Fundusze Europejskie
Opcje dostępności Włącz powiększenie czcionki Włącz wysoki kontrast Włącz lektora
Wyszukiwarka Mapa strony
  1. Zagroda Felicji Curyłowej wznawia działalność

Zagroda Felicji Curyłowej wznawia działalność

Zagroda Felicji Curyłowej wznawia działalność

Od 12 czerwca 2020 roku teren wokół Zagrody Felicji Curyłowej w Zalipiu zostanie udostępniony dla turystów. Jest to pierwszy etap otwierania Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz jego filii.

Od dziś będzie można zwiedzać miniskansen architektury i sztuki ludowej w Zalipiu, który tworzą Zagroda Felicji Curyłowej, chata Stefanii Łączyńskiej oraz chata biedniacka. Obiekty będzie można zwiedzać tylko z zewnątrz, a odwiedzający to miejsce zobowiązani będą do zachowania reżimu sanitarnego.

Sztuka zalipiańska przetrwała dzięki wielkim osobistościom, między innymi takim jak Felicja Curyłowa, której zagroda jest od 1978 roku udostępniona turystom jako oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W ostatnich latach zagroda przeszła  generalny remont w ramach projektu realizowanego w województwie małopolskim „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Przeniesiono wówczas do zagrody bogato zdobioną chatę Stefanii Łączyńskiej wraz z pełnym wyposażeniem. Dom ten jednej z najwybitniejszych malarek w regionie wyróżnia się od innych, nie tylko kolorystyką, ale również ilością ornamentów kwiatowych, a przede wszystkim odrębnym stylem. Jej twórczość i prace to charakterystyczne malatury z drobnych i delikatnych kwiatów.

Warto zobaczyć tutaj również chatę z końca XIX wieku zwaną biedniacką, którą bez wątpienia wyróżnia dach pokryty strzechą. Ten jednoizbowy budynek mieści pod jednym dachem pomieszczenia mieszkalne oraz gospodarcze. Zdobią go bielone ściany zewnętrzne pokryte regionalnymi ornamentami kwiatowymi.

Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. To warto zobaczyć!

Od 12 czerwca 2020 roku teren wokół Zagrody Felicji Curyłowej w Zalipiu zostanie udostępniony dla turystów. Jest to pierwszy etap otwierania Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz jego filii. Od dziś będzie można zwiedzać miniskansen architektury i sztuki ludowej w Zalipiu, który tworzą Zagroda Felicji Curyłowej, chata Stefanii Łączyńskiej oraz chata biedniacka. Obiekty będzie można zwiedzać tylko z zewnątrz, a odwiedzający to miejsce zobowiązani będą do zachowania reżimu sanitarnego. Sztuka zalipiańska przetrwała dzięki wielkim osobistościom, między innymi takim jak Felicja Curyłowa, której zagroda jest od 1978 roku udostępniona turystom jako oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. W ostatnich latach zagroda przeszła  generalny remont w ramach projektu realizowanego w województwie małopolskim „SKANSENOVA – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”. Przeniesiono wówczas do zagrody bogato zdobioną chatę Stefanii Łączyńskiej wraz z pełnym wyposażeniem. Dom ten jednej z najwybitniejszych malarek w regionie wyróżnia się od innych, nie tylko kolorystyką, ale również ilością ornamentów kwiatowych, a przede wszystkim odrębnym stylem. Jej twórczość i prace to charakterystyczne malatury z drobnych i delikatnych kwiatów. Warto zobaczyć tutaj również chatę z końca XIX wieku zwaną biedniacką, którą bez wątpienia wyróżnia dach pokryty strzechą. Ten jednoizbowy budynek mieści pod jednym dachem pomieszczenia mieszkalne oraz gospodarcze. Zdobią go bielone ściany zewnętrzne pokryte regionalnymi ornamentami kwiatowymi. Zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca. To warto zobaczyć! Pliki do pobrania Pobierz plik Regulamin Zwiedzania Zagrody Felicji Curyłowej.pdf