Zakończenie IV edycji projektu pn. ”Mieć Wyobraźnię Miłosierdzia"

1 grudnia w Filharmonii Krakowskiej podsumowano IV edycję projektu „Mieć wyobraźnię miłosierdzia" - etap wojewódzki.
Projekt jest skierowany do uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych na terenie Małopolski, którzy są wolontariuszami. Młodzież może w nim uczestniczyć tworząc grupy od 5 do 20 osób. Dotąd w projekcie wzięło udział 11 812 uczniów, nauczycieli i opiekunów.
Wolontariusze przez prawie cały rok pomagali osobom ubogim, chorym i zagrożonym wykluczeniem społecznym. W sumie udało im się wesprzeć około 12 tys. potrzebujących. Najbardziej skuteczni i wytrwali wolontariusze zostali nagrodzeni wyjazdem do Rzymu.
Wcześniej, bo pod koniec października br. w Tarnowie odbyło się uroczyste podsumowanie tego małopolskiego projektu na etapie rejonowym. Uczniowie ZSP w Szczucinie pod kierunkiem opiekunek szkolnego koła wolontariatu Grażyny Andrzejewicz i Beaty Smaś prezentowali swoje działania w ramach realizacji tego projektu.
Na uroczystej gali, dyrektor szkoły, opiekunki wolontariatu oraz wolontariusze otrzymali upominki i podziękowania za pracę niosącą wsparcie potrzebującym.
Ojciec Święty Jan Paweł II w czasie pielgrzymki do Ojczyzny w 2002 roku apelował do Polaków o wyobraźnię miłosierdzia.
Samorząd Województwa Małopolskiego zainspirowany tymi słowami opracował w 2007 r. projekt „Mieć wyobraźnię miłosierdzia", którego celem jest propagowanie postaw prospołecznych i wolontariackich wśród małopolskiej młodzieży.
W 2007 r. do projektu przystąpiło 1700 osób, dziś jest zaangażowanych prawie 4100.
Do grona historycznych osób praktykujących postawę miłosierdzia zaliczamy: św. Królowe Jadwigę, ks. Piotra Skargę, św. brata Alberta... Dzisiaj do tych wzorów dołączacie wy – podkreślił ks. Kardynał Stanisław Dziwisz.
Mówił o wielowiekowej tradycji jaką jest gotowość do niesienia pomocy potrzebującym i o nauczaniu Jana Pawła II.
– Dziś to dziedzictwo zostało przekazane w nasze ręce i nie może pójść w zapomnienie – zaznaczył metropolita.
W 2010 r. w IV edycji projektu wzięło udział 3660 uczniów i 404 nauczycieli z 233 szkół. Dzięki projektowi coraz więcej osób potrzebujących jest objętych pomocą młodych wolontariuszy. Świadczy o tym systematycznie rosnąca liczba szkół i uczniów biorących w nim udział. Do placówek, które konsekwentnie uczestniczą w projekcie od 2007 r., dołączają nowe.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Samorząd Województwa Małopolskiego, Departament Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego wraz z Wydziałem Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Krakowskiej Kurii Metropolitalnej, Kuratorium Oświaty, Wydziałem Katechetycznym Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i Małopolskiem Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Realizację projektu wspierają również inne instytucje i organizacje pozarządowe.
źródło: TV Małopolska

Przejdź do strony Wydziału Geodezji

Przejdź do strony Elektroniczna Platforma
Usług Administracji Publicznej

Przejdź do strony Centralna Ewidencja i Informacja
o Działalności Gospodarczej

Małopolskiego

dziennikustaw.gov.pl

monitorpolski.gov.pl

dla województwa małopolskiego

podmiotów i organizacji pozarządowych realizujących
oddziaływania wobec osób stosujących przemoc w rodzinie


w Dąbrowie Tarnowskiej
ul. B. Joselewicza 5