Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Z kart historii... Narodowy Dzień Zwycięstwa

Z kart historii... Narodowy Dzień Zwycięstwa

Z kart historii... Narodowy Dzień Zwycięstwa

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to upamiętnia zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. 8 maja przypada kolejna rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. 75 lat temu Niemcy poddali się bezwarunkowej kapitulacji, kończąc największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości trwający od 1 września 1939 roku.

Okres okupacji hitlerowskiej zapisał się również w historii naszego powiatu. W tym okresie zaszły olbrzymie zmiany, które odcisnęły swoiste piętno na każdej dziedzinie życia. W pamięci kilku pokoleń Polaków okres wojny utrwalił się jako, czas cierpienia i zarazem heroicznej walki o przetrwanie.

Okres okupacji niemieckiej dla mieszkańców powiatu dąbrowskiego rozpoczął się 8 września 1939 roku. Dzieje okupacyjne naszej małej ojczyzny nie różnią się zbytnio od losu innych ziem polskich, ponieważ metody działania okupanta były takie same na terenie całego kraju.

Wyzwolenie ziemi dąbrowskiej nastąpiło w rezultacie ofensywy Armii Radzieckiej, która rozpoczęła się 12 stycznia 1945 roku by w dniach 16 i 17 stycznia mieszkańcy Szczucina, Radgoszczy i Dąbrowy Tarnowskiej poczuli się wolni od niemieckiego agresora.

Od pierwszych dni niepodległości ludność powiatu przystąpiła do organizacji życia państwowego, społecznego i gospodarczego. Dąbrowa Tarnowska w powojennym podziale administracyjnym kraju zachowała rangę stolicy powiatu, liczącego w 1945 roku 62 tysiące mieszkańców.

Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to upamiętnia zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami. 8 maja przypada kolejna rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. 75 lat temu Niemcy poddali się bezwarunkowej kapitulacji, kończąc największy konflikt zbrojny w dziejach ludzkości trwający od 1 września 1939 roku. Okres okupacji hitlerowskiej zapisał się również w historii naszego powiatu. W tym okresie zaszły olbrzymie zmiany, które odcisnęły swoiste piętno na każdej dziedzinie życia. W pamięci kilku pokoleń Polaków okres wojny utrwalił się jako, czas cierpienia i zarazem heroicznej walki o przetrwanie. Okres okupacji niemieckiej dla mieszkańców powiatu dąbrowskiego rozpoczął się 8 września 1939 roku. Dzieje okupacyjne naszej małej ojczyzny nie różnią się zbytnio od losu innych ziem polskich, ponieważ metody działania okupanta były takie same na terenie całego kraju. Wyzwolenie ziemi dąbrowskiej nastąpiło w rezultacie ofensywy Armii Radzieckiej, która rozpoczęła się 12 stycznia 1945 roku by w dniach 16 i 17 stycznia mieszkańcy Szczucina, Radgoszczy i Dąbrowy Tarnowskiej poczuli się wolni od niemieckiego agresora. Od pierwszych dni niepodległości ludność powiatu przystąpiła do organizacji życia państwowego, społecznego i gospodarczego. Dąbrowa Tarnowska w powojennym podziale administracyjnym kraju zachowała rangę stolicy powiatu, liczącego w 1945 roku 62 tysiące mieszkańców.