1. Za nami pierwszy Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa

Za nami pierwszy Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa

W niedzielę w zespole dworsko-parkowym w Brniu odbył się Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa zorganizowany przez Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej wraz z Komendą Powiatową Policji w Dąbrowie Tarnowskiej. Jego głównym celem była promocja bezpieczeństwa w ruchu drogowym i turystyki rowerowej, ale także bezpieczeństwa nad wodą. Jak podkreślili organizatorzy wybrana data nie była przypadkowa – bowiem 25 lipca obchodzony jest dzień patrona kierowców św. Krzysztofa. Dla osób, które przybyły na imprezę czekało mnóstwo atrakcji oraz konkursów z nagrodami. Pokazy nowoczesnego sprzętu policyjnego i strażackiego oraz działań ratowniczych, niezwykle ciekawy pokaz tresury psa policyjnego, strefa ośmiu zakręconych rowerów, namiot z alkogoglami, refleksomierz będący jedynym takim urządzeniem w Polsce, za pomocą którego można było zmierzyć swój refleks, to tylko część z przewidzianych przez organizatorów atrakcji, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem zebranych. Interesujące stoiska informacyjno-edukacyjne przygotowała również Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – Zespół Historii Drogownictwa w Szczucinie, Placówka Straży Granicznej w Tarnowie, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Tarnowie oraz Jednostka Strzelecka 2083 im. Mariana Kukiela w Dąbrowie Tarnowskiej oraz dąbrowska policja. Na stanowisku ratowników z dąbrowskiego pogotowia ratunkowego można było wziąć udział w pokazie udzielania pierwszej pomocy i przypomnieć sobie podstawowe zasady resuscytacji i reanimacji. Swoje stoiska miały również lokalne sklepy rowerowe.     W ramach Powiatowego Dnia Bezpieczeństwa odbył się III Zlot Pojazdów Zabytkowych, w którym mogły wziąć udział samochody, motocykle i pojazdy specjalne, które mają ponad 25 lat, a ich produkcja zakończyła się przynajmniej 15 lat temu. Przybyłe pojazdy stanowiły nie lada atrakcję w szczególności dla pasjonatów motoryzacji. Właściciele ponad 100 zabytkowych pojazdów rywalizowali w konkursach na: nietypowy pojazd zlotu, najdłuższy pokonany dystans do miejsca zlotu, najlepiej zachowany pojazd zlotu, najlepszy wynik w próbie sprawnościowej, najstarszy pojazd zlotu. Inicjatorem i głównym organizatorem zlotu był młody Dąbrowianin Jakub Szułakiewicz. Na Powiatowym Dniu Bezpieczeństwa nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych - bezpłatne zjeżdżalnie, zabawy z wodzirejem czy rodzinna zumba, to tylko niektóre z nich. Miłośnicy tańca mieli okazję oglądnąć występ dziecięcego zespołu tańca nowoczesnego YOUNG SPACE. Przez cały czas imprezy odbywały się też liczne konkursy związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego i bezpiecznym zachowaniem nad wodą, które prowadzili funkcjonariusze dąbrowskiej policji, a także wodzirej. Każdy z uczestników konkursu otrzymywał nagrodę wraz z losem, który uprawniał do wzięcia udziału w zaplanowanym na godzinę 20:00 losowaniu nagrody głównej - roweru. Na gości czekała też strefa gastronomiczna przygotowana przez hotel Cristal Park w Dąbrowie Tarnowskiej oraz Koła Gospodyń Wiejskich w Swarzowie i Smęgorzowie.     Bogaty program imprezy zakończono uroczystym wręczeniem nagrody głównej. Starosta Dąbrowski Lesław Wieczorek wraz z Wicestarostą Krzysztofem Brykiem pogratulowali mieszkance gminy Mędrzechów, która wrzuciła zwycięski los wygrywając wspaniały rower. Starosta wyraził również nadzieję, że wydarzenie to na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych na terenie powiatu. Powiatowy Dzień Bezpieczeństwa odbył się pod patronatem honorowym powołanej w tym roku Powiatowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Dąbrowie Tarnowskiej, która ma na celu propagowanie dobrych zachowań w ruchu drogowym. Partnerami przedsięwzięcia byli: Centrum Polonii – Ośrodek Kultury, Turystyki i Rekreacji w Brniu, Zespół Szkół im. Władysława Stanisława Reymonta w Brniu, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Dąbrowie Tarnowskiej i Zespół Opieki Zdrowotnej w Dąbrowie Tarnowskiej.