostwa powiatowego, aby pogratulować mu odznaczenia „Złotym Krzyżem Zasługi”. Mieczysław Śliski mieszka w Dąbrowie Tarnowskiej. Od 1989 roku jest członkiem Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich, a od 1992 pełni w nim funkcję wiceprezesa. Od kilkudziesięciu lat działa aktywnie na rzecz pamięci ofiar zbrodni katyńskiej z naszego regionu. Wśród zamordowanych był jego wuj Zygmunt Śliski (więziony w Ostaszkowie i zamordowany w Kalininie). W czasie spotkania rozmawiali o historii jego rodziny i wydarzeniach, które miały znaczny wpływ na jego postawę patriotyczną i wszystkie dotychczasowe dokonania. Samorządowcy podkreślili, że odznaczenie to wspaniały dowód uznania za podejmowane przez niego działania na rzecz kultywowania pamięci ofiar zbrodni katyńskiej, a także krzewienia patriotyzmu wśród lokalnej społeczności. Podziękowali też za czynne uczestnictwo w powiatowych i gminnych uroczystościach oraz wydarzeniach patriotycznych. W tym dniu złożyli również wspólnie znicze pod Kaplicą Katyńską wmurowaną w ścianę kaplicy cmentarnej w Dąbrowie Tarnowskiej, której Pan Mieczysław był inicjatorem i jednym z fundatorów. Mieczysław Śliski został uhonorowany „Złotym Krzyżem Zasługi” nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polski podczas tegorocznych powiatowych obchodów Święta Niepodległości. Odznaczenie to otrzymał z rąk II Wicewojewody Małopolski Ryszarda Pagacza w asyście Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego, który wnioskował o nadanie Krzyża Zasługi. W czasie ceremonii Dariusz Lizak Radny Rady Miejskiej w Dąbrowie Tarnowskiej wygłosił laudację o Mieczysławie Śliskim, wskazując jego wszystkie zasługi  oraz dotychczasową działalność patriotyczną i zaangażowanie związane z upamiętnieniem ofiar mordu katyńskiego z powiatu dąbrowskiego i regionu tarnowskiego. Jak podkreślił - Jego działalność związana z historią tragedii katyńskiej przejawia się również poprzez aktywne organizowanie i uczestnictwo w licznych spotkaniach z młodzieżą szkolną z naszego regionu, w których stara się zaszczepić w młodym pokoleniu pamięć o tych tragicznych wydarzeniach z naszej historii. Był również inicjatorem i wnioskodawcą do władz samorządu Dąbrowy Tarnowskiej o nazwanie jednej z ulic w mieście, ulicą Ofiar Katynia. Pan Mieczysław ufundował także obraz Matki Boskiej Katyńskiej, który znajduje się w kościele pw. NMP Szkaplerznej w Dąbrowie Tarnowskiej.