Z kart historii powiatu... 6 stycznia przypada 110. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej
W tym roku przypada 110. rocznica urodzin Stefanii Łąckiej nazywanej „Ziemskim Aniołem Stróżem” lub „Sercem w pasiaku”. Jej postać zapisała się w kartach historii naszego regionu wspaniałą chrześcijańską i patriotyczną postawą, a także szlachetnymi czynami.
Urodziła się 6 stycznia 1914 roku w Woli Żelichowskiej w gminie Gręboszów. W 1933 roku zdała maturę i uzyskała dyplom nauczyciela szkół powszechnych. W tym samym roku rozpoczęła pracę w Drukarni Diecezjalnej. Po wybuchu II wojny światowej była zaangażowana w działalność konspiracyjną. W kwietniu 1941 roku została aresztowana wraz z całą redakcją przez gestapo tarnowskie. Początkowo przetrzymywano ją na ul. Urszulańskiej, a następnie skatowaną przewieziono do tarnowskiego więzienia. Podczas przesłuchiwań była torturowana, mimo tego nie złamała się i nie wydała nikogo. Wywieziono ją do obozu w Oświęcimiu 27 kwietnia 1942 roku razem z grupą innych więźniarek. Otrzymała tam numer obozowy 6886.
Mimo ogromnego strachu przed bezwzględnym okupantem pomagała współwięźniarkom, wspierała je i troszczyła się o nie. Pełniąc funkcję sekretarki blokowej skreślała z listy więźniarki, które miały otrzymać śmiertelny zastrzyk, narażając własne życie. Krzewiła również wśród nich wartości patriotyczne i religijne. Dzięki niej, wiele z nich przetrwało obozową gehennę. Emanowała niezwykłym ciepłem serca i szlachetnością. Dla każdego była w stanie się poświęcić, bez względu na konsekwencje.
23 stycznia 1945 roku udało się jej uciec z obozu wraz ze swoimi najbliższymi koleżankami, a po trudnej wędrówce wrócić do rodzinnego domu. Wycieńczona przez warunki obozowe i choroby zmarła w opinii świętości 7 listopada 1946 roku. Jej grób znajduje się na cmentarzu parafialnym w Gręboszowie, obok kwatery cmentarza wojennego nr 250.
W 2018 roku miała miejsce premiera filmu pt. „Serce w pasiaku – Stefania Łącka”, będącego dokumentem fabularyzowanym. Koncepcja scenariusza oparta została na wywiadach z rozmówcami – historykami, członkami rodziny i teologami Kościoła badającymi kult życia i potencjalnych aspektów świętości bohaterki. Wielki udział w powstaniu filmu miał ks. prałat dr Ryszard Banach – jeden z głównych narratorów prowadzących widzów po meandrach historii i biografii bohaterki. Samorządy Powiatu Dąbrowskiego, Gminy Gręboszów i Dąbrowa Tarnowska dofinansowały ww. produkcję filmową dotyczącą tej wybitnej mieszkanki Powiśla Dąbrowskiego.
W 2021 roku w rozpoczął się proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny Stefanii Łąckiej Służebnicy Bożej, wiernej świeckiej.
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5