Z kart historii… 166 lat temu urodził się Jakub Bojko

Dziś przypada 166. rocznica urodzin Jakuba Bojki, polskiego działacza, publicysty i pisarza ludowego. Jednego z pionierów ruchu ludowego w Galicji, współtwórcy Stronnictwa Ludowego w Galicji, w II RP posła na Sejm Ustawodawczy i na Sejm II kadencji oraz senatora I i III kadencji, wójta Gręboszowa.
Urodził się 7 lipca 1857 roku w Gręboszowie. Był synem Gabriela Bojki i Elżbiety z Kamyszów. W 1866 roku rozpoczął edukację w gręboszowskiej szkole ludowej, w której edukacja trwała 3 lata. Kiedy miał zaledwie 12 lat zmarła mu matka, natomiast 4 lata później ojciec.
Aby przeżyć, musiał najmować się do pracy u bogatych gospodarzy. Najpierw pracował u Walerego Gały, a później u Wawrzyńca Szabli, a także w karczmie, której właścicielem był Żyd.
W 1879 roku rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkole ludowej w Woli Żelichowskiej. Z powodu niskiego wzrostu i wąskiej postury został w 1880 roku zwolniony ze służby wojskowej w armii austriackiej. W tym samym roku zdobył posadę pisarza gminnego przy wójcie Gręboszowa.
W 1891 r. został wybrany wójtem w Gręboszowie. W tym roku rozpoczął pisanie artykułów w ,,Przyjacielu Ludów’’, a później poznał osobiście twórców ruchu ludowego w Galicji-Marię i Bolesława Wysłouchów. Wkrótce stał się aktywnym działaczem ludowym na terenie powiatu dąbrowskiego i został delegatem na zjazd chłopski w Rzeszowie w lipcu 1895 roku, podczas którego utworzono Stronnictwo Ludowe. Prezesem został Karol Lewakowski, a wiceprezesem Bojko.
W 1897 roku został wybrany posłem do parlamentu w Wiedniu. Odzyskanie przez Polskę niepodległości było dla niego sygnałem rozpoczęcia pracy w wolnym kraju. W 1919 r. został posłem do Sejmu Ustawodawczego, był też wicemarszałkiem sejmu do 1922 r. Wtedy też został wybrany z listy PSL senatorem i był nim w latach 1922-1927, sprawując jednocześnie funkcję wicemarszałka senatu. W 1927 roku został senatorem z listy BBWR, był nim także w latach 1930–1935. W 1937 roku został odznaczony Orderem Odrodzenia Polski. Po skończeniu swojej kadencji senatorskiej wycofał się z polityki. Resztę swego życia spędził w rodzinnym Gręboszowie, ciesząc się liczną rodziną i pozostając w izolacji politycznej.
Zmarł 7 kwietnia 1943 roku w Gręboszowie, tam też został pochowany.
Pozostawił po sobie spuściznę publicystyczną i literacką. Oprócz licznych artykułów napisał też dzieła większe jak: „Okruszyny z Gręboszowa”, „Pisma i mowy”, „Dwie Dusze”, „Antychryst i dureń”, „Z dziejowej chwili”, „Pod trzeciego króla”.
Źródło:
,,Historia i tradycje naszej małej ojczyzny’’, Stowarzyszenie Samorządów Powiatu Dąbrowskiego, Dąbrowa Tarnowska 2015
Monografia gminy Gręboszów, pod red. Włodzimierza Chorązkiego, Gręboszów 2015

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5