Z kart historii… Dziś 81. rocznica sowieckiej napaści na Polskę
17 września 1939 roku Armia Czerwona, łamiąc polsko-sowiecki pakt o nieagresji, wkroczyła na teren naszego kraju. Ta sowiecka napaść na Rzeczpospolitą Polskę była realizacją paktu Ribbentrop-Mołotow zawartego 23 sierpnia 1939 roku w Moskwie pomiędzy III Rzeszą a ZSRR. Okupacja sowiecka trwała do 22 czerwca 1941 roku, zapisując się krwawo na kartach historii naszej Ojczyzny.
Na narodzie polskim chciano wymusić uległość i bezwzględne posłuszeństwo. Sowieci prowadzili politykę wszechobecnego terroru. Ich celem było całkowite rozbicie systemu polityczno-gospodarczego w Polsce, a także zniszczenie elity państwowej i intelektualnej.
Armia Czerwona zachowywała się równie bestialsko jak wojska niemieckie.
Liczba ofiar represji zastosowanych przez Sowietów wciąż nie jest znana. Masowo wywożono Polaków na Syberię, zsyłano do obozów na przymusowe prace, więziono oraz rozstrzeliwano.
NKWD wymordowało blisko 22 tysięcy obywateli Rzeczypospolitej, jeńców wojennych, oficerów i policjantów, a także przedstawiciele elity polskiej z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie.
Wśród ofiar tej bestialskiej zbrodni są również osoby pochodzące z Powiśla Dąbrowskiego. Są to między innymi: major Marcin Borek (urodzony 25 października 1898 roku w Podlipiu), porucznik Bolesław Berbeka (urodzony 7 kwietnia 1913 roku w Dąbrowie Tarnowskiej), porucznik Adam Malinowski (urodzony 13 marca 1906 roku w Dąbrowie Tarnowskiej) i porucznik Stanisław Kaczówka (urodzony 3 kwietnia 1911 roku w Świebodzinie), którzy zostali zamordowani strzałem w tył głowy w Charkowie.
W Twerze zginął aspirant Policji Państwowej Zygmunt Śliski (urodzony 17 grudnia 1913 roku w Dąbrowie Tarnowskiej).
Natomiast w Katyniu zamordowano porucznika Jana Brożka (urodzonego 25 grudnia 1909 roku w Luszowicach), kapitana Stanisława Jurasa (urodzonego 26 stycznia 1899 roku w Oleśnicy) i porucznika Stanisława Szpaka (urodzonego 18 września 1913 r. w Dąbrowie Tarnowskiej).
W powiecie dąbrowskim nie brakuje miejsc, które przypominają o ofiarach zbrodni stalinowskiej. Znajdują się tutaj tablice okolicznościowe i pomniki. Rosną także "dęby pamięci" posadzone w ramach programu "Katyń... ocalić od zapomnienia".
17 września obchodzimy Dzień Sybiraka
W 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rocznicę agresji sowieckiej na Polskę – Dniem Sybiraka. To wyjątkowy dzień dla Kresowian i Sybiraków. W tym dniu wspominamy losy zesłanych na Syberię oraz inne tereny Rosji i Związku Sowieckiego.
Dzień ten upamiętnia tych, którzy tam zginęli, tych, którym udało się powrócić do Ojczyzny, tych, którzy osiedli w różnych częściach świata, oraz tych, którzy pozostali w miejscu swego zesłania, gdzie kultywowali polskość.
Poniżej do pobrania elektroniczna wersja dodatku prasowego Instytutu Pamięci Narodowej – „Inwazja ze Wschodu” opublikowanego 15 września 2020 roku w „Naszym Dzienniku”.
Można znaleźć tam artykuły:
- Tworzenie „sowieckiego człowieka” – dr Jarosław Szarek, prezes IPN;
- Agresja sowiecka 1939. Festiwal kłamstw trwa do dziś – Dawid Florczak, Oddział IPN w Lublinie;
- Czerwony terror – dr hab. Jacek Romanek, Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Lublinie;
- Ostatni egzamin. Pracownicy, absolwenci i studenci KUL na sowieckim Wschodzie – Marek Pawelec, dyrektor Archiwum KUL;
Pliki do pobrania
Pobierz plik Inwazja ze Wschodu -Instytut Pamięci Narodowej.pdf
Przejdź do strony Wydziału Geodezji e-Puap
Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej CEIDG
Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej Przejdź do strony Dziennik Województwa
Małopolskiego Przejdź do strony Dziennik Ustaw
dziennikustaw.gov.pl Przejdź do strony Monitor Polski
monitorpolski.gov.pl Przejdź do strony Program ochrony powietrza
dla województwa małopolskiego Przejdź do strony Baza teleadresowa
podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie
w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5