Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Z kart historii… 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Z kart historii… 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Z kart historii… 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego

Dziś, 1 sierpnia 2020 roku przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.  Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń o godzinie 17:00 w całej Polsce zawyją syreny symbolizujące początek Powstania Warszawskiego zapoczątkowanego wydaniem rozkazu przez dowódcę Armii Krajowej generała Tadeusza  Komorowskiego „Bór”.

Od 2010 roku dzień 1 sierpnia obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Święto to zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku uchwaloną z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili sił okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków”.

Godzina „W", czyli kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza” poderwała do walki wielu młodych ludzi, którzy dzielnie ruszyli do walki oddając życie za wolność naszej Ojczyzny. Początkowo powstanie miało trwać kilka dni, góra tydzień. Jednak znacząco przewyższające siły okupanta przekraczały możliwości ilościowe i militarne powstańców i z kilku dni przedłużyło się do 63. Polacy byli zmuszeni do walk pod osłoną nocy i do przemieszczania się między innymi kanałami miasta, by sprytem zaskoczyć i zapanować nad wrogiem.

W powstaniu poległo około 16 000 powstańców i od 150 000 do 200 000 ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Około 650 000 ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd 150 000 do przymusowej pracy w Niemczech, a 50 000 do obozów koncentracyjnych.

Powstanie Warszawskie ostatecznie zakończyło się 4 października 1944 roku i było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Zostało okupione ciężką walką, cierpieniem, krwią i życiem żołnierzy oraz cywilów w każdym wieku. To wydarzenie, niewątpliwie stało się przykładem bezgranicznego patriotyzmu.

W hołdzie powstańcom walczącym z niemieckim okupantem, dziś o godzinie 17:00 delegacje samorządu gminnego i powiatowego oraz dąbrowskich Strzelców złożą wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Poległych w dąbrowskim Parku 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Źródło: polskiedzieje.pl, przystanekhistoria.pl, 1944.pl

Dziś, 1 sierpnia 2020 roku przypada 76. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego.  Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń o godzinie 17:00 w całej Polsce zawyją syreny symbolizujące początek Powstania Warszawskiego zapoczątkowanego wydaniem rozkazu przez dowódcę Armii Krajowej generała Tadeusza  Komorowskiego „Bór”. Od 2010 roku dzień 1 sierpnia obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. Święto to zostało ustanowione ustawą z dnia 9 października 2009 roku uchwaloną z inicjatywy prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego „w hołdzie bohaterom Powstania Warszawskiego – tym, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie Stolicy, dążyli do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego, sprzeciwili sił okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków”. Godzina „W", czyli kryptonim dnia i godziny rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza” poderwała do walki wielu młodych ludzi, którzy dzielnie ruszyli do walki oddając życie za wolność naszej Ojczyzny. Początkowo powstanie miało trwać kilka dni, góra tydzień. Jednak znacząco przewyższające siły okupanta przekraczały możliwości ilościowe i militarne powstańców i z kilku dni przedłużyło się do 63. Polacy byli zmuszeni do walk pod osłoną nocy i do przemieszczania się między innymi kanałami miasta, by sprytem zaskoczyć i zapanować nad wrogiem. W powstaniu poległo około 16 000 powstańców i od 150 000 do 200 000 ludności cywilnej. Tysiące osób zostało rannych. Około 650 000 ludności cywilnej zostało wywiezione z Warszawy do obozu przejściowego w Pruszkowie, a stamtąd 150 000 do przymusowej pracy w Niemczech, a 50 000 do obozów koncentracyjnych. Powstanie Warszawskie ostatecznie zakończyło się 4 października 1944 roku i było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski. Zostało okupione ciężką walką, cierpieniem, krwią i życiem żołnierzy oraz cywilów w każdym wieku. To wydarzenie, niewątpliwie stało się przykładem bezgranicznego patriotyzmu. W hołdzie powstańcom walczącym z niemieckim okupantem, dziś o godzinie 17:00 delegacje samorządu gminnego i powiatowego oraz dąbrowskich Strzelców złożą wiązanki kwiatów przed Pomnikiem Poległych w dąbrowskim Parku 100-lecia Odzyskania Niepodległości. Źródło: polskiedzieje.pl, przystanekhistoria.pl, 1944.pl