Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Z kart historii powiatu… 12 września 1939 r.

Z kart historii powiatu… 12 września 1939 r.

Z kart historii powiatu… 12 września 1939 r.

Wydarzenie, które miało miejsce 12 września 1939 roku bez wątpienia zapisało się na kartach historii Powiśla Dąbrowskiego. Niespełna dwa tygodnie po wybuchu II wojny światowej doszło do zbrodni w Szczucinie, gdzie spalono budynek szkoły powszechnej. W płomieniach i od kul zginęło wówczas 40 żołnierzy, w większości z 6 kompanii 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz 30 cywilów, wśród których był kierownik szkoły Jan Kościński. Zdołało się uratować jedynie dwóch jeńców polskich, woźny szkolny oraz rodzina szczucińska, ukrywająca się w piwnicy, którą wypuścił niemiecki żołnierz.

Jak relacjonowali świadkowie tych krwawych wydarzeń, wzięci do niewoli żołnierze polscy próbowali wydostać się z płonącego budynku, jednak zostali natychmiast zastrzeleni. Niemcy strzelali również do przechodniów na ulicy. Ich ciała zostały pogrzebane obok spalonej szkoły przez 25 Żydów, których żołnierze Wehrmachtu skatowali i rozstrzelali.

Ofiary spoczywają w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Szczucinie, na którym widnieje napis:

Ś.P.
Ok. 70 ŻOŁNIERZY W.P. i CYWILÓW
ŻYWCEM SPALONYCH
PRZEZ NIEMCÓW W BUDYNKU
SZKOLNYM W SZCZUCINIE
W DNIU 12 WRZEŚNIA 1939
ZGINĘLI ZA HONOR I OJCZYZNĘ
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI

a także szczucińskim cmentarzu żydowskim.

W powiecie dąbrowskim pielęgnowana jest piękna idea kultu miejsc uświęconych walką, krwią i męczeństwem naszych rodaków. Jednym z takich miejsc jest Kwatera Pamięci Narodowej w Szczucinie, która przypomina o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat. Na pomniku, widnieje napis:

„BOHATEROM WOJSKA POLSKIEGO
KTÓRZY ZGINĘLI ŻYWCEM SPALENI
PRZEZ NAJEŹDŹCÓW HORDY HITLEROWSKIEJ
W DNIU 12 WRZEŚNIA 1939 R”.

Od wielu lat lokalna społeczność gromadzi się w tym miejscu na Powiatowych Obchodach Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych, aby uczcić pamięć polskich bohaterów, naszych rodaków, którzy zginęli za honor i ojczyznę.

Tegoroczne uroczystości odbędą się w niedzielę, 13 września 2020 roku.

Wydarzenie, które miało miejsce 12 września 1939 roku bez wątpienia zapisało się na kartach historii Powiśla Dąbrowskiego. Niespełna dwa tygodnie po wybuchu II wojny światowej doszło do zbrodni w Szczucinie, gdzie spalono budynek szkoły powszechnej. W płomieniach i od kul zginęło wówczas 40 żołnierzy, w większości z 6 kompanii 20 Pułku Piechoty Ziemi Krakowskiej oraz 30 cywilów, wśród których był kierownik szkoły Jan Kościński. Zdołało się uratować jedynie dwóch jeńców polskich, woźny szkolny oraz rodzina szczucińska, ukrywająca się w piwnicy, którą wypuścił niemiecki żołnierz. Jak relacjonowali świadkowie tych krwawych wydarzeń, wzięci do niewoli żołnierze polscy próbowali wydostać się z płonącego budynku, jednak zostali natychmiast zastrzeleni. Niemcy strzelali również do przechodniów na ulicy. Ich ciała zostały pogrzebane obok spalonej szkoły przez 25 Żydów, których żołnierze Wehrmachtu skatowali i rozstrzelali. Ofiary spoczywają w zbiorowym grobie na cmentarzu parafialnym w Szczucinie, na którym widnieje napis: Ś.P.Ok. 70 ŻOŁNIERZY W.P. i CYWILÓW ŻYWCEM SPALONYCHPRZEZ NIEMCÓW W BUDYNKU SZKOLNYM W SZCZUCINIEW DNIU 12 WRZEŚNIA 1939 ZGINĘLI ZA HONOR I OJCZYZNĘ CZEŚĆ ICH PAMIĘCI a także szczucińskim cmentarzu żydowskim. W powiecie dąbrowskim pielęgnowana jest piękna idea kultu miejsc uświęconych walką, krwią i męczeństwem naszych rodaków. Jednym z takich miejsc jest Kwatera Pamięci Narodowej w Szczucinie, która przypomina o tragicznych wydarzeniach sprzed 81 lat. Na pomniku, widnieje napis: „BOHATEROM WOJSKA POLSKIEGO KTÓRZY ZGINĘLI ŻYWCEM SPALENI PRZEZ NAJEŹDŹCÓW HORDY HITLEROWSKIEJ W DNIU 12 WRZEŚNIA 1939 R”. Od wielu lat lokalna społeczność gromadzi się w tym miejscu na Powiatowych Obchodach Rocznicy Wydarzeń Wrześniowych, aby uczcić pamięć polskich bohaterów, naszych rodaków, którzy zginęli za honor i ojczyznę. Tegoroczne uroczystości odbędą się w niedzielę, 13 września 2020 roku.